کد خبر : ۳۴۴۸۴۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

عوارض مخرب آلودگی هوا و دستگاه های بی تاثیر تصفیه

استاد پیشکسوت بیماری های داخلی - ریه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به مساله آلودگی هوا در شهرهای بزرگ کشور و عوارض و خطرات جدی آن بر سلامت، اکثر دستگاه های تصفیه هوای موجود در بازار را در کاهش میزان آلودگی فضای منازل بی تاثیر خواند و به خانواده ها توصیه کرد که در زمان آلودگی هوا در بیرون از خانه تردد نکنند و در و پنجره منازل را کمتر باز کنند.  

عوارض مخرب آلودگی هوا و دستگاه های بی تاثیر تصفیه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر محمدرضا مسجدی - فوق تخصص بیماری های ریوی و دستگاه تنفس و استاد پیشکسوت بیماری های داخلی – ریه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: زمانی که درباره آلودگی هوا صحبت می شود، مساله آلودگی هوا در دو فضای بسته و فضای باز مطرح می شود که این دو باهم تفاوت دارند.

وی با برشمردن مشتقات گوگرد، ازت، CO2، مونوکسید کربن، ازن و ذرات معلق به عنوان برخی از آلاینده های هوا، اظهار کرد: زمانی که غلظت این آلاینده ها از میزان خاصی بالاتر رود، خطرناک است؛ چراکه این آلاینده ها عمدتا از طریق دستگاه تنفسی، مخاط چشم، بینی و همچنین از طریق گلو وارد راه های هوایی شده و تمامی این نواحی را تحت تاثیر قرار می دهند.

مهم ترین عارضه آلودگی هوا بر دستگاه تنفس

وی با اشاره به برخی از عوارض جدی آلودگی هوا، عنوان کرد: تحت تاثیر قرار دادن دستگاه تنفس به عنوان سدی در برابر عوامل خارجی و ایجاد شکاف هایی در این ناحیه یکی از این عوارض بوده که سبب می شود لایه زیرمخاطی دستگاه تنفس در معرض هوای بیرونی قرار گرفته و حساس تر شود. در این صورت هم میکروب ها به راحتی وارد بدن می شوند و هم عامل بیرونی، سطوح زیرمخاطی را تحت تاثیر قرار داده و باعث بروز خارش، عطسه، آبریزش، ترشحات و سرفه های تحریکی می شود. این مساله به خصوص در افراد دارای بیماری های زمینه ای و نقص ایمنی می تواند عارضه های جدی به دنبال داشته باشد.

انتقاد از نبود اقدامی جدی و موثر برای کاهش آلودگی هوا

دبیرکل جمعیت مبارزه با استعمال دخانیات ایران با تاکید بر اینکه آلودگی هوا در بروز عفونت های تنفسی دخالت داشته و همچنین سبب تشدید عفونت ها می شود، اظهار کرد: اگرچه در این رابطه مطالعات مختلفی انجام شده و در پی آن توصیه ها و راهکارهای مثمر ثمر و کاربردی به مسئولین پیشنهاد شده، ولی متاسفانه هیچ اقدام جدی و موثری برای کنترل آلودگی هوا انجام نمی شود.

وی با اشاره به اقدامات تکراری و بدون نتیجه سال های گذشته در این رابطه، به طرح های ترافیک یا زوج و فرد و تاثیر آن بر میزان کاهش آلودگی هوا اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح ها تاکنون تاثیری جدی در کاهش آلودگی هوا نداشته است. از طرف دیگر متاسفانه هر روز در تهران تعداد زیادی ماشین جدید شماره می شود و در سطح شهر تردد می کند؛ به گونه ای که شهر تهران در طی ساعات مشخصی از روز به یک پارکینگ بزرگ تبدیل می شود که تمامی این عوامل آلودگی هوا را تشدید می کنند.

بیش از 70 درصد آلودگی شهر تهران مربوط به وسایل نقلیه است

وی با اشاره به انجام برخی مطالعات در این رابطه، تصریح کرد: نتایج این تحقیقات نشان داده که در پاییز به خصوص آذر ماه بیش از 70 درصد آلودگی شهر تهران مربوط به وسایل نقلیه و از همه بدتر موتورسیکلت، اتوبوس، مینی بوس، کامیون و ماشین های شخصی بوده است. در حالیکه با استفاده از تجربیات شهرهایی مانند توکیو، میلان و لندن که زمانی از آلوده ترین شهرها بوده اند، می توان بخش زیادی از مشکلات موجود را مرتفع کرد.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه در لندن با نزدیکی به مرکز شهر، تنها اتوبوس و سایر وسایل نقلیه عمومی دیده شده و از تاکسی و ماشین شخصی خبری نیست؛ درحالیکه در ایران خلاف این مساله را شاهدیم. بنابراین برنامه ریزی برای افزایش وسایل نقلیه عمومی و اصلاح سوخت برخی از راهکارهای موثر برای کاهش آلودگی هواست.

فوت 600 هزار کودک به علت عوارض آلودگی هوا

 وی با بیان اینکه آلودگی هوا عوارض بسیار جدی به دنبال دارد، گفت: بر اساس آخرین آمار سازمان بهداشت جهانی، سالانه بیش از 600 هزار کودک در دنیا به علت عوارض آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

وی با بیان اینکه بیش از70 درصد مرگ و میرها در  کشور مربوط به بیماری های غیرواگیر است، افزود: بیماری های قلب و عروقی شامل سکته های قلبی و مغزی، سرطان ها، بیماری های مزمن تنفسی، دیابت و اخیرا هم اختلالات روانی جزو بیماری های غیرواگیر است که متاسفانه در کشور ما بعد از بیماری های قلب و عروق و سرطان، تصادفات و سوانح سومین علت مرگ و میر محسوب می شوند.

عوامل مشترک بروز بیماری های غیرواگیر

وی با بیان اینکه این پنج بیماری پنج عامل مشترک هم دارند، گفت: استعمال دخانیات، مصرف الکل، فعالیت فیزیکی ناکافی، رژیم غذایی نامناسب و آلودگی هوا از عوامل مشترک بروز بیماری های غیرواگیر است که باید برای اطلاع رسانی و آگاه سازی های عمومی در این راستا برنامه ریزی های مدونی داشته باشیم.

مدیرگروه ریه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با تاکید مجدد بر اهمیت توجه به مبحث آلودگی هوا، گفت: بر اساس آمارهای جهانی سالانه حدود 5 میلیون نفر به علت عوارض مصرف دخانیات در دنیا فوت می کنند؛ در حالیکه بر اساس اعلام سازمان بهداشت جهانی سالانه 6 میلیون نفر به علت عوارض ناشی از آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند.

ریزگردها و عوارض جدی آن

وی با بیان اینکه در کشور ما متاسفانه به غیر از آلودگی هوا، مساله ریزگردها در بخش های جنوب و غرب کشور و همچنین در شرق در سیستان و بلوچستان نیز مطرح است، عنوان کرد: مساله ریزگردها گاهی چندین استان کشور را تحت تاثیر قرار داده و مشکلات خاص خود را در پی دارد. بنابراین حل این مساله نیازمند اقدامات بسیار جدی و کاربردی تر است.

ضرورت بکارگیری تجربیات سایر کشورها برای حل معضلات کشور

وی با اشاره به برخی تجربیات در سایر کشورها، عنوان کرد: به عنوان نمونه در شهری مثل پاریس مساله ای با عنوان  آلودگی هوا اصلا وجود ندارد، با این حال در فصل پاییز و برخی ماه های زمستان که احتمال آلودگی هوا وجود دارد، شهرداری از چند روز قبل تردد وسایل نقلیه شخصی را ممنوع کرده و استفاده از وسایل نقلیه عمومی را رایگان می کند. مردم نیز خدمات و تسهیلات ارایه شده از سوی مسئولین را به وضوح لمس کرده و مشارکت می کنند. فرهنگ کشور ما نیز آمادگی پذیرش این خدمات را دارد؛ زمانیکه خدمات و وسایل نقلیه عمومی با زمانبندی دقیق و به وفور در دسترس مردم باشد، دیگر هیچ کس از وسیله شخصی استفاده نمی کند.

ماسک ها از عوارض آلودگی هوا پیشگیری نمی کنند

وی در رابطه با اقدامات موثر فردی در روزهای آلوده، با اشاره به تبلیغات استفاده از ماسک در روزهای آلوده، گفت: هیچ کدام از ماسک های موجود در بازار بجز ماسک های "هپافیلتردار" از عوارض ناشی از آلودگی هوا پیشگیری نمی کنند که متاسفانه این نوع ماسک به دلیل تحریم وارد نمی شود. البته استفاده از ماسک های معمولی نیز تنها برای افراد دارای ناراحتی تنفسی این حسن را دارد که فرد هوای بازدمی خود که کمی رطوب داشته و آلودگی کمتری دارد را وارد دستگاه تنفسی می کند. همچنین ماسک های معمولی تنها تا حدودی ورود ذرات معلق در هوا به دستگاه تنفس را کمتر می کنند، ولی برای گاز NO2 حتی در صورت فیلتردار بودن نیز موثر نیست.

از دستگاه های تصفیه هوا استفاده کنیم؟

وی همچنین در رابطه با دستگاه های تصفیه هوا، گفت: تنها برخی دستگاه های تصفیه دارای فیلتر هپا و استاندارد کیفیت، برای تصفیه هوای داخل فضاهای بسته موثر است، در حالیکه اکثر دستگاه های تصفیه هوای موجود در بازار بی تاثیر بوده و فایده ای ندارند. بنابراین توصیه ما به خانواده ها این است که در زمان آلودگی هوا در بیرون از خانه تردد نکنند و در و پنجره را کمتر باز کنند.  

سالم ترین انرژی برای سوخت و گرما در داخل منازل

وی در ادامه سالم ترین انرژی برای سوخت و گرما در داخل منازل را الکتریسیته دانست و افزود: گاز، نفت، چوب و ذغال هیچ کدام برای استفاده به عنوان سوخت، سالم نیستند. پیشنهادی که بارها از سوی ما مطرح شده این است که به جای گازرسانی به شهرها و روستاها، در کنار هر شهری یک ایستگاه تولید برق ایجاد شود. الکتریسیته هم سوخت سالمی است و هم عوارض دیگری مانند گازگرفتگی و مرگ های خاموش را به دنبال خود نخواهد داشت. علاوه بر این سوخت گاز در داخل خانه مشتقات زیادی به ویژه اکسیدهای ازت در هوا پراکنده می کند که در ترکیب با سایر گازها همچون دود سیگار عوارض بسیار جدی مانند آسیب ها و عفونت های تنفسی به خصوص برای کودکان و سالمندان را به دنبال دارد.

مسجدی در پایان با تاکید بر اهمیت آگاه سازی عموم جامعه در رابطه با نحوه صحیح استفاده از سوخت، اقدامات ضروری در زمان های آلودگی هوا و همچنین پیشگیری از بروز عفونت های تنفسی، خاطرنشان کرد: حاکمیت نیز باید به صورت جدی برای کنترل آلودگی هوا برنامه ریزی کوتاه مدت، میان مدت و دراز مدت داشته باشد و کاری کند که مردم با لمس این خدمات برای کمک به کاهش آلودگی هوا مشارکت کنند.

منبع ایسنا

کلید واژه :

آلودگی هوای تهران

،

ازن

،

کاهش عمر

،

افزایش بیماری های تنفسی

،

بحران آلودگی هوا

،

سوخت دیزل

،

آلایندگی هوای تهران

،

ریزگرد

،

گرد و غبار

،

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha