کد خبر : ۳۴۴۷۳۹
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ساخت دستکش لرزشگیر برای بیماران پارکینسون

پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی موفق به ساخت دستکشی برای کاهش لرزش دست و حرکات غیرارادی در بیماران پارکینسون شد.

ساخت دستکش لرزشگیر برای بیماران پارکینسون

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، شیما خلیقیان محقق دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات در باره ساخت این دستکش افزود: ایجاد سیستمی در حوزه توانبخشی که از نظر کارایی، شباهت بالایی به کاربرد اندام طبیعی داشته باشد، باعث می شود مشکل لرزش اندام ها برای افراد مبتلا تا حدود زیادی کنترل و فرد زندگی عادی خود را در جامعه دنبال کند. این دستکش الکترونیکی با هدف بالا بردن سطح کیفیت زندگی بیماران پارکینسون تولید شده است.
وی با بیان اینکه طراحی و ساخت سیستمی غیرتهاجمی، قابل حمل و فعال برای کاهش مؤثر لرزش دست به منظور ارتقا سطح کیفی زندگی روزمره بیماران مبتلا به لرزش دست است، افزود: 20میلیون نفر در سطح جهان با مشکل اساسی لرزش اندام ها روبرو هستند. هدف اصلی این پژوهش، بازگرداندن کیفیت زندگی از طریق کنترل لرزش دست و اندام مبتلایان است.
دانشگاه آزاد اسلامی، خلیقیان گفت: محققان بخشی از تمرکز خود را به ساخت ابزارها برای کاهش لرزش دست افراد، منحصر کرده اند که از جمله آنها می توان به لوازمی چون قاشق، لیوان، شانه سر و قلم اشاره کرد. همه این ابزار، ساختاری متفاوت با نمونه های عادی و جنبه لوازم شخصی دارند و منحصرا برای خود شخص بیمار است.
این محقق واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: عنصر اصلی این دستگاه ژیروسکوپ بوده که برای اندازه گیری یا حفظ جهت است. این دستگاه از یک بخش ژیروسکوپ الکتریکی، ژیروسکوپ مکانیکی و یک بخش نمایش اطلاعات تشکیل شده است. در بخش نمایش اطلاعات، مقدار زاویه انحراف و شتاب در محورهای x، y، z نمایش داده می شود. بخش الکترونیکی، اطلاعات زاویه انحراف با استفاده از شتاب سنج ها و لرزش های ایجاد شده را محاسبه می کند.
به گفته خلیقیان، طبق الگوریتم داخل میکرو یا همان آی سی پردازشگر تعبیه شده، به درایورها دستور Pwm (مدولاسیون پهنای پالس) ارسال می شود. Pwm هم بعد از دریافت توسط درایورها می تواند سرعت موتورها را در هر زاویه ای تنظیم کند.
وی اظهارداشت: برتری این دستگاه نسبت به نمونه خارجی آن، کنترل اتوماتیک بر روی میزان دور موتورها با توجه به اختلاف در فرکانس لرزش دست مبتلایان و همچنین سبک و مقاوم بودن آن است.
خلیقیان تصریح کرد: پارکینسون بیماری عصبی است که از هر صد نفر بالای شصت سال، یک نفر به آن مبتلاست. با بررسی انجام شده و صحت سنجی، این دستکش توانسته است تا 90 درصد میزان لرزش را با توجه به اینکه بیماران در چه سطحی از بیماری قرار دارند، کاهش دهد.
طبق این گزارش، تحقیق درباره «طراحی و ساخت دستکش لرزشگیر به منظور دقت و مهارت حرکت دست در افراد مبتلا به پارکینسون» در قالب پایان نامه دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پزشکی بیومکانیک علوم و تحقیقات به راهنمایی دکتر محمد نیکخو عضو هیات علمی دانشکده علوم فناوری های پزشکی واحد علوم و تحقیقات انجام شده است.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

ساخت دستکش لرزشگیر

،

بیماران پارکینسون

،

دستکش لرزشگیر

،

پارکینسون

ثبت نظرات
captcha