کد خبر : ۳۴۴۸۳۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چالش فرونشست زمین در ایران

کارشناس و کنشگر فعال حفاظت از محیط زیست با اشاره به اینکه پدیده فرونشست زمین در مناطق مختلف ایران رو به افزایش و بالاتر از حد بحران است، گفت: این پدیده چالشی خطرناک برای مناطق مختلف کشور خواهد بود.

چالش فرونشست زمین در ایران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دلیل اصلی پیدایش فرونشست زمین کاهش میزان بارندگی، برداشت بی رویه آب و تداوم خشکسالی است.
محمد درویش چهارشنبه شب در نشستی با موضوع همزیستی با آب در یزد افزود: فرونشست زمین به اندازه چهار میلی متر، شرایط بحرانی غیرقابل جبرانی را ایجاد می کند.
وی خاطر نشان کرد: در سرزمینی که به این میزان فرونشست رخ دهد 50 تا 70 هزار سال زمان نیاز است تا این بحران جبران شود به همین دلیل در اتحادیه اروپا اگر در منطقه ای دچار فرونشست شد، ستاد بحران تشکیل می شود.
این کویر شناس ادامه داد: در بخش هایی از دشت یزد - اردکان 15 تا 25 سانتی متر فرونشست زمین دیده می شود ، در جنوب غرب تهران در دشت شهریار هم 36 سانتی متر یعنی 90 برابر شرایط بحرانی فرو نشست داریم.
مدیر بخش سیاست محیط زیست در شبکه مطالعات سیاست گذاری عمومی اضافه کرد: در حد فاصل دشت فسا و جهرم استان شاهد فرونشست زمین تا 54 سانتی متر یعنی 140برابر حد بحران هستیم و صدایی هم از جایی بلند نشد.
درویش در این ارتباط اصطلاح « ایران در حال فرو رفتن» است، گفت: این امر پایان همه تلاش ها، مجاهدت ها ، ایثارگری های چند هزار سال گذشته مردم سلحشور ایران است و با این کار نشان دادیم امانت دار شایسته ای برای آنها نبودیم.
وی با بیان اینکه بدترین اتفاق در محیط زیست فرونشست زمین است، گفت: اگر زمین نشست کرد دیگر به هیچ عنوان امکان برگشت شرایط وجود ندارد و ذخیره راهبرد آب شیرین را از دست می دهیم.

** زمان احیا گونه های جانوری سه تا پنج میلیون سال است
این فعال محیط زیست در بخشی از سخنانش افزود: براساس اعلام اتحادیه جهانی حیات وحش هرگونه جانوری که از زمین حذف شود، سه تا پنج میلیون سال زمان لازم است تا دوباره احیا شود.
وی اظهار داشت: شهروندان ایران در این سرزمین وارث گونه های ارزشمند بسیاری بودند که چیزی از آن باقی نماند بلکه باید این گونه ها را محافظت می کردیم.
این کویر شناس افزود: در شرایطی که با بحران اقتصادی روبرو هستیم، نباید سرمایه ها صرف نابودی گونه های با ارزش چون یوزپلنگ در یزد شود.
درویش ادامه داد: اگر بتوانیم سرزمین را مدیریت کنیم که یوزپلنگ بتواند در آن زندگی کند، این حیوان به طعمه هایی چون جیبر، آهو و سایر گونه های علفخوار نیاز دارد.
این کارشناس و فعال محیط زیست تاکید کرد: طعمه مناسب به پوشش گیاهی خوب نیاز دارد، علاوه بر آب باید خاک و هوای مناسب نیز باشد با تولیدی غذای سالم دیگر شاهد رشد انواع سرطان نخواهیم بود.
درویش افزود: کسی مخالف تامین آب شرب مردم نیست بلکه این موضوع همیشه در اولویت نخست حکومت هاست، واقعا نیاز به تامین آب شرب داریم تا بر کابوس تشنگی غلبه کنیم.
وی مصرف سالانه آب کشور را 88 تا 100 میلیارد مترمکعب بیان کرد و گفت: آب شرب مورد نیاز جمعیت 80 میلیون ایرانی حدود هشت میلیارد متر مکعب یعنی برابر هشت تا 10 درصد آب قابل برداشت است.
وی افزود: در حالیکه عربستان سعودی با 30 میلیون جمعیت برای تامین آب شرب به سه میلیارد مترمکعب نیاز دارد در حالیکه آب تولیدی یک میلیارد مترمکعب است، اگر در این کشور بحران آب جدی است و یکی از عواملی که حکایت از سقوط این امیراتوری دارد ، پس در ایران نباید صحبت از بحران آب بکنیم؟
درویش ادامه داد: نتوانسته ایم، چیدمان توسعه را به نحوی طراحی کنیم که نشان دهیم قدر قطره قطره آب را در این سرزمین می دانیم.
این کنشگر محیط زیست در ادامه با اشاره به ویژگی یزدی ها گفت: مردم این استان ضمن برخورداری از کمترین ریزش آسمانی، و بدون داشتن رودخانه در حوزه آب حرف های بسیاری برای گفتن دارند.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

فرونشست

،

زمین

،

برداشت بی رویه

،

چاههای آب غیرمجاز

،

فرونشست

،

زلزله ها

،

منابع معدنی

ثبت نظرات
captcha