کد خبر : ۳۴۴۸۰۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هشدار های ایمنی در حوزه وسایل گازسوز

با شروع فصل سرد سال استفاده از وسایل گرمایشی رونق می گیرد که در میان انواع آن، وسایل گازسوز نیازمند رعایت برخی نکات ایمنی برای استفاده ایمن از آن ها هستیم.

هشدار های ایمنی در حوزه وسایل گازسوز

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، با شروع فصل سرد سال استفاده از وسایل گرمایشی رونق می گیرد که در میان انواع آن، وسایل گازسوز نیازمند رعایت برخی نکات ایمنی برای استفاده ایمن از آن ها هستیم.

با سرد شدن آب و هوا، پای وسایل گرمایشی به منازل، ادارات و اماکن عمومی باز می شود که برای استفاده بی خطر از این وسایل در مکان های سر بسته باید برخی نکات را رعایت کرد.

نکاتی به ظاهر ساده، اما کاربردی که با رعایت آن ها می توان فصل سرد سال را با اطمینان پشت سر گذاشت.

در ابتدا از استاندارد بودن وسایل گازسوز خود اطمینان حاصل کنید و در کنار آن با توجه به درج برچست انرژی از کم صرف بودن وسایل خود مطمئن شوید.

سرویس کردن تجهیزات گازسوز پیش از استفاده یکی دیگر از راهکار های پیشگیری از مشکلات این دست از وسایل است.

وسایل گازسوز باید در مکانی نصب شوند که هوای کافی برای سوخت و ساز داشته باشند که نشانه آن برای ارزیابی، شعله آبی وسایل گازسوز است، به همین خاطر به مشترکین پیشنهاد می شود از پکیج و رادیاتور در واحد های کمتر از ۷۰ متر استفاده نشود.

کارشناسان این حوزه بار ها خطرناک بودن نصب بخاری در حمام و استفاده از بخاری بدون دودکش در محیط های بسته هشدار داده اند، زیرا این اقدامات احتمال وقوع حوادث را افزایش می دهد.

در کنار استاندارد بودن وسایل باید نصب وسایل گازسوز به گونه ای باشد که از انتشار هر گونه گاز های سمی جلوگیری به عمل آورد، به طور مثال برای دودکش و جلوگیری از مسدود شدن آن از کلاهک H. استفاده شود، خروج لوله های دودکش از پنجره نباشد و اگر بنا بر شرایط این اتفاق افتاد باید دارای حداقل یک متر ارتفاع عمودی، از محل خروج از پنجره باشد.

برای دودکش های توکار نیز باید ارتفاع بدنه آن حداقل یک متر از سطح پشت بام بالاتر باشد.

در صورت استفاده شلنگ برای وسایل گاز سوز باید به طول آن توجه داشت، زیرا ابعاد شلنگ نباید از ۱۲۰ سانتی متر بیشتر باشد، همچنین شیلنگ مورد استفاده باید لاستیکی مخصوص گاز بدون ترک خوردگی داشته و دو سر آن مجهز به بست فلزی باشد.

استفاد حداقلی از شومینه در منازل، استفاده نکردن از لوله های آکاردئونی، استفاده نکردن از یک شیر گاز برای چند وسیله گازسوز و استفاده نکردن از بدنه بخاری برای خشک کردن لباس از دیگر نکات ایمنی در این حوزه است.

همچنین بار ها بر این مسئله تاکید شده که از دستکاری خودسرانه تأسیسات گازرسانی از قبیل: رگلاتور ها و کنتور ها جلوگیری کنید و اگر تصمیم به تغییر در لوله کشی گاز داخل ساختمان و یا تغییر لوازم گازسوز دارید این اقدام با هماهنگی سازمان نظام مهندسی و توسط کارشناسان مربوطه صورت گیرد.

گفتنی است درجه حرارت استاندارد در منازل در ایام سرد سال در حدود ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگراد اعلام شده که شرکت ملی گاز از مشترکین تقاضا دارد این دامنه حرارتی را رعایت کنند.

در سال های گذشته رعایت نکردن این نکات به ظاهر ساده، اما کاربردی باعث مسمومیت گازی و در برخی موارد تلفات جانی شده بود که این نشان از اهمیت حوزه ایمنی در مبحث خانگی دارد.

منبع فردا نیوز

کلید واژه :

هشدار های ایمنی

،

وسایل گازسوز

،

ایمنی

ثبت نظرات
captcha