کد خبر : ۳۴۴۸۵۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تراز آب سد کوثر گچساران سه متر بالا آمد

مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: 180 میلیمتر باران از ابتدای سال جاری تاکنون در این سد ثبت شده است که سبب بالا آمدن آب این سد به میزان سه متر شده است.

تراز آب سد کوثر گچساران سه متر بالا آمد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اکبر خدری روز شنبه در گفت و گو با خبرنگار افزود: در چند روز اخیر 73 میلیمتر باران در منطقه سد کوثر در ایستگاه هواشناسی ثبت شد که سبب بالا آمدن 2 متری تراز آب سد کوثر شده است.
وی بیان کرد: به دلیل خشکسالی های چند سال گذشته تراز آب این سد مانند گذشته 27 متر نسبت به حجم کل مخزن کاهش نشان می دهد.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران گفت: بارش باران سال زراعی جاری (از ابتدای امسال تاکنون) سبب ذخیره شدن حدود از 28 میلیون متر مکعب آب در پشت سد کوثر در این شهرستان شده که 17 میلیون متر مکعب آن مربوط به چند روز اخیر بوده است.
خدری گفت: بارندگی های چند روز اخیر به دلیل مداوم بودن، آورده آب بیشتری نسبت به بارندگی های ابتدای سال زراعی داشته است.
وی گنجایش مخزن سد کوثر را 580 میلیون متر مکعب اعلام کرد و گفت: آب سد کوثر از رودخانه خیرآباد تأمین می شود که این رودخانه از رودهای شاه بهرام و دهدشت به وجود می آید.
خدری اظهار داشت: هم اینک میزان آب ذخیره شده به 230 میلیون متر مکعب رسیده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 52 میلیون متر مکعب کاهش داشته است.
مدیر اداره بهره برداری و نگهداری سد کوثر گچساران با بیان اینکه نرمال تراز این مخزن بتنی با سطح دریا 625 متر است گفت: هم اکنون تراز این سد 596 متر است.
خدری گفت: از ابتدای تاکنون 17 میلیون متر مکعب آب آشامیدنی برای پنج استان جنوبی کشور،2 میلیون متر مکعب آب کشاورزی، هفت میلیون متر مکعب برای سایر (زیست محیطی) و نیم میلیون متر مکعب آب در بخش صنعت رهاسازی شد.
سد کوثر آب آشامیدنی 2 میلیون و 500 هزار نفر را در استان های جنوبی کشور شامل کهگیلویه و بویراحمد، بوشهر، خوزستان، هرمزگان و تأمین می کند.
سد ملی کوثر در 55 کیلومتری دوگنبدان مرکز شهرستان گچساران قرار دارد.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

تراز آب

،

سد کوثر گچساران

،

آب

،

سد

،

سد کوثر

،

گچساران

ثبت نظرات
captcha