کد خبر : ۳۴۴۸۰۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

کلنگ زنی ۱۰ تصفیه خانه هدر رفت شبکه، ۲۳ درصد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران گفت: با وجود تنگناهای مالی، امسال ۱۰ تصفیه خانه در تهران به ارزش ۲۰۰۰ میلیارد تومان در دهه فجر کلنگ زنی می شود.

کلنگ زنی ۱۰ تصفیه خانه هدر رفت شبکه، ۲۳ درصد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، خبرنگار ، محمدرضا بختیاری با اشاره به اینکه بارندگی های آغازین سال آبی امسال نشان می دهد که پاییز نسبتاً خوبی را در پیش خواهیم داشت، اظهار داشت: پیش بینی می کنیم که بتوان بخشی از کمبود آب در سال ۹۶ را جبران کنیم؛ این در حالی است که تا ساعت ۶:۳۰ صبح امروز در استان تهران، شامل ۴۶ میلیمتر بارندگی بوده ایم که نسبت به سال گذشته که رقم ۱۱ میلیمتری را به خود اختصاص داده است، ۳۰۰ درصد افزایش داشته و در درازمدت شاهد افزایش ۵۰ درصدی بوده ایم.

وی ادامه داد: هشت سد وظیفه تأمین آب تهران را بر عهده دارند که در حال حاضر، حجم مخازن آنها ۵۵۴ میلیون مترمکعب است که در سال قبل، این میزان ۷۰۳ میلیون مترمکعب بوده است؛ به این ترتیب امسال همچنان حدود ۱۵۰ میلیون مترمکعب کسری داریم که علت این کسری، کمبود بارندگی به ویژه کمبود بارش برف است.

این مقام مسئول، میزان مصرف آب شُرب استان تهران را تا تاریخ ۲۰ آبان سال جاری ۶۹۸ میلیون مترمکعب اعلام کرد و اظهار داشت: این رقم در سال گذشته برای این استان ۶۸۳ میلیون مترمکعب بوده است که از حجم کلی، ۱۵ میلیون مترمکعب آن رشد داشته که با توجه به رشد جمعیت در شهر تهران، می توان گفت در مصرف آب شرب رشد چندانی نداشته ایم.

بختیاری، پیک مصرف آب استان تهران را برای ۲۰ تیرماه سال جاری ۳.۵ میلیون مترمکعب در روز اعلام کرد و افزود: امسال میزان مصرف رکورد زد؛ چرا که گرمای بی سابقه ای را تجربه می کردیم و همچنین به دلیل قطعی های برق، مصرف آب به دلیل گرمای هوا افزایش می یافت؛ این در حالی است که میزان مصرف آب شرب سالانه شهر تهران، یک میلیارد و ۶۰ میلیون مترمکعب و میزان مصرف آب شرب استان تهران به طور سالانه یک میلیارد و ۴۵۰ میلیون مترمکعب است. به این ترتیب ۲۰ درصد از مصرف آب شرب کل کشور به استان تهران تعلق دارد.

وی با بیان اینکه ۷۰ درصد آب مورد نیاز استان تهران، از منابع آبی سطحی و ۳۰ درصد آن با استفاده از منابع تأمین آب زیرزمینی تأمین می شود، اظهار داشت: به دلیل کاهش بارندگی، افزایش درجه حرارت و قطعی برق، امسال تابستان سختی را تجربه کردیم که خوشبختانه قطعی و کاهش فشار آب در کل تهران نداشتیم؛ گرچه وضعیت موجود را به صورت «سر به سر» مدیریت کردیم؛ البته در غرب استان تهران شاهد قطعی آب های موقت بودیم که علت آن، قطعی برق بود چرا که عمده آب مورد نیاز این ناحیه از چاه تأمین شده و امکان تخصیص ژنراتور برای همه چاه ها در شرایط قطع برق وجود ندارد.

به گفته مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران، پیش بینی می کنیم سال آینده ۷ تا ۸ درصد افزایش مصرف داشته باشیم؛ این در حالی است که ۷۰ درصد شبکه فاضلاب شهر تهران تکمیل شده و اولویت ما راه اندازی شبکه فاضلاب تهران است اما به طور عمومی، روند راه اندازی شبکه فاضلاب استان تهران با وجود پیشرفت مطلوب، از میانگین کشوری عقب است.

بختیاری با اعلام اینکه در دهه فجر امسال با وجود تنگناهای مالی، ۱۰ تصفیه خانه را به ارزش ۲۰۰۰ میلیارد تومان کلنگ زنی می کنیم، تصریح کرد: فاضلاب منطقه پردیس تهران با مشکلات مختلفی روبرو شد که علت آن، این بود که در وهله نخست، وزارت راه متولی راه اندازی آن بود؛ اما پس از مدتی انجام این امر به عهده آبفای استان تهران گذاشته شد و این تغییر و تحولات موجب شد تا تصفیه خانه فاضلاب پردیس با تأخیر در راه اندازی مواجه شود که پیش بینی می کنیم سال آینده تکمیل شود.

وی درباره میزان هدررفت آب توضیح داد: به طور کلی، «هدررفت آب» به آب به حساب نیامده ای گفته می شود که بابت آن هزینه ای دریافت نمی شود و میزان آبی که برای آن هزینه ای دریافت نمی شود، در استان تهران ۲۳ درصد است که از این میزان، ۱۱ درصد آن مربوط به هدررفت ظاهری می شود که شامل مشکلات انشعابات است و ۱۰ درصد آن، هدررفت واقعی شبکه است که باید سالانه یک درصد از آن را کم کنیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران خاطرنشان کرد: کاهش هر یک درصد هدررفت آب، ۴۰۰ میلیارد تومان هزینه دربر دارد.

ادامه دارد...

منبع مهر

کلید واژه :

مدیریت آب

،

مصرف مجدد پساب

،

فناوری

،

تصفیه خانه

،

معضلات صنایع

،

،

مصرف مجدد پساب

،

آبیاری محصولات کشاورزی

،

پساب فاضلاب

ثبت نظرات
captcha