کد خبر : ۳۴۴۷۴۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

خطر ابتلا به سل در کمین میلیون ها دیابتی

پزشکان معتقدند میلیون ها نفر از مبتلایان به قند خون بالا با خطر ابتلا به بیماری سل روبرو هستند.

خطر ابتلا به سل در کمین میلیون ها دیابتی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، متخصصان با بیان اینکه میلیون ها نفر از مبتلایان به قند خون بالا بیش از آنچه در گذشته تصور می شد با خطر ابتلا به بیماری سل روبرو هستند، اظهار داشتند: دو بیماری دیابت و سل می توانند در ترکیب با یکدیگر، طوفانی از بیماری  را متوجه فرد مبتلا کنند.

سل که عفونت جدی ناشی از نوعی باکتری در ریه است در سال به اندازه مجموع تلفات مالاریا و ایدز قربانی می گیرد. سازمان جهانی بهداشت (WHO) اعلام کرده که در سال ۲۰۱۷ میلادی نزدیک به ۱۰ میلیون نفر به بیماری سل مبتلا شده اند و کارشناسان نگران هستند سونامیِ جهانی در تعداد مبتلایان به دیابت، میلیون ها نفر دیگر را با خطر ابتلا به سل روبرو کند.

در این بررسی گروهی از متخصصان علوم پزشکی انگلیس اقدام به بررسی نمونه خون افراد مبتلا به سل و دیابت در چهار کشور آفریقای جنوبی، رومانی، اندونزی و پرو کردند. سپس آزمایشاتی را روی افراد مبتلا به سل و با سطح قند خون بالا انجام دادند. هرچند این افراد در وضعیتی پایین تر از آستانه ابتلا به دیابت قرار داشتند.  

آنها مشاهده کردند در نمونه خون گرفته شده از افرادی که به دیابت مبتلا نبودند مولکول هایی وجود دارد که با افراد مبتلا به سل/دیابت مرتبط است. این یافته نشان می دهد حتی پیش از آنکه فرد به دیابت مبتلا شود خطر ابتلا به سل بالاست.

ارتباط بین بیماری سل و دیابت شناخته شده است هرچند اطلاعات کافی در مورد آن وجود ندارد. دیابت سیستم دفاعی طبیعی بدن را کند می سازد و شرایطی را فراهم می سازد تا بیماری سل پیشرفت کند.

 ژاپن تودی، درحالیکه موارد ابتلا به سل و مرگ ناشی از آن در دهه اخیر تاحدودی کاهش داشته اما موارد ابتلا به دیابت نوع دو افزایش پیدا کرده است.

منبع ایسنا

کلید واژه :

سل

،

دیابت

ثبت نظرات
captcha