کد خبر : ۳۴۴۷۹۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

امروز ۱۷ آبان؛

روزی که اشعه ایکس کشف شد

روز بین المللی رادیولوژی یک رویداد سالانه است که به منظور ایجاد آگاهی بیشتر از نقش مهم فناوری های رادیولوژیکی و ارزش هایی که یک رادیولوژیست در مراقبت های بهداشتی و مراقبت از بیماران دارند، برگزار می شود.

روزی که اشعه ایکس کشف شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، تصویربرداری پزشکی یکی از رشته های هیجان انگیز و پیشرفته در زمینه مراقبت های بهداشتی و زمینه ای از فعالیت های عالی در زمینه تحقیقات تکنولوژیکی و بیولوژیکی است.

پرتوشناسی یا رادیولوژی یا تصویربرداری تشخیصی نام یک رشته از تخصص های پزشکی است که از پرتو ایکس و دیگر اقسام امواج و پرتوها برای تشخیص و درمان بیماری و حالات غیرطبیعی کمک می گیرد. در تمام اینها، هدف تشخیص بیماری یا حالات غیرطبیعی بدن به کمک روش های پیشرفته تصویری است. رادیولوژی از کلمه لاتین Radius به معنای پرتو مشتق شده است. رادیولوژی دربرگیرنده رشته های بسیاری است که بر مبنای کاربرد پرتوهای یون ساز برای تشخیص بیماری ها یا درمان آن ها می باشد.

 ۸ نوامبر (۱۷ ابان) علاوه بر روز جهانی رادیولوژی، هم چنین روزی است که "ویلهلم کنراد رونتگن" (Wilhelm Conrad Röntgen) فیزیک دان آلمانی، اشعه ایکس را کشف کرد.

مطالعات رونتگن بیشتر دربارهٔ الکتریسیته و نور و گرما بود و بالاخره در تعقیب مطالعات سر ویلیام کروکس موفق به کشف اشعه ایکس شد.

کشف رونتگن اولین کشف از سری کشفیات در مورد رادیو اکتیویته بود که شامل کشفیات بکرل، کوری، رادرفورد،ماکس پلانک، تامسون، انیشتین و انریکو فرمی می شد.

اشعه ایکس، اشعه ای با طول موج بسیار کوتاه و قابلیت نفوذ بسیار زیاد است و از اغلب مواد عبور می کند. فیزیکدانان برای آنالیز مواد بلوری استفاده های شایانی از این اشعه برده اند و در پزشکی تحت عنوان های رادیوگرافی ورادیوسکوپی به کار برده می شود.

در هشتم نوامبر ۱۸۹۵ میلادی رونتگن استاد فیزیک دانشگاه ورسبورک آلمان سرگرم انجام تجربیات روی اشعه کاتد یک با لوله کروکس-هیتورف (crookes hittorf tube) بود. این نوع لوله که در آن زمان بارها مورد استفاده فیزیکدانان قرار می گرفت شامل حباب شیشه ای بود که تقریبأ هوای آن تخلیه کامل گشته و دو الکترود به فاصله چند سانتیمتر از یکدیگر در آن قرار داشت. با برقراری اختلاف پتانسیل زیادی در حدود چندین هزار وات بین الکترودها، اشعه کاتدیک (الکترون ها) از کاتُد (الکترود منفی) به طرف آنُد (الکترود مثبت) رهسپار می گردد، یا به عبارت دیگر به مسیر خود ادامه می دهد تا به به جداره شیشه لوله اصابت نماید. رونتگن در صفحه کاغذ آغشته به کریستال های پلاتینیو سیانور بارپمکه در مجاورت لوله کروکس-هیتورف قرار داشت فلور سانس درخشانی مشاهده نمود.

بلافاصله وی به شناخت اشعه نوینی به مراتب نافذتر از اشعه کاتُدیک رهنمون گردید. سپس رونتگن مشتاقانه در طی چند هفته با پیگیری مداوم این ایده و با طرح تجربیاتی دقیق، به بررسی صفات این اشعه که آن را اشعه ایکس نامید، پرداخت.

کشف اشعه ایکس و کاربرد وسیع آن در تصویر برداری پزشکی باعث نجات جان انسان های زیادی گردید بطوری که در حال حاضر تصور علم پزشکی بدون تصویر برداری با اشعه ایکس غیرممکن می باشد.

امسال به مناسب روز جهانی رادیولوژی، "انجمن های اروپایی رادیوگرافی" (EFRS) و "انجمن بین المللی رادیوگرافی و تکنولوژیست های رادیولوژی" (ISRRT) جشنی به این مناسبت برگزار خواهند کرد.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

اشعه ایکس

،

کشف اشعه ایکس

ثبت نظرات
captcha