کد خبر : ۳۴۴۷۹۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سرانه مصرف آب شرب در ایران به ازای هر ایرانی

سرانه مصرف آب شرب در ایران هم اکنون ۲۲۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر است که این رقم در برخی از کلانشهر های کشور مانند تهران به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه روز می رسد.

سرانه مصرف آب شرب در ایران به ازای هر ایرانی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سرانه مصرف آب شرب در ایران هم اکنون ۲۲۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر است که این رقم در برخی از کلانشهر های کشور مانند تهران به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه روز می رسد.

در حال حاضر میانگین سرانه کل مصرف آب شرب در ایران (شامل تجاری – صنعتی – خانگی – فضای سبز و…) در حدود ۲۲۰ لیتر در شبانه روز است که در مقایسه با اکثر کشور های جهان رقم بالاتری را نشان می دهد.

هدایت فهمی معاون مدیر کل دفتر برنامه ریزی کلان آب و آبفای وزارت نیرو در این خصوص گفت: سرانه مصرف آب در ایران هم اکنون ۲۲۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر است که این رقم در برخی از کلانشهر های کشور مانند تهران به بیش از ۳۰۰ لیتر در شبانه روز می رسد.

وی افزود: مصرف بهینه و معقول از آب شهری مستلزم فرهنگ سازی، بکارگیری از تجهیزات کاهنده مصرف آب، استفاده از لوازم خانگی با میزان مصرف استاندارد، روش بازچرخانی آب خاکستری و بسیاری موارد دیگر است.

همچنین مصرف سرانه آب در بخش خانگی (آب شرب لوله کشی خانگی) در ایران به طور متوسط در طول سال ۱۵۷ لیتر در روز به ازای هر نفر برآورد می شود که شامل پنج لیتر آشامیدن، ۱۰ لیتر پخت وپز، ۵۰ لیتر حمام و شست وشو، ۲۰ لیتر لباس شویی، ۱۵ لیتر ظرف شویی، ۳۰ لیتر مصارف بهداشتی، ۱۰ لیتر نظافت خانه و ۱۷ لیتر مصارف متفرقه می شود.

در برخی کلانشهر های کشور از جمله تهران، این میزان (مصرف سرانه آب در بخش خانگی) در فصل گرم سال به حدود ۲۵۰ لیتر در شبانه روز به ازای هر نفر می رسد، در حالی که متوسط سرانه مصرف آب در بخش خانگی در دنیا ۱۳۵ تا ۱۴۰ لیتر در روز به ازای هر نفر است. این رقم در کشور های اروپایی که از میانگین بارش های بالایی نیز برخوردارند، به طور متوسط ۱۳۰ لیتر در شبانه روز است.

منبع فردا نیوز

کلید واژه :

میانگین مصرف سرانه خانگی آب

،

میانگین مصرف سرانه

،

مصرف آب

،

سرانه مصرف آب

،

سرانه آب

،

مصرف آب شرب

ثبت نظرات
captcha