کد خبر : ۳۴۴۸۴۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

شیوع تک گیر آنفلوآنزا در کشور و توصیه به مردم

عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا از بروز موارد تک گیر آنفلوآنزا در کشور خبر داد و گفت: خوشبختانه از آنجایی که هنوز سرما در کشور استقرار کاملی پیدا نکرده، موارد بیماری از شدت بالایی برخوردار نیست.

شیوع تک گیر آنفلوآنزا در کشور و توصیه به مردم

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر مسعود مردانی درباره وضعیت آنفلوآنزا در ابتدای پاییز، گفت: بعد از بازگشت زائران عزیز از کشور عراق در اربعین حسینی، شاهد بروز موارد تک گیر آنفلوآنزا در سطح شهرهای مختلف از جمله شهر تهران بوده ایم.

وی افزود: خوشبختانه از آنجایی که هنوز سرما در کشور استقرار کاملی پیدا نکرده است، موارد بیماری از شدت بالایی برخوردار نیستند، اما موارد تک گیر وجود دارد و مواردی از ابتلا به آنفلوآنزای H۱N۱ و H۳N۲ دیده می شود که عمدتا هم با عارضه سینه پهلو، سرفه، درد بدن، خلط چرکی و... مراجعه می کنند و حتی در مواردی منجر به بستری شدن در بیمارستان نیز می شود. در عین حال خوشبختانه همه گیری و شدت بیماری بالا نیست.

مردانی با بیان اینکه آغاز موج های اول و دوم آنفلوآنزا، به نوع ویروس آنفلوآنزای در گردش، تعداد افرادی که ایمن شده اند، اپیدمی های سال های قبل، دمای هوا، و... بستگی دارد، در پاسخ به اینکه آیا مردم همچنان می توانند واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند؟ گفت: مردم را دو دسته می کنیم؛ یکی مردم عادی و دیگری گروه های خطر. همیشه توصیه می کنیم گروه های پرخطر در ابتدای فصل سرد سال، یعنی و آبان، واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. حال اگر از این گروه هنوز افرادی هستند که واکسن آنفلوآنزا را تزریق نکرده اند در اسرع وقت و سریع تر واکسن را تزریق کنند.

مردانی تاکید کرد: گروه هایی که باید واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند شامل زنان باردار، افراد بالای ۶۰ سال، بیماران قلبی، بیماران ریوی مزمن، بیماران دارای نارسایی های مزمن کلیوی، افرادیکه همودیالیز می شوند، مبتلایان به HIV مثبت، بیماران مبتلا به سرطان، دیابتی ها، مبتلایان به بیماری های صعب العلاج، افراد تحت درمان با کورتون و داروهای تضعیف کننده سیستم ایمنی بدن، افرادیکه تحت عمل پیوند قرار گرفتند و... هستند.

وی همچنین اظهار کرد: نکته بسیار مهم این است که بر اساس اولویت های سازمان بهداشت جهانی این افراد باید واکسن آنفلوآنزا تزریق کنند. همچنین طبق دستورالعمل کشوری آنفلوآنزا، کودکان بین شش ماه تا شش سال لازم است واکسن آنفلوآنزا را تزریق کنند. در عین حال پزشکان، پرستاران و افرادی که در خط اول ارائه خدمت به مردم هستند، واکسن شان را تزریق کنند.

منبع ایسنا

کلید واژه :

توصیه وزارت بهداشت

،

واکسیناسیون

،

آستانه فصل آنفلوآنزا

،

آنفلوآنزا

ثبت نظرات
captcha