کد خبر : ۳۴۴۷۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

چین جایگزین آمریکا در تحولات اقلیمی و کاستن از نشر گازهای گلخانه ای

چین در تلاش است تا همچون امور اقتصادی در عرصه های مختلف فنی، اجتماعی و علمی نیز جای آمریکا را در دنیا بگیرد در تحولات اقلیمی هم به این هدف نزدیک شده است.

چین جایگزین آمریکا در تحولات اقلیمی و کاستن از نشر گازهای گلخانه ای

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، از زمانی که آمریکا اعلام کرد از توافقنامه تحولات اقلیمی پاریس خارج می شود چین بسرعت در حال افزایش سرمایه و اجرای طرح های ذی ربط بوده است.
البته برنامه چین مربوط به یک یا دو سال گذشته نیست و این کشور به دلیل زیان هایی که از موضوع تحولات آب و هوایی متحمل می شود می خواهد به هر صورت با این معضل مقابله کند.
آمارها نشان می دهد چین آنقدر سرمایه گذاری برای مهار این پدیده را افزایش داده است که در طول سال های آینده باعث خواهد شد تا شمار مرگ و میز ناشی از این بلایای طبیعی اقلیمی نزدیک به 100 هزار نفر کاهش یابد.
افزون بر این چنانچه این برنامه ادامه پیدا کند ضمن کاهش رقم مرگ و میر، در یک دهه آینده چین می تواند نزدیک به 339 میلیارد دلار نیز در بودجه های بهداشتی و پزشکی صرفه جویی کند.
چین اگرچه بزرگترین آلود کننده دنیا به حساب می آید و در نبرد با تحولات اقلیمی است و به دلیل سوخت بالای ذغال سنگ مشکلات عدیده ای دارد اما همزمان در تلاش است تا از انرژی های پاک برای رفع این مشکل بهره بگیرد.
ظرفیت تولید انرژی در چین در سال 2017 میلادی به یک میلیارد و 770 میلیون کیلووات رسید که 38 درصد آن انرژی های غیرفسیلی بود و در مقایسه با دوره مشابه یک سال قبل از آن 9.6 درصد رشد کرده است.
آمار نشان می دهد در سال گذشته میلادی تولید انرژی بادی در چین 26 درصد و انرژی خورشیدی هم 70 درصد در مقایسه با سال 2016 میلادی بیشتر شده است.
چین در کنار تلاش برای تولید منابع نوین انرژی و توسعه منابع تجدید پذیر اعلام کرده است که میزان استفاده زغال سنگ برای تولید انرژی را کاهش خواهد داد تا میزان آلاینده ها کاسته شود.
برنامه توسعه سیزدهم پنج ساله چین نشان می دهد این کشور که 66 درصد از انرژی مورد نیاز خود را در سال 2015 میلادی از زغال سنگ تامین کرده است قرار است این رقم را تا سال 2020 میلادی به 58 درصد کاهش دهد.
این آمار پس از آن منتشر شد که کشورهای مختلف دنیا از جمله چین از تصمیم دونالد ترامپ رییس جمهوری آمریکا برای خروج این کشور از توافقنامه تحولات اقلیمی پاریس انتقاد کردند.
دولت چین افزوده است تا سال 2020 میلادی تولید گاز طبیعی و مصرف آن را افزایش خواهد داد به طوری که حداقل 10 درصد از انرژی مورد نیاز کشور و خانوارها از گاز طبیعی تامین شود.
بر اساس این برنامه، میزان دی اکسید کربن و گازهای گلخانه ای هم تا سال 2020 میلادی در چین نسبت به سال 2005 میلادی تا 40 الی 50 درصد کمتر خواهد شد.
انتظار می رود با این برنامه ریزی 15 درصد از کل انرژی مصرفی چین در سال 2020 میلادی از سوخت های غیرفسیلی تامین شود.
انرژی های خورشیدی، حرارتی، بادی و هسته ای، اصلی ترین منابع انرژی این کشور محسوب می شود و این رقم تا سال 2030 میلادی به 20 درصد افزایش خواهد یافت.
آمار نشان می دهد در سال 2015 میلادی میزان سرمایه گذاری چین برای تولید منابع انرژی جدید و پاک و تجدیدپذیر به بیش از 100 میلیارد دلار رسیده است که معادل یک سوم سرمایه گذاری برای این انرژی ها در جهان است.
ظرفیت تولید انرژی های باد و خورشید در چین در سال 2020 میلادی به ترتیب به 210 میلیون کیلووات و 110 میلیون کیلووات خواهد رسید.
چین سریعترین رشد را در توسعه انرژی هسته ای در دنیا دارد و تا سال 2020 میلادی با ساخت راکتورهای جدید، تعداد ژنراتورهای هسته ای این کشور به 90 مورد خواهد رسید و پس از آمریکا در این زمینه در رده دوم جهان قرار خواهد گرفت.
از سوی دیگر بررسی ها نشان می دهد چین اکنون نه تنها در داخل سرزمین خود بلکه در سراسر جهان به بزرگترین تولید کننده انرژی خورشیدی تبدیل شده است.
سازمان انرژی ملی چین خاطر نشان کرده است تولید انرژی خورشیدی پرجمعیت ترین کشور جهان در سال 2016 میلادی تقریبا دو برابر شده و به 77.42 گیگاوات رسیده است.
اگرچه این رقم اکنون معادل یک درصد از کل انرژی تولیدی در این کشور محسوب می شود اما به نظر می رسد با تمرکز چین بر تولید منابع پاک انرژی در سال های آینده، سهم تولید انرژی خورشیدی باز هم بیشتر شود.
این سازمان در گزارش خود آورده است تلاش خواهد شد تا دستکم ظرف یک دوره سه ساله میزان تولید انرژی خورشیدی کشور به 110 گیگاوات افزایش یابد.
در زمان حاضر 11 درصد از کل انرژی چین از منابع تجدید پذیر تامین می شود که برنامه کشور رساندن آن به 30 درصد تا سال 2030 میلادی است.
آمارها نشان می دهد چین قصد دارد تا 10 سال دیگر در زمینه تولید منابع انرژی تجدید پذیر 364 میلیارد دلار سرمایه گذاری کند.
توافق پاریس که با نام پیمان پاریس نیز شناخته می شود، ذیل چارچوب پیمان نامه سازمان ملل در تغییر اقلیم (UNFCCC) در رابطه با کاستن از انتشار گازهای گلخانه ای، سازگاری و امور مالی است که از سال 2020 شروع می شود.
متن توافق از سوی نمایندگان 195 کشور در کنفرانس تغییر اقلیم 2015 سازمان ملل متحد در پاریس مذاکره و با اجماع در 12 دسامبر 2015 تصویب شد و در 22 آوریل 2016 (روز زمین) در مراسمی در نیویورک برای امضا معرفی شد، تا کنون 195 عضو UNFCCC این پیمان را امضا و 147 کشور هم آن را به تصویب مجلس خود رسانده اند.
روز 2 ژوئن 2017 دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا اعلام که از این توافق انجام شده بیرون می آید در حالی که رئیس جمهوری قبلی آمریکا باراک اوباما آن را امضا کرده بود وی دلیل آن را مغایرت با منافع آمریکا عنوان کرد.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

تحولات اقلیمی

،

چین

ثبت نظرات
captcha