کد خبر : ۳۴۴۸۱۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بارش باران عامل اصلی بهبود کیفیت هوای پایتخت

مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی ضمن اشاره به پیش بینی سطح آلودگی تهران و برخی از کلانشهرها، گفت: بهبود کیفیت هوای تهران مرهون شرایط جوی و بارندگی ها است.

بارش باران عامل اصلی بهبود کیفیت هوای پایتخت

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، احد وظیفه مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی در مورد دلایل بهبود کیفیت هوا نسبت به دوره مشابه در سال گذشته اظهار کرد: قطعا بهبود کیفیت هوای تهران در روزهای اخیر نسبت به سال گذشته ناشی از اثرات شرایط جوی است چون تولید آلاینده ها و منابع آلاینده کم نشده است.

وی با اشاره به تاثیر کاهش قیمت بنزین بر افزایش مصرف این سوخت گفت: و آمارها حاکی از افزایش مصرف بنزین نسبت به سال گذشته است چون قیمت بنزین پایین آمده و در نتیجه مصرف این سوخت بیشتر شده است. از سوی دیگر تعداد خودروهای در حال تردد تهران نه تنها کاهش نیافته بلکه بیشتر شده است.

مدیر کل پیش بینی سازمان هواشناسی با تاکید بر اینکه بهبود نسبی کیفیت هوای روزهای اخیر، مرهون شرایط جوی است، اظهارکرد: طبیعی است که شرایط جوی در هر سال متفاوت با سال قبل باشد اما به طور کلی در پاییز امسال بارش ها نسبت به پاییز سال قبل به شکل معناداری فرق کرده و بیشتر شده است. البته پاییز پربارش لزوما به معنای ترسالی در سال زراعی جدید نیست و همچنان مشکلات ناشی از خشکسالی های متمادی وجود دارد.

وظیفه با تاکید بر اینکه در قیاس با پاییز سال قبل وضعیت بارش های امسال بهتر شده است، در مورد تاثیر بارش ها بر بهبود کیفیت هوا تصریح کرد: بارندگی های امسال شرایط ناپایدار جوی را مهیاتر کرده که قطعا تاثیر مستقیمی روی سطح آلایندگی دارد و مانع از تجمع آلودگی و افزایش غلظت آلاینده ها می شود.

این مقام مسئول در سازمان هواشناسی در بخش دیگر گفت وگو به تولید بولتن های چهار روزه پیش بینی کیفیت هوای تهران توسط ستاد مرکزی سازمان هواشناسی اشاره و اظهار کرد: هر روز بولتن آلودگی هوای تهران با توجه به الگوهای تغییر شرایط جوی و بر اساس دستورالعمل های سازمان حفاظت محیط زیست و وزارت بهداشت به روزرسانی و شاخص میانگین کیفیت هوای مناطق مختلف تهران اعلام می شود.

به گفته وی، بر اساس همین دستورالعمل ها کیفیت هوای تهران در چهار گروه پاک، سالم، ناسالم برای گروه های حساس و ناسالم برای همه گروه های سنی تعیین می شود.

وظیفه در پایان با اشاره به اینکه پیش بینی سطح آلودگی تهران توسط سازمان هواشناسی به صورت دائمی و در همه فصول سال انجام می شود، گفت: علاوه بر شهر تهران در ادارات هواشناسی تعدادی از شهرها مثل اصفهان و مشهد پیش بینی کیفیت هوا صورت می گیرد.

منبع ایسنا

کلید واژه :

بارش باران

،

بهبود کیفیت هوای پایتخت

،

هوای تهران

ثبت نظرات
captcha