کد خبر : ۳۴۴۷۴۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

واردات پلاستیک از عراق بجای جمع آوری آن از پسماند خشک

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه حال و روز مدیریت پسماند کشور خوب نیست، گفت: متاسفانه در حال حاضر به دلیل مدیریت نادرست پسماند، صنعت بازیافت کشور، پلاستیک کهنه ها را از عراق وارد می کند این درحالیست که جمع آوری پسماند خشک مثل پلاستیک ها و شیشه ها ضمن حفظ محیط زیست مانع خروج ارز از کشور می شود.

واردات پلاستیک از عراق بجای جمع آوری آن از پسماند خشک

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی مریدی که به ضرورت اصلاح نحوه مدیریت پسماند کشور معتقد است، با بیان این اینکه مدیریت پسماند می تواند فرصت اشتغال زایی برای جامعه ما فراهم کند، اظهار کرد:  تجربه جهانی نشان می دهد زباله و مدیریت درست آن در تولید ارزش افزوده نقش بسیاری دارد، به حدی که در شرایط حاضر، صنعت بازیافت ۱۵ درصد GDP (تولید ناخالص داخلی) برخی کشورها را تشکیل می دهد و فرصت شغلی بسیاری هم ایجاد می کند.

این کارشناس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به اینکه مدیریت پسماند در ایران حال و روز خوبی ندارد، از واردات پلاستیک کهنه از کشور عراق به منظور استفاده در صنعت بازیافت کشور، خبر داد و گفت: جای تاسف دارد که در کشور ما به جای اینکه پلاستیک کهنه و آشغال های خشک را از مردم خودمان بخریم و در بازیافت استفاده کنیم، اقدام به خرید و واردات پلاستیک   کهنه از عراق می کنیم. دلیل این وضعیت آن است که در ایران زباله های خشک از جمله پلاستیک ها به درستی به دست صنایع بازیافت داخل کشور نمی رسد و مجبور می شویم از کشور همسایه آشغال وارد کنیم.

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه صنعت بازیافت یک صنعت سود آور به حساب می آید، اظهارکرد: در صورت مدیریت صحیح پسماند در کشور - که مهمترین رکن آن تفکیک از مبدا زباله ها است - می توانیم ضمن حفظ محیط زیست و جلوگیری از تخریب و آلودگی آب، خاک و هوا از خروج ارز از کشور نیز خودداری کنیم.

مریدی تاکید کرد: وزارت کشور و شهرداری ها متولی مدیریت پسماند شهری هستند و سازمان حفاظت محیط زیست نیز ناظر عالی این موضوع است. باید تاکید کنم که حال و روز مدیریت پسماند کشور از جمله پسماند شهری خوب نیست و پیشنهاد و برنامه سازمان حفاظت محیط زیست این است که در مدیریت پسماند، تفکیک از مبدأ و کاهش تولید زباله در اولویت قرار گیرد همچنین شهرداری ها باید از طرح های جمع آوری پسماندهای خشک از طریق استارت آپ ها حمایت کنند. شک نکنید چنین طرح هایی بیش از اینکه به کمک مالی نیاز داشته باشد به حمایت های قانونی نیازمند است.

وی با تاکید بر اینکه باید تفکیک از مبدأ را هدف قرار دهیم، اظهارکرد: دقت داشته باشیم که در تفکیک از مبدأ، روش های مدرن مثل خدمات اینترنتی مدنظر است تا جمع آوری زباله های خشک که ارزش اقتصادی بالایی هم دارند به شکل ساماندهی شده توسط برخی شرکت های خصوصی و استارت آپ ها صورت گیرد. مدیریت صحیح پسماند و تفکیک از مبدأ مشکل اشتغال و محیط زیست کشور را توأمان حل می کند.

روش های مدرن برای مدیریت پسماند تر

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه در مورد مدیریت پسماندهای «تَر» با اشاره به ضرورت بهره گیری از روش های به روز اظهار کرد: در برخی کشورها، در سینک های ظرفشویی، یک دستگاه خردکن مخصوص نصب می شود که زباله های تر از طریق این دستگاه، به حدی خرد و ریز می شود که در مسیر فاضلاب وارد می شود. استفاده از راکتورهای کمپوست، روش دیگری است که در شمال کشور در ویلاها و خانه های بزرگ قابلیت عملیاتی شدن دارد البته در حال حاضر هم تولید کمپوست در برخی مناطق انجام می شود اما به دلیل تفکیک نادرست زباله ها کود تولیدی مرغوب نیست و حاوی تکه های فلزی و پلاستیکی است و در نتیجه قابلیت استفاده ندارد. طبیعی است که اگر تفکیک از مبدأ پسماند صورت گیرد کیفیت کمپوست هم بالا می رود.

سازمان محیط زیست برای مدیریت پسماند چه کرده است؟

مریدی همچنین در پاسخ به این پرسش که سازمان حفاظت محیط زیست از ابتدای دولت دوازدهم برای مدیریت پسماند کشور چه اقدامی انجام داده است، با اشاره به ضرورت ایجاد زیرساخت های تفکیک از مبدأ پسماند و مدیریت صحیح پسماند گفت: در چند ماه گذشته در حال مطالعه و بررسی به روزترین روش ها برای مدیریت پسماند بودیم. در نتیجه همین مطالعات و مقایسه آن با برنامه های داخلی بود که متوجه شدیم که در ایران عمده تمرکز مدیریت پسماند بر زباله سوزی ها و از تفکیک پسماند از مبدأ غفلت شده است. برای همین پیگیر آن هستیم که زیرساخت قانونی لازم را برای جمع آوری پسماندهای خشک ایجاد کنیم. خرید تضمینی زباله از استارت آپ ها از جمله زیرساخت های قانونی است.

وی تاکید کرد: شهرداری ها هم باید از شرکت های جمع آوری زباله حمایت کنند چون شهرداری ها همین کار را به شکل غیراصولی و غیربهداشتی و توسط کودکان کار انجام می دهند. همچنین تفکیک از مبدأ باعث کاهش هزینه ۴۰ درصدی مدیریت پسماند می شود. افزون بر اینها، تفکیک پسماند از مبدأ باعث می شود که حجم مورد نیاز زباله سوزها در کشور حداقل تا ۵۰ درصد کاهش یابد که در این صورت با کاهش هزینه برای خرید تجهیزات مورد نیاز قابلیت اجرایی بیشتری پیدا می کند.

نحوه تامین بودجه های مورد نیاز برای مدیریت پسماند

مدیر کل دفتر آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست در پایان در پاسخ به پرسشی در مورد بودجه موردنیاز برای مدیریت پسماند با اشاره به اینکه یکی ازوعده های اتی رئیس جمهور روحانی مدیریت پسماند بوده است، گفت: متاسفانه بودجه درخواستی سازمان حفاظت محیط زیست برای مدیریت پسماند از صندوق توسعه ملی در مجلس شورای اسلامی رأی نیاورد و با مخالفت نمایندگان روبه روشد. امسال سعی داریم روی تفکیک از مبدأ زباله ها، تمرکز کنیم که به حجم سرمایه گذاری ناچیزی نیاز دارد و طبیعتا ابعاد زباله سوزها کاهش می یابد بنابراین حجم بودجه درخواستی کمتر می شود. این برنامه باید در قالب بودجه ۹۸ در دولت تصویب شود که دو منبع تأمین برای آن وجود دارد، یکی صندوق توسعه ملی است و دیگری محل دریافت عوارض از کالاهایی مثل محصولات پلاستیکی، یخچال و تلویزیون است که پسماند ویژه تولید می کنند.

منبع ایسنا

کلید واژه :

چالش های بودجه ای

،

سازمان محیط زیست

،

مدیریت پسماند

،

پسماند

ثبت نظرات
captcha