کد خبر : ۳۴۴۸۲۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

در خشکسالی هستیم و بارندگی تا پایان سال ادامه دارد

پروفسور اردکانی گفت: برخلاف پیش بینی های سازمان هواشناسی، امسال بارندگی ها بالاتر از حد نرمال است و نمی توان سال ۹۷ را آغاز شدیدترین خشکسالی نیم قرن اخیر در ایران نامید.

در خشکسالی هستیم و بارندگی تا پایان سال ادامه دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پروفسور حسین اردکانی از بنیانگذاران هواشناسی در ایران در گفت وگو با خبرنگار گروه محیط زیست خبرگزاری با تاکید بر تداوم بارندگی ها تا پایان سال جاری گفت: برخی شبکه های اجتماعی پیش بینی شروع دوره ترسالی در ایران را به نقل از من منتشر کرده اند، که این اظهار نظر را تکذیب می کنم.

وی با بیان اینکه میانگین بارندگی ها امسال نسبت به سال های گذشته افزایش قابل توجهی داشته است، ابراز داشت: جای تعجب است که چرا رئیس سازمان هواشناسی در ابتدای سال جاری پیش بینی کرده بود خشکسالی شدید تا پایان سال زراعی ۹۶- ۹۷ ادامه می یابد و هشدار به آغاز شدیدترین خشکسالی نیم قرن اخیر در ایران را داده است.

اردکانی با اظهار تاسف از پیش بینی اشتباه وضع هوا از سوی سازمان هواشناسی درخصوص بارندگی های امروز گفت: پیش از این پیش بینی کرده بودم که از ۲۱ آبان ماه به شدت بارندگی ها افزوده شده وحتی در ارتفاعات شاهد بارش برف هستیم.

وی خاطرنشان کرد: بارندگی های پاییز و زمستان امسال همانند بهار از حد نرمال بالاتر خواهد بود و در میانه سال های خشک ایران امسال شاهد ترسالی هستیم.

این استاد هواشناسی پیش بینی ورود ایران به دوره ترسالی را اشتباه دانست و گفت: با توجه به شرایط منطقه ای نمی توانیم انتظار داشته باشیم که چندین سال پیاپی  بارندگی ها همانند امسال در کشور ادامه داشته باشد، اما به صورت تصادفی هر چند سال یکبار ترسالی بر کشور حاکم می شود.

منبع فارس

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

استان تهران

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

،

فلات مرکزی ایران

،

بارندگی

،

ترسالی

ثبت نظرات
captcha