کد خبر : ۳۴۴۸۰۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آلودگی آب در مازندران

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری گفت: انواع آلودگی به وسیله فاضلاب های کشاورزی، صنعتی و دامی وارد رودخانه ها و منابع آبی زیرزمینی مازندران می شود.

آلودگی آب در مازندران

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محسن مسعودیان اظهار کرد: با توجه به این که کشور در دوره خشکسالی قرار دارد و این دوره های اقلیمی تکرارپذیر هستند، شاهد وضعیت مطلوب آبی در کشور نیستیم.

وی با اشاره به این که مهم ترین مسئله در این زمینه، شیوه استفاده در مصرف آب است، بدین معنی که وقتی مصرف نسبت به منبع موجود بیشتر باشد، بحران ایجاد شده و منابع آبی تحلیل می رود، تصریح کرد: عملکرد نامناسب ما نسبت به آب های زیرزمینی و سطحی یکی از دلایل بروز بحران آب است، به طوری که وقتی آب ورودی به منابع زیرزمینی کم باشد تغییر در چرخه آب ایجاد می شود که نمونه آن در خشک شدن دریاچه ارومیه نمود پیدا کرده است.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری ادامه داد: از حدود ۴۰ تا ۵۰ سال در شرق استان آب زیرزمینی کاهش یافته و به این دلیل میانکاله دچار مشکل شده است، اما این امر در غرب مازندران، اوضاع بهتری دارد هرچند غرب مازندران هم چنان نیازمند دقت بیشتری در مدیریت مصرف آب های زیرزمینی است تا دچار خشکی همچون شرق استان نشود.

ماهی در رودخانه های مازندران نیست

وی به تبعات ناشی از افزایش آلودگی آب های زیرزمینی و سطحی پرداخت و افزود: به عنوان مثال ماهیان رودخانه های مازندران نسبت به 30 سال گذشته با کاهش رو به رو شده و یا از بین رفته است، هم چنین از نظر کیفی نیز تغییرهای محسوسی داشته اند که تمام این موارد از آلودگی آب رودخانه ها نشات می گیرد.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم کشاورزی و منابع طبیعی ساری خاطرنشان کرد: افزایش نیازهای مداوم به مصرف آب بدون توجه به منابع و احداث سازه های تصفیه، موجب بروز مشکلاتی چون آلودگی آب می شود. وقتی کیفیت آب رودخانه ای تغییر می کند، این تغییرات موجب تغییر گونه های گیاهی، حیوانات و آبزیان نیز می شود.

کنترل مصرف آب در مازندران کم است

مسعودیان با اشاره به این که مازندران یکی از استان هایی است که کنترل مصرف آب در آن کمتر از استان های دیگر است، تصریح کرد: با توجه به این که کشور به لحاظ منابع آب زیرزمینی مورد تهدید قرار دارد کشاورزان نیز باید نسبت به مصرف آب، نکات لازم را رعایت کنند. برخی از کشاورزان اقدام به حفر چاه های غیرمجاز و اقدام تامین آب از منابع زیرزمینی می کنند که باید کنترل جدید در این امر صورت گیرد.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

خشکسالی

،

آب

،

بحران آب

،

استان مازندران

،

بارندگی

،

حوضه آبریز

ثبت نظرات
captcha