کد خبر : ۳۴۴۸۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حل مشکل یافتن جای پارک با هوش مصنوعی

محققان یکی از شرکت های استارت آپی با تکیه بر تکنولوژی هوش مصنوعی راهکاری را ارائه کردند که در این راهکار الگوریتمی استفاده شده است که تنها با یک سنسور طراحی شده توسط این گروه، قادر به تشخیص پر یا خالی بودن 100 جای پارک است.

حل مشکل یافتن جای پارک با هوش مصنوعی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مهندس جواد فیوضی، مدیر پروژه این طرح، از ارائه الگوریتمی برای یافتن جای پارک خودروها خبر داد و گفت: اخیرا گروهی از دانشجویان هندی در آمریکا از طریق یادگیری عمیق که شاخه ای از یادگیری ماشین است، الگوریتمی را برای رفع معضل پارکینگ ارائه کرده اند که ما نیز در مطالعات خود به این الگوریتم دست یافتیم.

این محقق تاکید کرد که طرح این شرکت از لحاظ دقت الگوریتم و معماری شبکه ارائه شده نسبت به طرح دانشجویان مذکور پیشرفته تر است.

وی هدف این تیم تحقیقاتی را ارائه خدمات ارزنده به مردم در راستای تحقق شهر هوشمند دانست و ادامه داد: بر این اساس در تلاش هستیم با خدماتی که ارائه می دهیم، بتوانیم معضلات ناشی از پارکینگ را در ایران و حتی دیگر کشورهای جهان کاهش دهیم.

فیوضی کاهش آلودگی هوا، کاهش ترافیک شهری، کاهش زمان اتلافی جهت پیدا کردن جای پارک و کاهش مصرف سوخت را به دلیل بهره مندی از سیستم هوشمند از دستاوردهای این طرح عنوان کرد.

این محقق خاطرنشان کرد: پس از تحقیقات انجام شده به سیستم کاملی دست یافتیم که شامل اپلیکشن موبایل جهت نمایش وضعیت پارکینگ های حاشیه ای و سنسور هوشمند برای انجام عملیات تشخیص پر یا خالی بودن محل پارکینگ است.

وی خدمات اپلیکشن موبایل را شامل "تشخیص فضای خالی پارک در سطح شهر"، "نمایش آنلاین و بلادرنگ وضعیت پارکینگ های حاشیه ای و عمومی بر روی نقشه"، "مسیریابی از موقعیت فعلی تا پارکینگ"، "نمایش ترافیک مسیر و تخمین زمان تقریبی رسیدن به محل پارک"و "پرداخت هزینه پارکینگ به صورت آنلاین" دانست.

فیوضی با تاکید بر اینکه این طرح در مرحله نهایی است و به منظور تجاری سازی با شهرداری ها و سازمان های مرتبط وارد مذاکراتی شدیم، ولی متاسفانه فعلا نسبت به دستاوردهای این تحقیقات توجهی صورت نگرفته است، امیدواریم که مسئولین برای ارائه این خدمات با ما همکاری کنند.

، طرح پیشنهادی تحت مدیریت مهندس رضا پورانی (مدیرعامل) این شرکت استارت آپی و با همکاری دانشجویان جوان و تحصیلکرده دانشگاه های کشور اجرایی شده است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

جای پارک

،

هوش مصنوعی

ثبت نظرات
captcha