کد خبر : ۳۴۴۸۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تقویت ضربان سازها با سلول زیست سوختی پنبه

محققان کره ای و آمریکایی به دنبال تقویت دو برابری ضربان سازها با استفاده از سلول زیست سوختی پنبه هستند.

تقویت ضربان سازها با سلول زیست سوختی پنبه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از انگجت، محققان دانشگاه جورجیای آمریکا و دانشگاه کره راهی برای تامین قدرت دستگاههای پزشکی با قابلیت ایمپلنت مانند ضربان ساز یافته اند.

آنها یک سلول سوختی جدید ساخته شده از فیبر پنبه ابداع کرده اند. این سلول زیست سوختی با استفاده از گلوکز می تواند قدرت دو برابری را برای دستگاههای معمول ارائه دهد.

محققان توانستند نانوذرات طلا را بر روی فیبر پنبه قرار دهند. این فرآیند منجر به تولید الکترودهای فوق رسانا می شود که به بهبود کارایی سلول سوختی کمک می کند. همچنین امکان اتصال آنزیم مورد استفاده برای اکسیداسیون یا ترکیب شیمیایی گلوکز با الکترود را فراهم می کند.

با انجام این کار، سلول سوختی با تبدیل انرژی شیمیایی از گلوکز موجود در بدن به انرژی الکتریکی، قادر به تولید یک منبع انرژی پایدار و مداوم مورد نیاز برای تامین قدرت یک دستگاه پزشکی است.

سلول زیست سوختی اولین چیزی نیست که از گلوکز استفاده می کند، بلکه نوآوری اصلی این مطالعه در استفاده از پنبه است.

پنبه متخلخل تر از فیبر نایلونی است که به طور معمول استفاده می شود و این منافذ کمک می کنند تا رسانایی الکترود بهبود بخشیده شود و حمایت بیشتری از دستگاه های الکتروشیمیایی صورت بگیرد.

محققان معتقدند که فیبر پنبه همچنین ممکن است سازگاری بیولوژیکی دستگاه هایی که در داخل بدن عمل می کنند را بهبود بخشد.

اگر محققان قادر به استفاده از یافته های در عمل باشند، می توانند عمر دستگاه های پزشکی قابل ایمپلنت را تا حد زیادی گسترش دهند. این امر می تواند افرادی را که از دستگاه هایی نظیر ضربان ساز یا حسگرهای پزشکی استفاده می کنند، از انجام عمل جراحی تنها برای جایگزینی یک باتری ساده، نجات دهد.

همچنین امکاناتی جدید برای دستگاه های ایمپلنت موقت فراهم می کند. این سلول زیست سوختی می تواند این دستگاه ها را از وجود باتری بی نیاز کند.

کلید واژه :

تقویت ضربان ساز

،

سلول زیست سوختی پنبه

،

پنبه

،

ضربان ساز

ثبت نظرات
captcha