کد خبر : ۳۴۴۷۳۵
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ذخیره آب پشت سد سفیدرود کاهش یافته است

مدیر عامل شرکت آب منطقه ای استان گیلان در پاسخ به سوال خبرنگار با اشاره به کاهش آب پشت سد سفیدرود، گفت: میزان آب ذخیره شده یک میلیارد و ۶۰۰ متر مکعب است.

ذخیره آب پشت سد سفیدرود کاهش یافته است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کاظم لطفی در نشست خبری با خبرنگاران استان گیلان در هتل اسپیناس شهرستان آستارا، اظهارکرد: مخزن سد سپیدرود ۵۹ هزار کیلومتر مربع وسعت و چهار برابر مساحت استان گیلان است که متاسفانه هر روز از نظر سطح آب ذخیره شده کاهش می یابد.

وی با بیان اینکه آب سد سفیدرود با استان های گیلان، قزوین، تهران، زنجان، همدان، کردستان، آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی و اردبیل درگیر بوده و روز به روز حجم آب ذخیره شده در این سد کاهش می یابد، افزود: حفاظت از سد سفیدرود با وضعیت فعلی کم آبی برای استان گیلان بسیار مهم و حیاتی است.

لطفی بیان کرد: حجم آب ذخیره شده در سد سفیدرود در سال های گذشته ۴ میلیارد مترمکعب بوده که در حال حاضر این میزان به یک میلیارد و ۶۰۰ میلیون مترمکعب کاهش یافته است.

وی با اشاره به اینکه گیلان درصورت عدم مدیریت صحیح در حوزه منابع آبی در سال های آتی با بحران کم آبی مواجه می شود، تصریح کرد: شرکت آب منطقه ای گیلان برای ۵۴ رودخانه موجود جاری در سطح استان برنامه ریزی کرده تا تهدیدات آبی را در این زمینه رفع کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان به آغاز نهضت سدسازی در این استان از سال ۹۵ اشاره کرد و افزود: در حال حاضر ۱۴ سد کوتاه از غرب تا شرق استان گیلان در دست ساخت است. در حالی که در کل کشور تنها ۵ سد در حال احداث است.

لطفی به اشتغالزایی برای ۳ هزار نفر در نهضت سدسازی گیلان اشاره کرد و گفت: تمامی کارگاه های سدسازی گیلان در حال فعالیت هستند.

آغاز لایروبی ۴۰ هکتار از آب بندان های آستارا

وی سد لاستیکی «ملادهادی»  آستارا را از بزرگترین سدهای لاستیکی کوتاه کشور دانست و ادامه داد: این سد تامین کننده  آب ۱۴ روستا آستارا بوده و در حال حاضر از پیشرفت فیزیکی ۲۰ درصدی برخوردار است و در هفته دولت سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

وی بیان کرد: استان گیلان از استان های ثروتمند در حوزه منابع آبی مطمئن در کشور است که باید در این حوزه خود را تقویت کند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان گیلان از آغاز عملیات اجرایی لایروبی ۴۰ هکتار از آب بندهای آستارا خبر داد تا ظرفیت تامین آب اراضی پایین دست آنها برای سال زراعی آینده تعیین شود.

لطفی با اشاره به تهدید سیلاب در رودخانه مرزی آستارا چای، اظهار کرد: ۱۳ کیلومتر از نقطه مصب رودخانه - دریا تا به طرف بالا دست رودخانه باید دیواره سازی شود که ۹ کیلومتر از آن انجام شده و ۴ کیلومتر نیز از ادامه دیواره سازی باقیمانده است.

وی افزود: ۲۰ میلیارد تومان برای ادامه دیواره سازی رودخانه مرزی آستارا چای نیاز است که تامین اعتبار آنصورت گرفته و تا سال آینده نیز به اتمام می رسد.

منبع مهر

کلید واژه :

ذخیره آب پشت سد سفیدرود

،

آب پشت سد سفیدرود

،

آب سد سفیدرود

،

سد سفیدرود

،

سد

،

سفیدرود

ثبت نظرات
captcha