کد خبر : ۳۴۴۸۱۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

۶۰ درصد سد های تهران خالی است

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه وضعیت بارندگی ها نسبت به پاییز سال گذشته نرمال بوده و شاید بتوانیم کمبود منابع آب سال گذشته را برطرف کنیم، گفت: همچنان ۶۰ درصد سد های تهران خالی است.

۶۰ درصد سد های تهران خالی است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محمدرضا بختیاری با بیان اینکه حجم سد های فعال تهران یک میلیارد مترمکعب است، گفت: اگرچه حجم سد های فعال تهران یک میلیارد مترمکعب ظرفیت دارد، اما باید گفت: تنها ۴۰ درصد سد های استان تهران پر است، یعنی به عبارتی ۶۰ درصد سد های پنج گانه تهران خالی است.

وی در پاسخ به این سؤال که بارش های مناسب پاییز آیا می تواند کمبود منابع آب سال گذشته را برطرف کند، گفت: پیش بینی ما این است که تا پایان سال آبی یعنی شهریورماه سال آینده شرایط نرمال باشد و شاید بتوانیم کمبود منابع آب سال گذشته را برطرف کنیم؛ با این وجود باید تأکید کرد که مردم شاید تصور کنند این بارش ها خشکسالی ها را برطرف می کند و مشکلات کاهش خواهد یافت، اما باید تصریح کنیم که مردم نباید به این تصور که بارش ها خوب بوده، از صرفه جویی و مدیریت مصرف آب غافل شوند.

به گفته وی، تا امروز میزان بارندگی ها در استان تهران ۴۶ متر بوده که نسبت به سال گذشته به عددی معادل ۱۱ میلیمتر بوده است، ۳۰۰ درصد افزایش بارندگی داشتیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران با بیان اینکه میزان مصرف آب شرب در استان تهران در حال حاضر ۶۹۸ میلیون مترمکعب بوده، گفت: میزان مصرف آب شرب در استان تهران نسبت به سال گذشته ۱۵ میلیون مترمکعب افزایش داشته است که البته با توجه به افزایش جمعیت این عدد تا حدودی می تواند منطقی باشد.

وی در خصوص اینکه آیا به ظرفیت آب تهران اضافه خواهد شد، گفت: هیچ پروژه نیمه تمام متوقف شده ای در تهران در صنعت آب نداریم و تمام پروژه های موجود در استان تهران در صنعت آب در حال اجراست.

وی افزود: مدول دوم تصفیه خانه هفتم که قرار بود نیمه دوم سال آینده وارد مدار شود، تا پایان فروردین و یا اردیبهشت سال آینده وارد مدار خواهد شد، پس طبق برآورد های صورت گرفته، با انجام سه پروژه یعنی اتمام تصفیه خانه هفتم تهران، اتمام رینگ جنوبی در طرح قمربنی هاشم تا پایان امسال و اتمام خطوط جنوب شرق تهران تا پایان سال حدود ۳۰ میلیون مترمکعب به ظرفیت آب تهران اضافه خواهد شد.

* تفاوت کیفیت آب شمال و جنوب تهران از بین می رود

وی ادامه داد: با اجرای این پروژه ها، کیفیت آب شرب جنوب تهران نیز افزایش می یابد، بنابراین هیچ تفاوتی بین کیفیت آب جنوب تهران با شمال تهران وجود نخواهد داشت.

بختیاری خاطرنشان کرد: حداکثر مصرف آب شرب تهران در ۲۰ تیرماه امسال ۳.۵ میلیون مترمکعب بود که این عدد یک رکورد محسوب می شد، چرا که متوسط مصرف روزانه آب شرب شهر تهران در سال ۲.۹ میلیون مترمکعب بود، پس باید گفت که مصرف آب شرب سالانه استان تهران یک میلیارد و ۴۰۰ میلیون مترمکعب است که در این بین سقف مصرف آب شرب تهران یک میلیارد و ۶۰ میلیون مترمکعب تخمین زده می شود.

وی در خصوص برنامه ها و تمهیدات اندیشیده شده برای تأمین آب مناطق ۲۱ و ۲۲ تهران در تابستان سال آینده گفت: در غرب تهران در سال آینده با یک افزایش جمعیت به ویژه در مناطق ۲۱ و ۲۲ مواجه خواهیم شد، بنابراین از هم اکنون تمهیدات لازم برای گذر از این چالش درنظر گرفته شده تا بتوانیم سال آینده بدون مشکل تابستان را سپری کنیم.

وی تصریح کرد: در سال آینده مشکلی برای تأمین آب استان تهران ایجاد نخواهد شد، بنابراین امیدواریم که بارش ها ادامه داشته باشد تا بتوانیم کمبود هایی که سال گذشته در این حوزه وجود داشت را بدون ایجاد کوچکترین مشکل برطرف کنیم.

منبع فردا نیوز

کلید واژه :

ذخیره آب

،

ذخیره سد

،

ذخیر آب سد

ثبت نظرات
captcha