کد خبر : ۳۴۴۷۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

بومی سازی چسب های طبیعی برای کاربردهای آزمایشگاهی

پژوهشگران دانشگاه آزاد واحد شیراز به تولید چسب های طبیعی در فاز مایع و جامد به منظور کاربردهای آزمایشگاهی حوزه های زیستی، پزشکی و زمین شناسی دست یافتند.

بومی سازی چسب های طبیعی برای کاربردهای آزمایشگاهی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، برای مطالعه نمونه های مختلف از طریق میکروسکوپ نمی توان نمونه را مستقیما مورد مطالعه قرار داد و از این رو لازم است نمونه توسط یک ماده با خواص و ویژگی های خاص به لام میکروسکوپی چسبانده و ثابت شود. این ماده علاوه بر آنکه از خراب شدن نمونه جلوگیری می کند موجب بهتر شدن کیفیت تصویر در زیر میکروسکوپ می شود.

چسب میکروسکوپی با خواص ویژه که برای چسباندن نمونه های آزمایشگاهی به لام شیشه ای مورد استفاده قرار می گیرد، دارای ویژگی های نمونه خارجی این چسب است.

این چسب با فرمول خاص و فناوری بومی در داخل کشور تهیه شده و به علت طبیعی بودن هیچ گونه اثران مضر ترکیبات مصنوعی را ندارد و خواص و ویژگی های خود را در طی سال ها حفظ می کند و به علت نداشتن ترکیبات رنگی هیچ گونه تغییر فیزیکی و شیمیایی را در نمونه ها به وجود نمی آورد.

چسب تولید شده دارای قدرت چسبندگی بالایی بوده و همچنین دارا بودن ترکیبات طبیعی دارای بوی نا مطبوع نیست و بر خلاف ترکیبات مصنوعی مانند "انتالین" پس از چسباندن مجددا با حرارت قابل جدایش است و این عمل برای بازسازی مقاطع میکروسکوپ شکسته شده و زدودن پوشش های چسب بسیار مفید است.

چسب تولید شده بی نیاز از هر گونه ماده حلال و یا آماده سازی قبلی است و با توجه به اینکه فرمولاسیون و روش تهیه ایت محصول بومی سازی شده است به راحتی می توان در این چسب بر حسب نیازهای مختلف تغییراتی ایجاد کرد که مناسبت بیشتری با شرایط تهیه مقاطع و کاربرد آن داشته باشد.

نمونه خارجی این محصول در کانادا تولید می شود و از آنجایی که گیاه مورد استفاده در این چسب از گیاهان بومی این منطقه است از این رو تولید آن در انحصار این کشور قرار دارد.

نمونه بومی این محصول در دو فاز جامد و مایع تولید شده است. چسب جامد قابل استفاده در آزمایشگاه های زمین شناسی برای چسباندن نمونه های سنگ و کانی به لام شیشه ای و چسب مایع برای چسباندن نمونه بافت گیاهی و جانوری در زمینه کلیه مطالعات میکروسکوپی کاربرد دارند.

این محصول قابل استفاده در کلیه مطالعات علوم زیستی چون جانوری، سلولی، گیاهی، مولکولی و ژنتیک، مطالعات بافت شناسی و آسیب شناسی، قارچ شناسی و انگل شناسی در حوزه های علوم پزشکی و دامپزشکی، مهندسی پزشکی و زمین شناسی است.

این محصول که به شماره ۴۰۵۷۶ در دفتر ثبت اختراعات اداره کل ثبت شرکت ها و مالکیت صنعتی ثبت شده، از سوی دکتر داد کریمی عضو هیات علمی دانشگاه آزاد واحد شیراز اجرایی شده است.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

بومی سازی

،

چسب های طبیعی

،

کاربردهای آزمایشگاهی

ثبت نظرات
captcha