کد خبر : ۳۴۴۸۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

از علل ابتلا به نارسایی کلیه تا پروسه دردناک دیالیز

از هر چهار ایرانی یک نفر در معرض خطر بیماری های کلیوی است که با چند اقدام ساده می توان از خطر ابتلا به این بیماری جلوگیری کرد.

از علل ابتلا به نارسایی کلیه تا پروسه دردناک دیالیز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،اولین مورد پیوند کلیه در جهان، ۱۷ ژوئن ۱۹۵۰ توسط دکتر ریچارد لاور در بیمارستان «ماری» در شهر اورگرین پارک ایلی نویز بر روی یک خانم ۴۴ ساله انجام شد. در ایالات متحده آمریکا تاکنون بیش از ۴۰۰ هزار مورد پیوند کلیه انجام شده و حدود ۱۰۰ هزار نفر در نوبت انجام عمل پیوند هستند.

اولین مورد پیوند کلیه در ایران و خاورمیانه، در آبان ۱۳۴۷ توسط دکتر محمد سنادی زاده، دکتر ان سمیعی و همکاران در بیمارستان نمازی شیراز انجام شد. قبل از انقلاب تنها ۶۰ تا ۸۰ مورد عمل پیوند کلیه در ایران انجام شده بود.

ایران با انجام بیش از ۳۰ هزار پیوند کلیه در طول ۲۰ سال گذشته رتبه نخست خاورمیانه و رتبه چهارم جهان را در انجام پیوند کلیه دارد. در حال حاضر در کشور ترکیه حدود ۲۰ هزار نفر با نوبت های ۵ تا ۱۰ ساله در انتظار دریافت کلیه برای پیوند هستند، چون پیوند کلیه از اهداکننده زنده در این کشور ممنوع است . بیماران دچار بیماری مرحله انتهایی کلیه در صورت عدم انجام پیوند کلیه، دارای میزان مرگ ومیر ۵ ساله ۷۰ درصدی بر روی دیالیز هستند.

بیماران دیالیزی جزو بیماران خاص محسوب می شوند که بخش عمده ای از خدمات از جمله استفاده از دستگاه های تصفیه خون که از مراکز درمانی دولتی دریافت می کنند، برای آن ها رایگان است.

این بیماران حداقل هفته ای 2 یا سه جلسه چهارساعته باید از دستگاه های دیالیز بیمارستانی استفاده نمایند؛ هزینه این رفت وآمدها و زمانی که برای آن اختصاص می دهند باعث می شود نتوانند شغل مناسبی داشته باشند و یا به تحصیل بپردازند.

این بیماران علاوه بر تحمل دردها و سختی های این بیماری، از هزینه های سرسام آور برخی آزمایش ها و سونوگرافی ها گلایه دارند، به طوری که این هزینه ها مانع جدی برای پیگیری عمل پیوند است.

تورم اطراف چشم ها، درد در قسمت پهلوها و زیر دنده ها، بالا بودن فشارخون و تکرر ادرار به خصوص در شب از نشانه های بیماری کلیه است؛ البته ارثی بودن این بیماری نقش مهمی در ابتلای افراد دارد.

بیشتر بیماران کلیوی به علت ناآشنایی با علائم و نشانه های بیماری کلیه و عدم درمان به موقع، متحمل رنج و به وجود آمدن عوارض روانی و اجتماعی می شوند، درحالی که کنترل به موقع فشارخون، متعادل نگه داشتن وزن بدن، پرهیز از خوردن غذاهای مانده، پرچرب و پرنمک و خودداری کردن از مصرف هرگونه دارو بدون تجویز پزشک، باعث جلوگیری و پیشگیری از بیماری کلیه می شود.

رئیس مجتمع آموزشی درمانی پژوهشی پیامبر اعظم(ص) در گفت وگو با ، در خصوص خدماتی که به بیماران بخش دیالیز در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس ارائه می شود، اظهار کرد: در بیمارستان شهید محمدی 22 تخت دیالیز یا همودیالیز وجود دارد.

دکتر مهدی حسنی آزاد بابیان اینکه دیالیز شامل دو نوع دیالیز صفاقی و همو دیالیز است، افزود: بخش دیالیز صفاقی ما به صورت جداگانه به بیش از 30 نفر از بیمارانی که دیالیز صفاقی می شوند، خدمات می دهد و بخش همو دیالیز ما با 22 تخت به بیش از 155 نفر بیمار دیالیزی در شهر بندرعباس علاوه بر بیمارانی که به دلیل بیماری های دیگری در بیمارستان بستری می شوند خدمات می دهد.

وی  در خصوص بخش دیگری که قرار است به بیمارستان شهید محمدی اضافه شود، اضافه شود: به دلیل ازدیاد بیماران، بخش دیالیز ما به صورت 24 ساعته کار می کند و در حال حاضر عملاً دیگر ظرفیت پذیرش بیمار جدید نداریم، متأسفانه بیماری های کلیوی و به تبع آن بیماران کلیوی در حال افزایش هستند و به همین سبب بر
آن شدیم که با توسعه بخشی از بیمارستان 30 تخت جدید دیالیز راه اندازی کنیم.

دکتر حسنی آزاد با اشاره به اینکه بیش از 188 نفر بیمار در بیمارستان شهید محمدی بندرعباس دیالیز می شوند، تصریح کرد: مجتمع پیامبر اعظم بیشترین تخت دیالیز را در کل استان هرمزگان دارد و در شهر بندرعباس نیز تنها بیمارستانی است که همه بیماران مزمن دیالیزی را پذیرش می کند.

وی در خصوص هزینه های بیماران دیالیزی نیز عنوان کرد: ما هیچ هزینه ای را از بیمار دیالیزی نمی گیریم و پوشش 100 درصدی توسط بیمه های پایه به این بیماران داده می شود.

همچنین مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان هرمزگان نیز در گفت وگو با ، بیان کرد: انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان هرمزگان از سال 77 فعالیت خود را در استان آغاز کرده و این فعالیت تا به امروز ادامه دارد.

دکتر جعفر شیخی در خصوص  شرایط مراجعه بیماران به این انجمن گفت: بیمار بعدازآنکه مسجل شد نارسایی مزمن کلیه دارد با نامه پزشک جهت پیوند به ما مراجعه می کند و ما با ثبت گروه خونی، شماره تماس و ... از بیمار ثبت نام به عمل می آوریم و بعدازاین که اهداکننده ای پیدا شد به آن ها خبر می دهیم و می روند برای آزمایش های اولیه پیوند؛ سپس آن ها را به مراکز پیوند در کشور معرفی می کنیم چون متأسفانه هنوز بخش پیوند کلیه در بندرعباس راه اندازی نشده است.

وی اضافه کرد: افراد برای اهدای عضو باید به سایت اهدای عضو مراجعه کنند ولی اهداکننده زنده به ما مراجعه می کند ثبت نام می کند و در نوبت بیمارانی که به ما مراجعه کرده اند، برای پیوند کلیه معرفی می کنیم.

دکتر شیخی بابیان اینکه مرکز انجمن در بیمارستان شهید محمدی در جوار بخش دیالیز قرارگرفته است، خاطرنشان کرد: هزینه پیوند را باید خود بیمار پرداخت کند که در حال حاضر مراجعین بعدازاینکه اهداکننده معرفی کردیم و رفتند پیوند زدند بعد از پیوند برای هدیه ایثاری که در نظر گرفته شده اقدام می شود.

مدیر انجمن حمایت از بیماران کلیوی استان هرمزگان بیان کرد: شمار حساب ما برای یاری گرفتن از خیرین 2124800047602 بانک سپه شعبه مصطفی خمینی است، خیرین همیشه به انجمن کمک کرده اند و امیدواریم این کمک ها ادامه داشته باشد کمک های غیر نقدی را نیز می توانند با مراجعه به مرکز به ما تحویل دهند.

همچنین یک فوق تخصص بیماری های کلیه در گفت وگو با ، افزود: از سال 79 در مرکز شهید محمدی بندرعباس در خدمت بیماران و مردم این استان هستم.

دکتر حمیدرضا سامی مقام افزود: اولین سالی که به اینجا آمدم بخش دیالیز این بیمارستان را با حدود 30 بیمار تحویل گرفتم و در حال حاضر در سال 97 تنها در این مرکز 188 بیمار دیالیزی داریم که 33 بیمار تحت دیالیز صفاقی هستند و 155 بیمار تحت دیالیز خونی یا همان همودیالیز هستند.

وی بابیان اینکه در استان حدود 550 نفر بیمار دیالیزی وجود دارد، البته این آمار همیشه رشد دارد به این دلیل که آماری که از هفته گذشته دارم فقط 5 بیمار در یک هفته اخیر به مرکز ما اضافه شده است، تصریح کرد: علائم این بیماری عبارت است از نارسایی انتهایی کلیه به مرحله ای از نارسایی مزمن کلیه اطلاق می شود که بیمار برای ادامه زندگی احتیاج به این دارد که به جای کلیه هایش روشی را جایگزین کنیم که بتواند عملکرد کلیه را برایش انجام دهد.

دکتر سامی مقام بابیان اینکه یکی از این روش ها همودیالیز است روش دیگر دیالیز صفاقی بوده و روشی که خیلی بهتر از این دو مورد است انجام پیوند کلیه و استفاده از کلیه فرد دیگر برای پیوند است، اظهار کرد: متأسفانه ازنظر علائم خیلی از بیماری های کلیوی که منجر به نارسایی انتهایی کلیه می شوند؛ هیچ گونه علائمی ندارد و تنها در مراحل پیشرفته بیماری بیمار دچار علائم می شود.

وی با اشاره به اینکه وقتی تقریباً عملکرد کلیه ها زیر 20 درصد برسد، درصورتی که بهترین زمانی که بتوانیم بیمار را تشخیص دهیم اوایل بیماری است که بتوانیم جلوی پیشرفت بیماری را به نحوی بگیریم، تصریح کرد: ازنظر عامل در تمام دنیا دیابت و فشارخون بالا تقریباً عامل 80 درصد موارد نارسایی انتهایی کلیه هستند که در کشور ما هم از این مسئله تبعیت می کنیم و فشارخون بالا بیشتری عامل نارسایی انتهایی کلیه در کشور است.

دکتر سامی مقام با اشاره به اینکه تقریباً 35 تا 40 درصد موارد را شامل می شود، اضافه کرد: بنابراین اگر بیماری نارسایی کلیه را به عنوان یک کوه یخ در نظر بگیریم متأسفانه مریض های ما زمانی به ما می رسند که ما تنها نوک آن کوه را می بینیم و همان طور که می دانید مقدار زیادی از کوه های یخ در داخل اقیانوس است.

این فوق تخصص بیماری های کلیه بیان کرد: اغلب بیماران ما در مراحل انتهایی به ما می رسند که دیگر کار زیادی نمی توانیم برایش انجام دهیم، ازنظر درمانی، درمان با دیالیز صفاقی یا همودیالیز یک درمان نگه دارنده بوده و درمان قطعی نیست.

وی با اشاره به اینکه ما هیچ دستگاه و تکنولوژی نداریم که بتواند جایگزین عملکرد کلیه های خود انسان شود در نتیجه تا آنجا که می توانیم باید خود کلیه ها را در صحت و سلامت نگه داریم، اظهار کرد: در خصوص پیشگیری از این بیماری مسلماً کنترل رو دو عامل دیابت و فشارخون بالا مهم ترین قسمت پیشگیری است، از بیماران مبتلابه دیابت و فشارخون بالا درخواست می کنم این بیماری ها را سرسری نگیرند و جدی بگیرند و بدانند که قابل کنترل و قابل درمان است.

دکتر سامی مقام بابیان اینکه برخی مواقع ممکن است درمان قطعی نداشته باشیم اما با کنترل بیماری به درمانی خواهیم رسید که هم پیشگیری است هم درمانی که باعث بهبود وضعیت بیماری می شود، اظهار کرد: در رابطه با هزینه های زیادی که انجام دیالیز برای دولت دارد ، اگر تقریباً هر جلسه دیالیز حدود 100 دلار برای دولت خرج دارد و این غیر از هزینه هایی است که برای حقوق پرسنل، فضا و مکان می شود.

وی ادامه داد: هر بیمار هر بار باید حداقل هفته ای سه جلسه و هر بار 4 ساعت تحت دیالیز قرار بگیرد و همین مسئله باعث می شود بار بسیار زیادی ازنظر هزینه سلامت بر دوش دولت باشد که می تواند در قسمت های دیگری هزینه شود.

دکتر سامی مقام با اشاره به اینکه متأسفانه ما رشد روزافزونی در تعداد بیماران دیالیزی داریم و در همین استان نسبت به 15 سال گذشته رشد زیادی داشته و تقریباً سه تا 4 برابر شده است، تصریح کرد: این زنگ خطری است برای سال های آینده، متأسفانه گاهی این رشد به صورت خیلی شدید و با شیب بسیار پیش رونده جلو می رود، ما خیلی دوست داریم این شیب کند باشد به این دلیل که هزینه کردن برای دیالیز به این سادگی نیست که بگویید با فلان روش درمانی بیمار بهبود پیدا می کند، متأسفانه دیالیز روشی است که سال ها ممکن است بیمار تحت درمان باشد تا بتواند پیوند کلیه انجام دهد.

وی با بیان اینکه دیالیز عوارض بسیار زیادی هم دارد؛ عوارض قلبی عروقی در بیمارانی که تحت دیالیز هستند چندین برابر است، به خصوص اینکه خودشان اکثراً دچار دیابت یا فشارخون بالا هستند، تصریح کرد: حالا بیماری که دیابت و فشارخون دارد تحت دیالیز هم قرار می گیرد، بیماری قلبی هم به آن اضافه شود و تحت عمل جراحی قلب هم قرار بگیرد، پای آن ها دچار آسیب خواهد شد، زخم دیابتی در آن ها بیشتر خواهد شد و این عارضه چندین برابر برای مریض به وجود می آید.

این فوق تخصص بیماری های کلیه با اشاره به اینکه همراهان بیمار نیز از این بیماری آسیب می بینند، به عنوان مثال وقتی به یک نفر می گویم کلیه ات ازکارافتاده و خیلی دیر مراجعه کردی و باید تحت دیالیز قرار بگیری معمولاً چند حالت دارد، تصریح کرد: یکی اینکه بیمار حرف من را قبول نمی کند و به پزشکان دیگر مراجعه می کند و هزینه های زیادی را متقبل می شود به شهر دیگر می رود نظر اساتید دیگر را می خواهد تا بالاخره بپذیرد، مریض باید تحت عمل جراحی راه عروقی برای دیالیز قرار بگیرد، راه عروقی چندین ماه طول می کشد تا راه عروقی مناسب شروع دیالیز شود و بیماری است که به صورت اورژانسی مراجعه کرده و وضعیت وخیمی دارد و راه عروقی هم ندارد بنابراین مجبور می شویم از راه عروقی موقت استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: این موقع بیمار ممکن است ماه ها با یک کاتر دیالیز شود، خطر عفونت در آن بیشتر است و چرخه معیوبی به وجود می آید، همراه های بیمار تحت تأثیر قرار می گیرند؛ باید هفته ای چند بار و هر بار چهار ساعت به بیمارستان بیایند عوارض بیماری را درمان کنند دارو تهیه کنند.

این فوق تخصص بیماری های کلیه اظهار کرد: خوشبختانه با اهتمامی که وزارت بهداشت داشته خیلی از داروهای بیماران دیالیزی تحت پوشش بیمه است و هزینه آن چنانی ندارد، اما بازهم هزینه هایی را دارد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

از علل نارسایی کلیه

،

پروسه دردناک دیالیز

،

دیالیز

،

نارسایی کلیه

،

نارسایی

،

کلیه

ثبت نظرات
captcha