کد خبر : ۳۴۴۸۲۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نامه نگاری کلانتری با وزیرکشور درباره طرح کاهش آلودگی هوا LEZ

در پی ارسال نامه پلیس به وزارت کشور برای «تعویق دو ماهه» در اجرای مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا (LEZ)، رئیس مرکز ملی هوا از واکنش رئیس سازمان حفاظت محیط زیست به این درخواست خبر داد و گفت: طرح کاهش علاوه بر تهران باید در سایر کلانشهرها نیز اجرایی شود.

نامه نگاری کلانتری با وزیرکشور درباره طرح کاهش آلودگی هوا LEZ

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، طرح کاهش یا همان «LEZ» مخفف اصطلاح ( Low Emission Zone) به معنای مناطق کم انتشار یا محدوده کم آلاینده است که مرحله اول آن از آبان ماه سال ۱۳۹۵ در برخی نقاط تهران به شکل محدود به اجرا رسید اما  بر اساس مصوبه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا قرار شد از ابتدای آبان ماه سال جاری مرحله دوم این طرح در قالبی فراگیر اجرایی شود. بر اساس برنامه ریزی های انجام شده در فاز دوم طرح کاهش، همه خودروهای سبک و سنگین در حال تردد در تهران باید نسبت به اخذ برگه معاینه فنی اقدام کنند در غیر این صورت ۵۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.  نقطه تمایز فاز دوم طرح کاهش با فاز قبلی آن است که این طرح در همه نقاط شهر تهران، به صورت ۲۴ ساعته و ۳۶۵ روز سال باید اجرایی شود.  

اول آبان ماه سال جاری، همزمان با آغاز اجرای مرحله دوم طرح کاهش، پلیس مسئله ضرورت تعویق دو ماهه در اجرای طرح کاهش را اعلام کرد که با مخالفت جدی سازمان حفاظت محیط زیست روبه رو شد و در نهایت معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با اجرای ارشادی طرح کاهش در دو هفته اول ماه جاری موافقت کرد اما با گذشت سه هفته از آغاز قانونی طرح کاهش هنوز اختلاف نظرهایی بر سر اجرا شدن یا نشدن این قانون وجود دارد. به طوری که پلیس با ارسال نامه ای به وزیر کشور دوباره درخواست کرده که اجرای طرح کاهش تا دو ماه عقب بیفتد.

احتمال تعویق در اجرای طرح کاهش موجب اعتراض سازمان حفاظت محیط زیست و مسئولان حمل و نقل شهر تهران شده است به طوری که مسعود زندی رئیس مرکز ملی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست به گفت: معاینه فنی یک اصل الزام آور است و بر اساس قانون همه خودروها باید معاینه فنی را انجام دهند البته تا پیش از این، ابزارهای نظارتی برای اجرای معاینه فنی در شهر تهران ضعیف بود اما در شرایط حاضر در قالب طرح کاهش و از طریق تکمیل تجهیزات دوربینی امکان کنترل معاینه فنی کلیه خودروها فراهم شده است.

وی با اشاره به اینکه قبلا در سطح شهر تهران ۳۰۰ دوربین برای کنترل خودروها وجود داشت، اظهار کرد: به منظور اجرای فاز دوم طرح کاهش، تعداد دوربین های کنترل در تهران به بیش از ۱۲۰۰ دستگاه رسید و از این طریق به طور قطع ورود و خروج خودروها به شهر تهران و معاینه فنی کلیه خودروها کنترل می شود.

رئیس مرکز ملی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه به طور قطع طرح کاهش باعث مراجعه تمامی مالکان خودرو به مراکز معاینه فنی به منظور دریافت برگه معاینه فنی می شود، در مورد اثرات محیط زیستی طرح کاهش معتقد است که با توجه به افزایش مراجعه خودروها به مراکز معاینه فنی، اگر اشکالی در زمینه احتراق داشته باشند رفع و خوروها را تنظیم خواهند کرد و همین موضوع بر کاهش انتشار آلودگی هوای تهران اثر مثبت دارد بنابراین طرح کاهش صد درصد مورد تایید سازمان حفاظت محیط زیست است و دنبال آن هستیم که نه تنها در تهران بلکه در بقیه کلانشهرها الزامی شود.

زندی در پاسخ به چرایی تعویق در اجرای مرحله دوم طرح کاهش آلودگی هوا تصریح کرد: بهانه اجرا نکردن طرح کاهش، طولانی شدن صفوف معاینه فنی است، در حالی که اگر در همین این روزها به مراکز معاینه فنی مراجعه شود، می بینیم که به هیچ وجه این مراکز شلوغ نیستند بنابراین پیگیر آن هستیم که طرح کاهش اجرا شود. انجام معاینه فنی، یک قانون است اما برخی از آن تخطی می کنند. اجرای چنین طرحی باعث می شود اهرم های نظارتی ما برای مقابله با آلودگی هوا توسعه یابد و علاوه بر سازمان محیط زیست، باید همه دستگاه ها و کلیه شهروندان پشتیبان این طرح باشند.

رئیس مرکز ملی هوا در سازمان حفاظت محیط زیست در پایان با تاکید بر اینکه تعویق در اجرای مرحله دوم طرح کاهش مورد تایید سازمان محیط زیست نیست، از ارسال نامه عیسی کلانتری - رئیس سازمان حفاظت محیط زیست - برای عبدالرضا رحمانی فضلی - وزیر کشور - خبر داد و گفت: روز گذشته نامه ای از طرف رئیس سازمان حفاظت محیط زیست نوشته شد که در آن بر اجرای هرچه سریع تر مرحله دوم طرح کاهش تاکید شده است.

، علی پیرحسینلو - مشاور معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران - روز یکشنبه (۲۰ آبان) در گفت وگو با ضمن ابراز نارضایتی از درخواست پلیس برای تعویق دو ماهه در اجرای مرحله دوم طرح کاهش گفت که متاسفانه مجددا شاهد درخواست تأخیر در اجرای طرح کاهش هستیم که واقعا هیچ توجیهی برای تکرار تعویق وجود ندارد چون برخلاف ادعاهای مطرح شده هیچ مشکلی در بحث زیرساخت ها وجود ندارد و تعویق دو ماهه در آغاز اجرای مرحله دوم طرح کاهش به معنای ادامه روند ناگوار آلودگی هوای تهران در ایام سرد سال است.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

آلودگی هوای تهران

،

ازن

،

کاهش عمر

،

افزایش بیماری های تنفسی

،

بحران آلودگی هوا

،

هوای آلوده عمر کودکان

،

ریزگرد

،

گرد و غبار

،

آلودگی هوا

،

طرح کاهش

،

طرح کاهش آلودگی هوا LEZ

ثبت نظرات
captcha