کد خبر : ۳۴۴۷۹۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

هواپیمایی که با سوخت هیدروژن کار می کند

محققان انگلیسی قصد دارند با بودجه ۳.۵ میلیون پوند هواپیمایی بسازند که به جای سوخت معمول هیدروژن مصرف می کند. نخستین نمونه عملیاتی این هواپیما در اوایل ۲۰۳۰ ساخته می شود.

هواپیمایی که با سوخت هیدروژن کار می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، محققان انگلیسی قصد دارند با بودجه ۳.۵ میلیون پوند هواپیمایی بسازند که به جای سوخت معمول هیدروژن مصرف می کند. نخستین نمونه عملیاتی این هواپیما در اوایل ۲۰۳۰ ساخته می شود.

دیلی میل، کارشناسان تصمیم دارند برای کاهش انتشار گاز های گلخانه ای هواپیما های مسافری تولید کنند که با هیدروژن پرواز می کنند.

این وسایل نقلیه که V. شکل هستند، به جای سوخت معمولی با هیدروژن مایع پرواز می کنند و هیچ گونه دی اکسید کربنی منتشر نمی کنند.

هواپیمایی که با سوخت هیدروژن کار می کند

در حال حاضر سفر های هوایی عامل تولید ۲ درصد از گاز های گلخانه ای در سراسر جهان هستند. پیش بینی می شود این رقم در دو دهه آتی دو برابر شود.

درهمین راستا دانشگاه کارنفیلد در «بدفورد شایر» قصد دارد این هواپیما را با بودجه ۳.۵ میلیون پوند بسازد. محققان برای ساخت چنین هواپیمایی باید یکی از مهم ترین مشکلات موجود در این زمینه یعنی ذخیره سوخت در وسیله نقلیه هوایی، هزینه بالای تولید سوخت و نگرانی های ایمنی را حل کنند.

درهمین راستا «بابی ستی» یکی از محققان مرکز مهندسی نیرومحرکه این دانشگاه می گوید: چالش تولید این هواپیما استفاده از هیدروژن مایع است، اما ما امیدواریم بتوانیم این چالش ها را حل کنیم.

این گروه مشغول بررسی توسعه یک هواپیمای V. شکل هستند که بتواند پرواز های طولانی مدت انجام دهد.

چنین هواپیمایی نیازمند فضایی بیشتر برای قرار گرفتن مخزن سوخت است، زیرا هیدروژن باید در دمای ۲۵۰- درجه سانتیگراد نگهداری شود.

باتوجه به چالش های موجود پیش بینی می شود نمونه اولیه با قابلیت پرواز این هواپیما در اوایل دهه ۲۰۳۰ میلادی ساخته شود و پرواز های تجاری نیز حداقل ۲۰ سال پس از این تاریخ ارائه خواهند شد.

قدرت پیشرانه هیدروژن سه برابر بیشتر از کراسین است و علاوه بر آن هیچ گونه گاز های گلخانه ای تولید نمی کند.

منبع فردا نیوز

کلید واژه :

هواپیما

،

سوخت هیدروژن

ثبت نظرات
captcha