کد خبر : ۳۴۴۸۵۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خسارات بیماری ویروسی عفونی تب برفکی

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان گفت: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی عفونی واگیر در دام ها می باشد که به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می گردد

خسارات بیماری ویروسی عفونی تب برفکی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر "صدیقه کاظمی نیا" با اعلام این خبر که خساراتی که بیماری تب برفکی بر جای می گذارد غیر قابل جبران است، گفت: بر همین اساس فاز واکسیناسیون هدفمند با هدف پیشگیری و مبارزه با  بیماری تب برفکی در استان کرمان از ماه سال جاری آغاز شده است.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان در این خصوص اظهار کرد: بیماری تب برفکی یک بیماری ویروسی عفونی واگیر در دام ها است که به لحاظ شدت خسارات اقتصادی یکی از موانع اصلی در تامین بهداشت و تولید دام و فرآورده های دامی محسوب می شود . 

کاظمی نیا با تاکید بر اینکه این بیماری سبب کاهش شدید تولید دام شده و در تجارت دام و فرآورده های خام دامی تاثیرگذار است و تقریباً تمامی دام های زوج سم از جمله گونه های نشخوارکنندگان اهلی نظیر گاو، گاومیش، گوسفند و بز مورد هدف ویروس عامل بیماری قرار می گیرند، اعلام کرد: شدت واگیری در دام های حساس بسیار بالا بوده ولی میزان مرگ و میر پائین است و عمدتاً دام های جوان را در بر می گیرد.

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان بیان کرد: اداره کل دامپزشکی استان کرمان بر اساس دستور العمل سازمان دامپزشکی همه ساله اقدام به واکسیناسیون دام ها علیه بیماری ها می کند که فاز امسال واکسیناسیون تب برفکی به صورت بها دار بوده و دامداران باید با خرید این واکسن از اتحادیه دامداران استان نسبت به واکسیناسیون دامهای خود اقدام کنند.

کاظمی نیا با اعلام اینکه هزینه تزریق واکسین رایگان بوده و توسط اکیپ های دامپزشکی صورت می گیرد، گفت: به کلیه دامداران توصیه می شود دام های خود را بر علیه بیماری تب برفکی ایمن کرده و با اکیپ های دامپزشکی همکاری و مساعدت لازم را بعمل آورند.

وی از خساراتی که بیماری تب برفکی بر جای می گذارد را کاهش شدید تولید اعلام و اظهار کرد: دامداران باید نکات بهداشتی و قرنطینه ای و همچنین واکسیناسیون را جدی بگیرند .

معاون سلامت اداره کل دامپزشکی استان کرمان با اشاره به مواردی از جمله پراکندگی جغرافیایی و تنوع آب و هوایی استان، حجم قابل ملاحظه دامداری های سنتی و دام عشایر، تردد دام و احتمال ورود دام های جدید به دامداری ها گفت: دائماً خطر افزایش موارد ابتلای بیماری وجود دارد به همین دلیل بیماری باید تحت مراقبت و رصد در نواحی مختلف استان قرار گیرد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

تب برفکی

،

بیجار

،

خسارات بیماری تب برفکی

،

بیماری تب برفکی

،

تب برفکی

ثبت نظرات
captcha