کد خبر : ۳۴۴۷۶۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

رتبه برتر طرح دانشگاهی در جشنواره کره جنوبی و ساخت دودکش خورشیدی برای تولید انرژی

محققان دانشگاه علم و صنعت با عرضه چهار طرح فناورانه موفق به کسب رتبه های اول و دوم در جشنواره بین المللی نوآوری انرژی Bixpo۲۰۱۸ کره جنوبی شدند.

رتبه برتر طرح دانشگاهی در جشنواره کره جنوبی و ساخت دودکش خورشیدی برای تولید انرژی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، آرش طاهری در جشنواره بین المللی نوآوری انرژی Bixpo۲۰۱۸ را که در گوانگجو کره جنوبی برگزار شد، یکی از بزرگترین رویدادهای در حوزه انرژی توصیف کرد و افزود: در این جشنواره شرکت های مهمی که در این حوزه فعال هستند مانند "جنرال الکتریک" و "هووآوری" حضور دارند و آخرین نوآوری ها و فناوری های خود را به اشتراک می گذارند.

وی با بیان اینکه در این جشنواره چهار طرح ارائه دادیم، خاطر نشان کرد: در مرحله نهایی این جشنواره، ۵۴ طرح از ۴۰ کشور جهان راه یافتند که در این میان چهار طرح ما از دانشگاه علم و صنعت ایران، حائز مقام های اول و دوم شدند.

به گفته این دانشجوی دانشکده مهندسی برق دانشگاه علم و صنعت ایران در جشنواره بین المللی نوآوری انرژی Bixpo۲۰۱۸ دو مدال طلا و دو مدال نقره به چهار طرح نوآوری این تیم تحقیقاتی اعطا شد.

طاهری اضافه کرد: به طرح های "ساخت دودکش خورشیدی با سلول خورشیدی شفاف" و "بهینه سازی سیستم خنک سازی کویل مغناطیسی" مدال طلا و به طرح های «خنک سازی ترانسفورمر به وسیله زمین سرمایشی" و "تصفیه خانه سیار با قابلیت ضد عفونی و میکروب زدایی" مدال نقره جشنواره تعلق گرفت.

ساخت دودکشی که قادر به تولید انرژی است

این محقق به جزئیات طرح "دودکش خورشیدی با سلول خورشیدی شفاف" اشاره کرد و گفت: اجرای این طرح با حضور جمعی از محققان دانشگاه های مختلف بوده است.

طاهری ادامه داد: سال گذشته طرح "عایق حرارتی با سلول خورشیدی شفاف منعطف" را در جشنواره بیکسپو ۲۰۱۷ عرضه کردیم و موفق به دریافت مدال طلا شدیم. در این طرح با ترکیب سلول خورشیدی با نیروگاه های حرارتی، دودکش خورشیدی را ساختیم.

این محقق با بیان اینکه این نوع دودکش ها دارای کاربردهای نیروگاهی است، اظهار کرد: زمانی که شعله ای در پایین دودکش روشن باشد، هوای گرم به سمت بالای دودکش که دارای هوای خنک است، هدایت می شود که در این تبادل هوای گرم با سرد جریانی ایجاد خواهد شد.

وی با بیان اینکه در صورتی که توربینی در مسیر این جریان تعبیه کنیم، می توان از آن انرژی تولید کرد، یادآور شد: این دودکش در به حرکت درآوردن توربین ها و تولید انرژی به کار برده می شود.

ارائه راهکاری برای بهبینه سازی سیستم خنک سازی کویل

طاهری طرح "بهینه سازی سیستم خنک سازی کویل مغناطیسی" را از دیگر طرح های ارائه شده در جشنواره کره جنوبی عنوان کرد که حائز مدال طلا شده است و ادامه داد: سیستم خنک سازی کویل مغناطیسی از وسایل رایج در صنایع الکترونیک و قدرت است.

وی اضافه کرد: در این مطالعات روش جدیدی را در داخل سیستم خنک سازی ارائه کردیم که توانستیم جریان و توان بیشتری نسبت به کویل های مغناطیسی رایج در کشور و دنیا استحصال کنیم.

ساخت تصفیه های قابل حمل خورشیدی

این محقق دانشگاه علم و صنعت با اشاره به طراحی و ساخت تصفیه خانه سیار با قابلیت ضد عفونی و میکروب زدایی گفت: از دو سال قبل مطالعات خود را در این زمینه آغاز کردیم.

وی با بیان اینکه برای تصفیه آب از دو روش فیزیکی و شیمیایی استفاده می شود، ادامه داد: در تصفیه آب شیمیایی از روش کلرزنی استفاده می شود که این روش نیاز به تاسیسات وسیعی دارد و از آنجایی که کلر یک ماده شیمیایی خطرناک است، برای اجرای آن نیاز به افراد متخصص دارد.

طاهری با تاکید بر اینکه میزان تزریق کلر به آب باید به میزان مشخصی باشد، در غیر این صورت خاصیت شیمیایی آب تغییر می کند و موجب مسمومیت مصرف کنندگان خواهد شد، خاطر نشان کرد: از این رو در این طرح به دنبال ساخت دستگاهی بودیم که بتوان از آن در مناطق صعب العبور استفاده کرد و آب تصفیه شده را تولید کند، ضمن آنکه مشکلات سیستم های تصفیه آب RO ها (اسمز معکوس) را نداشته باشد.

وی دارا بودن فاضلاب را از معایب سیستم های RO ذکر کرد و ادامه داد: در مناطق شهری که از سیستم تصفیه آب اسمز معکوس استفاده می شود، به دلیل فاضلاب بالایی که تولید می کند در آینده با مشکلاتی مواجه خواهد شد و این در حالی است که در دستگاه ساخته شده این چالش ها حذف شده است.

این محقق، اساس عملکرد این سیستم را پنل های خورشیدی عنوان کرد.

در این مطالعات دکتر ابوالفضل واحدی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی برق و معاون آموزشی دانشگاه علم و صنعت، مهندس آرش طاهری دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی برق این دانشگاه و همچنین محمد کیانی و عباس سعیدی اصل همکاری داشتند.

منبع ایسنا

کلید واژه :

جشنواره کره جنوبی

،

دودکش خورشیدی

،

تولید انرژی

،

انرژی

ثبت نظرات
captcha