کد خبر : ۳۴۴۷۶۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آمار مصرف آب بخش صنعت استان یزد غیر شفاف است

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به غیر شفاف و دقیق نبودن آمار مصرف آب حوزه صنعت، تأکید کرد: تاکنون 50 واحد صنعتی موردسنجش و پیمایش قرارگرفته اند تا به منظور ارائه راهکارهای عملی برای صرفه جویی و مدیریت مصرف، جزئیات و عملکردشان مشخص شود.

آمار مصرف آب بخش صنعت استان یزد غیر شفاف است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، روابط عمومی شرکت آب منطقه ای یزد ، محمدمهدی جوادیان زاده در نشست هم اندیشی خانه صنعت، معدن و تجارت استان درباره راهکارهای اجرایی طرح سازگاری با کم آبی افزود: هر استان درباره سازگاری باکم آبی، باید طرحی برای مدیریت مصرف در بخش های کشاورزی، شرب و صنعت به وزارت نیرو ارائه دهد.
وی افزود: یزد، پیش نویس طرحی را آماده سازی کرد اما در بخش صنعت با آمار غیر شفاف و کمبود اطلاعات مواجه ایم که این امر برنامه ریزی برای مدیریت مصرف را با اختلال روبرو کرده است.
مدیرعامل شرکت آب منطقه ای یزد با اشاره به طرح 100 درصد مدیریت مصرف در استان اظهار داشت: با این طرح 50 درصد در بخش کشاورزی، 30 درصد در حوزه صنعت و 20 درصد در حوزه شرب و بهداشت صرفه جویی می شود.
جوادیان زاده بابیان اینکه بخش قابل توجهی از آب بخش کشاورزی مصرف می شود، تصریح کرد: آب مصرفی در بخش صنعت و شرب آب باکیفیت است و همین موضوع اهمیت صرفه جویی در این حوزه ها را مشخص می کند.

** مجوز مصرف آب هر صنعت قبل از تأسیس مشخص شود
رئیس خانه صنعت و معدن، تجارت(صمت) یزد نیز در این نشست گفت: الزامات قانونی در اعطای جواز در بخش صنعت، می تواند راهگشای مدیریت مصرف باشد و صنعتگران ملزم به رعایت این موضوع می شوند.
علی اکبر کلانتر بابیان اینکه هر صنعت، استانداردهای مشخصی برای مصرف آب دارد، افزود: دستگاه های مربوط باید از سال ها قبل و پیش از تأسیس کارخانه ها بر اساس این استانداردها ، مجوزهای لازم را صادر می کردند که محقق نشدن این امر موجب مشکلات بسیاری شده است.
وی ادامه داد: هم اکنون کارخانه ها یک درصد از فروش خود را به عنوان عوارض محیط زیست پرداخت می کنند که اداره محیط زیست می تواند با تعویق دریافت این عوارض به مدت پنج سال ، اجرای استانداردهای زیست محیطی را در پایان این مدت از صنایع مطالبه کند.
رئیس خانه صمت تأکید کرد: در صورت اجرا، عوارض آن ها به صورت کامل بخشیده شود که این پیشنهاد در صنعت طرفداران بسیاری دارد.
کلانتر افزود: تدوین استاندارد مصرف آب در بخش های مختلف صنعت، بررسی جزئیات مصارف آب استان در این بخش و توسعه صنایع کم آبخواه از دیگر راهکارهای مدیریت مصرف آب است که در این موارد می توان استانداردهایی را مشخص کرد.
تشکیل کمیته تخصصی با حضور کارشناسان خانه صنعت، معدن و تجارت و شرکت آب منطقه ای یزد، بررسی لیست صنایع پرمصرف استان و تأمین آب یزد در افق آتی از دیگر مباحث مطرح در این نشست بود.
هم اکنون از 6 هزار و 733 منبع آبی استان یک میلیارد و 78 میلیون مترمکعب آب برداشت می شود که 833 میلیون مترمکعب آن از چاه ها، 163 میلیون مترمکعب از قنات و بقیه از چشمه ها تأمین می شود.
آب تجدیدشونده منابع زیرزمینی یزد 827 میلیون مترمکعب و کسری مخزن حدود 300 میلیون مترمکعب است، به همین دلیل سالانه 50 سانتی متر از سطح منابع آب های زیرزمینی کاسته می شود.
آب استحصالی از منابع آب شیرین استان در سال 1387،سه هزار و 166 لیتر در ثانیه بود که این عدد در سال 1395 به 2 هزار و 631 لیتر در ثانیه کاهش یافت.
بخش دیگر تأمین آب استان در کنار منابع زیرزمینی داخلی ، خط انتقال آب از کوهرنگ است که حدود 50 درصد آب شرب در فصل سرما و 20 تا 30 درصد در تابستان را تأمین می کند.
6 درصد آب استان در بخش صنعت ، 85 درصد در بخش کشاورزی و مابقی در بخش های شرب و بهداشت مصرف می شود.
هم اکنون حدود سه هزار و 600 واحد تولیدی در استان در حال فعالیت هستند که بزرگ ترین واحدها مربوط به صنعت کاشی و سرامیک و فولاد است.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

آمار مصرف آب

،

استان یزد

ثبت نظرات
captcha