کد خبر : ۳۴۴۷۸۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ارتباط کیفیت سوخت دیزل با آلایندگی هوای تهران چیست؟

عملکرد موتورهای دیزل به عنوان نیروی محرکه وسایل نقلیه سنگین در انتشار آلاینده های شهری بسیار تاثیرگذار است.

ارتباط کیفیت سوخت دیزل با آلایندگی هوای تهران چیست؟

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران،  در کشور ما موتورهای دیزل به عنوان نیروی محرکه وسایل نقلیه سنگین از جمله کامیون ها، اتوبوس ها، مینی بوس ها و وسایل نقلیه مورد استفاده در ساخت و ساز هستند که با توجه به کیفیت و ترکیبات متغییر آن می تواند در انتشار آلاینده های شهری تأثیر بسیاری بگذارد.

عوامل تأثیر گذار در کیفیت دیزل محتوی گوگرد، عدد ستان و هیدروکربن ها هستند و دیزل های تولید شده غلظت های مختلف گوگردی دارند. یکی از مشخصه های اصلی دیزل پاک محتوی گوگرد پایین آن است، چرا که گوگرد پایین دیزل، باعث تأثیر بر دوام موتور و کاهش انتشار ذرات معلق، سولفات و اکسیدهای نیتروژن خواهد شد.

عدد ستان معیار کیفیت احتراق طبیعی و تولید انرژی برای کارکرد بهتر موتور خودروها است. هرچه عدد ستان سوخت دیزل بالاتر باشد احتراق سریع تری اتفاق می افتد و به موتور ضربه کمتری وارد می شود.

بر اساس گزارش شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تحقیقات متعددی نشان می دهد که افزایش عدد ستان باعث کاهش انتشار مونوکسیدکربن و هیدروکربن ها، اکسیدهای نیتروژن و بنزن، بوتادین، فرمالدهید و استالدهید از موتورهای گازوییل سوز می شود.

سوخت دیزل حاوی محدوده ای از هیدروکربن ها شامل هیدروکربن های پلی آروماتیک (PAHS) است و کاهش کل محتوای هیدروکربن های حلقوی باعث کاهش قابل توجه میزان NOX و PM، منواکسیدکربن، بنزن، فرمالدئید و استالدئید منتشر شده می شود.

کلید واژه :

آلودگی هوای تهران

،

ازن

،

کاهش عمر

،

افزایش بیماری های تنفسی

،

بحران آلودگی هوا

،

سوخت دیزل

،

آلایندگی هوای تهران

،

ریزگرد

،

گرد و غبار

،

آلودگی هوا

ثبت نظرات
captcha