کد خبر : ۳۴۴۷۳۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

گرد و غبار در کرمان می تازد

ریزگردها در شرق و جنوب کرمان

ریزگردها و طوفانهای مکرر شن طی سه روز گذشته شهرستانهای جنوبی و شرق کرمان را در برگرفته و مشکلات زیادی برای ایجاد کرده به مردم توصیه شده در خانه ها بمانند و تدابیر ایمنی را رعایت کنند.

ریزگردها در شرق و جنوب کرمان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، هفته گذشته پس از ماه ها شمال، غرب و مرکز کرمان باران را تجربه کرد اما پس از خروج سامانه بارشی چتر ریزگردها در شرق و جنوب استان که محروم ترین نقاط کرمان هستند پهن شد و زندگی مردم را مختل کرد.

ریزگردها طی سالهای اخیر پدیده ای تکراری در این مناطق شده است که تکرار آن نه تنها مسئولان را به برنامه ریزی برای رفع مشکل مجبور نکرده بلکه به یک پدیده عادی تبدیل شده است.

شرق کرمان متاثر از سد نساء شاهد خشک شدن اکثر رودخانه ها در پایین دست و کاهش رطوبت است و وزش بادهای ۱۲۰ روزه سیستان و بلوچستان هم موجب تشدید شرایط بحرانی در منطقه شده است و با وزش هر بادی شهرهای ریگان، فهرج و نرماشیر زیر آسمانی مملو از طوفان شن می روند و پس از طوفان ریزگردها چندین روز این شهرها را درگیر می کنند به طوریکه تعداد بیماران تنفسی در این مناطق به خصوص ریگان به شدت افزایش داشته است.

طرح های مطالعاتی، وعده ها و سخنرانی ها سرابی بی ثمر برای مردم

از سوی دیگر در جنوب کرمان به دلیل خشک شدن جازموریان و تبدیل شدن آن به بیابان، هفت شهرستان در کنار کانون شنهای روان قرار گرفته اند و ۲۵ درصد از ریزگردهای کشور نیز از همین کانون ایجاد می شوند و سه استان کرمان، هرمزگان و سیستان و بلوچستان را درگیر کرده است که البته هنوز هیچ چاره ای برای رفع این مشکل نیز در نظر گرفته نشده است و طرح های و اعتبارات مطالعاتی بی ثمر تنها شعاری بوده اند که هیچ التیامی بر زخم کهنه این منطقه نبوده است.

صبح امروز به دلیل شدت ریزگردها در شهرستان قلعه گنج که مجاور باتلاق خشک شده جازمور یان است مدارس تعطیل اعلام شدند و به دلیل کاهش جدی دید افقی رفت و آمد نیز مختل شده است.

صبح امروز به دلیل شدت ریزگردها در شهرستان قلعه گنج که مجاور باتلاق خشک شده جازموریان است مدارس تعطیل اعلام شدند و به دلیل کاهش جدی دید افقی رفت و آمد نیز مختل شده است

به مسافران و مردم محلی هشدار داده شده است که در صورت عدم وجود امور ضروری از رفت و آمد در جاده ها پرهیز کنند.

فرماندار قلعه گنج در گفتگو با می گوید: در پی بروز ریزگردها ستاد بحران در شهرستان تشکیل شده است و گروه های امدادی در آماده باش هستند.

عطا ناوکی بیان کرد: این پدیده طی ساعت های اخیر تشدید و موجب بروز مشکلاتی در رفت و آمد مردم شده است.

وی گفت: مدارس در نوبت صبح تعطیل شده اند و بیمارستان ها نیز در آماده باش هستند.

وی به کاهش دید افقی اشاره کرد و خواستار رعایت نکات ایمنی شد و گفت: از بیماران تنفسی و قلبی درخواست داریم تدابیر ایمنی را بیشتر رعایت کنند.

در نرماشیر در شرق استان کرمان نیز مشکلات تشدید شده است برای نمونه در روستای علی آبادضیاء مشکلات چنان عرصه را تنگ کرده که مردم مهاجرت از روستا را آغاز کرده اند و این سرنوشت صدها روستا در شهرستانهای شرقی و جنوبی استان است.

یک زن روستایی در این خصوص به خبرنگار می گوید: در ابتدا طوفان و باد آغاز شود و پس از طوفان، شن تمام خانه را فرا می گیرد بطوریکه مجبوریم با بیل خروارها شن را از خانه خارج کنیم.

زهرا با اشاره به طوفانهای شن طی چند روز اخیر می گوید: در طول طوفان شن مجبورم کودکانم را در خانه نگاه دارم چون، دچار مشکلات تنفسی و سرفه های پی در پی شده اند.

وی افزود: کودکانمان مریض شده اند و دیگر نمی توانیم در روستا زندگی کنیم، درختان خرما و مرکبات با ارتفاع ۲ متر زیر خاک فرو رفته اند و نمی توانیم کشاورزی کنیم حتی قنات ها هم زیر خاک مدفون می شوند.

محمد یکی دیگر از ساکنان این روستا می گوید: سه روز است روستا مملو از خاک شده و نمی توانیم از خانه خارج شویم.

تغییرات اقلیمی مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است و برای رفع این مشکلات به همکاری مسئولان در سطوح ملی نیاز داریم

فرماندار نرماشیر در گفتگو با می گوید: اقداماتی برای حل این مشکل اندیشیده شده است مثل پروژه نهال کاری و ایجاد دیوارهای سبز در اطراف شهر که تاثیر گذار نبوده اند.

رضا مشکی افزود: ۱۱۰۰ هکتار مالچ پاشی انجام شده است و به دلیل خشکسالی مجبوریم درختان را نیز به صورت سیار آبیاری کنیم.

وی بیان کرد: تغییرات اقلیمی مشکلات زیادی را برای مردم ایجاد کرده است و برای رفع این مشکلات به همکاری مسئولان در سطوح ملی نیاز داریم.

دها روستا در محاصره شن و طوفان

در ریگان وضعیت همچون قلعه گنج بحرانی است، در این خصوص پای حرفهای فرماندار این شهرستان نشستیم، امین باقری در گفتگو با اظهارداشت: دهها روستای ریگان در محاصره شنهای روان هستند و طی سه روز گذشته هم به صورت مداوم شاهد طوفان شن و ریزگردها هستیم و باید در این خصوص چاره اندیشی شود.

وی بیان کرد: ده ها نفر روانه مراکز درمانی شده است که برخی سرپایی درمان و تعدادی هم بستری شده است.

آلودگی هوا ۵ برابر وضعیت عادی

وی میزان آلودگی هوا را بیش از ۵ برابر حد استاندارد دانست و بیان کرد: از کودکان، افراد سالمند و بیماران قلبی و تنفسی می خواهیم از خانه ها خارج نشوند.

وی ادامه داد: گرد و غبار وضعیت شهرستان را بحرانی کرده است و میزان آلودگی به ۷۸۱ پی ام رسیده است.

فرماندار ریگان از راننده ها نیز خواست تنها در صورت ضرورت به راه خود ادامه دهند زیرا میدان دید محدود شده است و می تواند منجر به توقف رفت و آمد در جاده ها شود.

باقری گفت: تنها در طوفان اخیر ۱۹ روستا در محاصره شنهای روان قرار گرفته اند و نیاز به امداد رسانی دارند.

وی از امداد رسانی به خودروهای در راه مانده خبر داد و بیان کرد: تمام دستگاههای امدادی در آماده باش کامل قرار دارند.

مردم از ماسک استاندارد استفاده کنند

معاون شبکه ومرکز بهداشت ریگان نیز در گفتگو با از مردم خواست در صورت حضور در فضای باز از ماسک های استاندارد استفاده کنند.

اسماعیل حقیقی بیان کرد: همه دستگاه های بهداشت و درمانی در ریگان و روستاهای اطراف در آماده باش هستند و به مردم خدمات ارائه می دهند.

وی تصریح کرد: ده ها مورد مراجعه مردمی به دلیل مشکلات تنفسی داشته ایم و همه این افراد تحت درمان قرار دارند.

طوفان شن در شرق و جنوب کرمان ادامه دارد

کارشناس هواشناسی استان کرمان در گفتگو با اظهار داشت: پس از خروج سامانه بارشی شاهد افت شدید دما در شمال استان کرمان هستیم که هم زمان به دلیل افت فشار در مناطق مستعد استان از جمله جنوب و شرق کرمان که کمترین میزان بارندگی در سال جاری را دارند شاهد وزش باد هستند.

متاسفانه در ریگان، فهرج و شهرستانهای جنوبی کرمان طی سال جاری بارندگی روی نداد و کاهش رطوبت و خشکیدگی در این مناطق کانون های بیابانی را افزایش داده است

مریم سلاجقه گفت: طوفانهای شن و ریزگردهای که طی روزهای جاری در شرق و جنوب کرمان روی داده اند منشاء محلی دارند و پیش بینی می شود تا اواسط هفته این وضعیت ادامه داشته باشد.

وی گفت: متاسفانه در ریگان، فهرج و شهرستانهای جنوبی کرمان سال جاری بارندگی روی نداد و کاهش رطوبت و خشکیدگی در این مناطق کانون های بیابانی را افزایش داده است.

سلاجقه با اشاره به تغییرات اقلیمی در این مناطق گفت: به هر صورت خشکسالی، پیامدهایی دارد که گریبان برخی از شهرستانهای استان را گرفته است و امیدواریم با پایان خشکسالی از شدت مشکلات در دراز مدت کاسته شود.

ریزگردها در صورت عدم چاره اندیشی در استان کرمان به زودی مشکلات جدی در زمینه مهاجرت مردم از روستاها به شهرها ایجاد می کند در حالیکه مسئولان استانی بارها وعده هایی برای حل این مشکل داده اند اما این وعده ها هیچ گاه جامه عمل به خود نپوشیده اند و مشکلات مردم هر روز بیشتر می شود.

منبع مهر

کلید واژه :

آلودگی هوا

،

شرق کرمان

،

کرمان

،

ریزگردها

ثبت نظرات
captcha