کد خبر : ۳۴۴۸۶۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تعاریف کیلوگرم آمپر کلوین و مول تغییر کرد

دانشمندان "کنفرانس عمومی اوزان و مقیاس ها" به تغییر تعریف چهار کمیت رای دادند و این تغییر از سال آینده در جهان علم اعمال خواهد شد.

تعاریف کیلوگرم آمپر کلوین و مول تغییر کرد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از انگجت، امروزه دانشمندان به تغییر تعریف کیلوگرم و همچنین سه واحد دیگر اندازه گیری یعنی آمپر، کلوین و مول رای دادند و آن را تصویب کردند.

این رای گیری در کنفرانس عمومی اوزان و مقیاس ها(General Conference on Weights and Measures) در ورسای فرانسه برگزار شد و تعاریف جدید بر پایه آنچه ما آنها را پایه های اصولی طبیعت می نامیم، اعمال می شود.

دانشمندان اداره بین المللی اوزان و مقیاس ها می گویند تعاریف جدید، دقیق تر هستند. به عنوان مثال، کیلوگرم توسط یک وزنه به شکل یک استوانه فلزی که به عنوان "Le Grand K" شناخته می شود و در پاریس نگهداری می شود، تعریف شده است.

اداره بین المللی اوزان و مقیاس ها(Inteational Bureau of Weights and Measures) یکی از سه سازمانی است که برای نگهداری از سیستم استاندارد بین المللی یکاها (SI پایه گذاری شده است. این سازمان که معمولا با اختصار فرانسوی آن، BIPM، شناخته می شود، در سال 1875 و پس از امضای "پیمان متر" ایجاد شد.

تعریف های جدید، چندی است که مورد بحث هستند. "تری کویین"، مدیر بازنشسته BIPM سال گذشته گفته بود: این شاید مهم ترین تصمیمی است که BIPM در 100 سال اخیر می گیرد. ممکن است حرفم کمی اغراق آمیز باشد، اما حداقل از سال 1960، هنگامی که سیستم بین المللی یکاها را تصویب کردند، این مهم ترین تصمیم است.

وی افزود: اگرچه این تغییرات لزوما در زندگی روزمره شما منعکس نمی شوند، اما به دانشمندان کمک خواهد کرد تا اندازه گیری های دقیق تری داشته باشند.

در حال حاضر کیلوگرم توسط "ثابت پلانک" تعریف می شود، در حالی که آمپر، کلوین و مول به ترتیب با "ثابت بولتزمن" و "ثابت آووگادرو" گره خورده اند.

ثابت پلانک، یک ثابت طبیعی در فیزیک است که بیان کننده اندازه کوچکترین واحد انتقال انرژی و از مفاهیم اساسی در مکانیک کوانتومی است. این ثابت به اسم ماکس پلانک فیزیک دان آلمانی نامیده شده است که در سال ۱۹۰۰ میلادی آن را کشف کرد. این ثابت در فیزیک با h نشان داده می شود.

ثابت بولتزمن  یا  kBکه به افتخار لودویگ بولتزمن نام گذاری شده است ، یک ثابت فیزیکی است که انرژی جنبشی(کینتیکی) ذرات گاز ایده آل را به دمای گاز ایده آل مرتبط می کند. ثابت بولتزمن از تقسیم ثابت جهانی گازها (R) بر عدد آووگادرو (NA) به دست می آید.

عدد آووگادرو  یاثابت آووگادرو، به اسم شیمی دان ایتالیایی آمادئو آووگادرو، بر طبق تعریف به تعداد اتم های ۱۲ گرم کربن، با ایزوتوپ ۱۲C  گفته می شود. این مقدار مساوی است با تعداد اتم ها یا مولکول ها در یک مقدار ماده که یک مول از آن ماده را تشکیل می دهند.

تعاریف جدید از تاریخ 20 مه 2019 اعمال خواهند شد.

کلید واژه :

تعاریف کیلوگرم

،

آمپر

،

کلوین

،

مول

ثبت نظرات
captcha