کد خبر : ۳۴۴۸۱۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

قانون هوای پاک با رویکرد پیشگیرانه

معاون محیط زیست استان قزوین گفت: قانون جدید هوای پاک با رویکرد پیشگیرانه و تعریف عناوین مجرمانه و میزان جرائم و تعیین وظایف دستگاههای اجرایی می تواند در اجرا موفقیت آمیز باشد.

قانون هوای پاک با رویکرد پیشگیرانه

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،نشست علمی تخصصی بررسی تحلیلی قانون هوای پاک عصر دوشنبه با حضور رئیس کانون وکلای دادگستری استان، نمایندگان ادارات منابع طبیعی و آبخیزداری، جنگلها و مراتع و شهرداری و تشکل های مردم نهاد دوستدار محیط زیست در محل کانون وکلای دادگستری قزوین برگزار شد.

عبدالحسین مظفری در این نشست گفت: در قانون هوای پاک سه رویکرد مورد توجه قرار گرفته و با نگاه مثبت بررسی شده که رویکرد اول پیشگیرانه است که شرح وظایف هر دستگاه در آن دیده شده است.

وی افزود: همچنین توجه به حمل و نقل عمومی و پاک و شیوه عملکرد تامین آن و نیز یک سری مسائل تلفیقی با مدیریت سبز و مصرف انرژی در قانون لحاظ شده که می تواند مفید باشد.

معاون نظارت و پایش اداره محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: با کمک دستگاهها و سازمانها، طرح جامع پیشگیری از الودگی هوا در استان تهیه شده که می تواند مسیر را مشخص کرده و زمینه نتیجه بخش بودن کارها را مهیا کند.

مظفری یادآورشد: عناوین مجرمانه هم در قانون تعریف و میزان جرایم مشخص شده و این که با چه رویکرد و راهکارهایی باید جلو رفت و در شرایط بحران چه باید کرد در آیبن نامه اجرایی در شرایط اضطراری هم معلوم شده است.

وی اظهارداشت: شاید در گذشنه به آلاینده ها کمتر توجه می شد اما در قانون جدید آلودگی های صوتی در محدوده های شهری جدی گرفته شده و ما نیز ارزیابی موثری در ۴ شهر تاکستان، محمدیه، قزوین و آبیک در خصوص میزان بار آلودگی صوتی انجام داده ایم که نشان می دهد این میزان بالاست.

مظفری گفت: موضوع دیگر آلودگی امواج است که هم در آیین نامه اجرایی به آن توجه شده و هم در قانون برای کسانی که در شعاع این حریم هستند محدودیت هایی اعمال شده است.

معاون نظارت و پایش اداره کل محیط زیست استان قزوین تصریح کرد: همچنین بازنگری در آلاینده های هوا اتفاق افتاده که میزان خروجی ها باید دوباره بررسی شود.

وی بیان کرد: در فرآیند قانون هوای پاک در کارگروهها سیاستها تعیین می شود، البته قانون برای کلان شهرها تعریف شده اما چون ما کارگروه داریم در قزوین هم آن را اجرا می کنیم.

مظفری اظهارداشت: موضوع نظارتی هم در این قانون جدی تر شده و اینکه کانون وکلا به این موضوع اهمیت داده بسیار ارزشمند است و باید از آن برای اجرای بهتر این قانون استفاده کنیم.

منبع مهر

کلید واژه :

قانون هوای پاک

،

رویکرد پیشگیرانه

ثبت نظرات
captcha