کد خبر : ۳۴۴۷۶۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دسترسی به اطلاعات فرونشست ها زلزله ها و منابع معدنی

از سوی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور دسترسی آزاد به اطلاعات پایه و کاربردی علوم زمین چون فرونشست ها، زلزله ها و پتانسیل معدنی کشور از طریق وب سایت پایگاه ملی داده های علوم زمین فراهم شد.

دسترسی به اطلاعات فرونشست ها زلزله ها و منابع معدنی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، تولید اطلاعات پایه برای بخش های دولتی و خصوصی از جمله ماموریت های سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدتی است. در این راستا محتوای اطلاعات پایه و کاربردی این سازمان بر بستر web gis در اختیار کاربران قرار گرفته است.این اقدام سازمان زمین شناسی در جهت الکترونیکی کردن اطلاعات و خدمات سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور است.

اطلاعات مربوط به زمین شناسی که در حال تولید است در دو حیطه مرتبط با "مخاطرات زیست محیطی" از جمله آلودگی ها، فرونشست های زمین، سیل و زلزله و نیز اطلاعات "معدنی و شناسایی پتانسیل های معدن" است. این اطلاعات برای سازمان برنامه و بودجه، استانداری ها، سازمان حفاظت از محیط زیست، شهرداری ها و سازمان فضایی، فعالین بخش معدنی و خصوصی و غیره می تواند مفید باشد.

اطلاعات مربوط به سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بیش از 60 سال قدمت دارد و تولیدات اطلاعات زمین شناسی از طریق پروژه داده باز (open data) در اختیار دستگاه ها قرار می گیرد و دولت با نامه و مکاتبه و حتی فعالان این بخش می توانند از این اطلاعات استفاده کنند.

تاکنون به دلیل ارتباطات کم میان دستگاه ها این اطلاعات در سطح وسیع منتقل نمی شد؛ اما با جلسات متعددی که سازمان زمین شناسی با سازمان فضایی، سازمان جغرافیایی ارتش و سازمان نقشه برداری برگزار کرد تجاری سازی اطلاعات و دسترسی آزاد به اطلاعات برای اشتغال زایی و توسعه کسب و کار در این بخش فراهم شد.

این اطلاعات با آدرس http://www.webgis.ngdir.ir قابل دسترسی برای مخاطبان و علاقه مندان علوم زمین است. علاوه بر آن کارشناسان در حال بارگزاری اطلاعات بر مبنای web gis  هستند و در حال حاضر ورود به این بستر با کلمه عبور امکان پذیر است و به زودی این درگاه پس از تکمیل اطلاعات برای عموم علاقه مندان قابل مشاهده خواهد بود.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

فرونشست

،

زمین

،

برداشت بی رویه

،

چاههای آب غیرمجاز

،

فرونشست

،

زلزله ها

،

منابع معدنی

ثبت نظرات
captcha