کد خبر : ۳۴۴۷۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جنگ مغلوبه هند با آلودگی هوا ناشی از پدیده وارونگی یا اینورژن

مشکل آلودگی هوا در طول سال در چند ابرشهر هند مانند بمبئی و چنای و بویژه پایتخت آن دهلی نو همواره دغدغه اصلی مقامات شهری این کشور بوده است معضلی که در پاییز به خاطر پدیده وارونگی هوا افزایش یافته و این شهرها را به مکان هایی نامناسب برای سکونت تبدیل می کند.

جنگ مغلوبه هند با آلودگی هوا ناشی از پدیده وارونگی یا اینورژن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، این پدیده در دهلی نو با شدت بیشتری خودنمایی می کند چرا که کشاورزان ایالت پنجاب که در بخش شمالی این شهر گسترده شده است به رسم دیرین با آغاز فصل پاییز محصولات جامانده در مزارع خود را آتش می زنند که باعث ایجاد دود فراوانی می شود . این ابرهای خاکستری ، با وزش باد به سوی دهلی نو حرکت کرده و به گفته کارشناسان هواشناسی آن را عملا به یک اتاق گاز کشنده تبدیل می کنند.
در همین رابطه روزنامه "تایمز او ایندیا" نیز با اعلام هشدار به ساکنان پایتخت اخیرا درگزارشی تاکید کرد که با آمدن زمستان و نزدیک شدن دهلی به آلوده ترین روزهای خود و در تلاشی برای کاهش آلودگی هوا، مرکز بررسی جرائم آلودگی اعلام کرد برای مقابله با آلودگی و تعقیب قانونیِ مجرمان نام افراد و سازمان های دولتی و خصوصی که هوا را آلوده کنند بطور رسمی در وبسایت این مرکز و عموم قرار خواهد گرفت.
این روزنامۀ از قول هارِش واردهان وزیر محیط زیست نوشت: مهم نیست که سازمان یا فرد خاطی چقدر بزرگ باشد، مرکز کنترل آلودگی برای تحت تعقیب قرار دادن مجرمان تردید نخواهد کرد. ما این کار را بطور جدی انجام خواهیم داد. این طرح را در دهلی و محدودۀ پایتخت با اجرا خواهیم گذاشت هرچند در خارج از دهلی هم از آتش زدن مزارع جلوگیری خواهیم کرد.
، در دهلی و نواحی اطراف آن شرکت ها و سازمانهای بزرگی از جمله اداره کارهای عمومی هند، سازمان ملی بزرگراههای هند، مترویِ دهلی مشفول ساخت و ساز پروژه ها و زیرساخت ها هستند. این پروژه ها یکی از عوامل اصلی آلودگی هوا و گرد و غبار دهلی است.
مقامات هند اعلام کرده اند به شرکت هایی که از آنها شکایت شده فقط دو روز مهلت داده می شود تا مشکل را برطرف کنند. اگر آنها اقدامی نکنند، آنها را تحت تعقیب قضایی قرار گرفته و تمام جزئیات و پرونده را در اختیار عموم قرار خواهند داد.
اگرچه قانون قاطعانه از کمیته های مرکزی کنترل آلودگی کشوری و ایالتی حمایت میکند اما به ندرت از این قوانین استفاده میشود و نتیجه آن است که کاهشی در آلودگی مشاهده نمی شود.
آلودگی هوای دهلی نو همه ساله در فصل پاییز به دلیل آتش زدن زمین های کشاورزی در ایالت های همجوار از جمله پنجاب و هاریانا و همچنین فرا رسیدن جشن بزرگ دیوالی که با آتش بازی گسترده همراه است، افزایش می یابد. تصاویر گرفته شده توسط سازمان ناسا آمریکا نشان می دهد که آتش زدن زمین های کشاورزی در دو ایالت همجوار دهلی نو هم اکنون آغاز شده است.
آرویند کجریوال سروزیر ایالت دهلی نو نیز اخیرا به خبرنگاران اعلام کرد که مساله آلودگی را با سروزیران ایالت های همجوار درمیان گذاشته است اما آنها هیچ گونه اقدامی برای کاهش آلودگی هوای دهلی نو انجام نداده اند.
با انجام این کار از سوی روستاییان ایالت های همجوار، تمام منطقه از جمله دهلی نو بار دیگر به محفظه گاز تبدیل و مردم با مشکلات تنفسی روبرو می شوند که در واقع یک جنایت است.
دولت دهلی نو قصد دارد در صورتی که کیفیت هوای پایتخت هند در سطح متوسط و ضعیف قرار گیرد، آتش زدن زباله ها در سرتاسر شهر را ممنوع کند و اقدامات پیشگیری آلودگی را اجرایی کند.
اما اگر کیفیت هوا به سطح بسیار ضعیف برسد سایر اقدامات از جمله ممنوعیت استفاده از ژنراتور های گازوئیلی، افزایش هزینه های پارکینگ ها و همچنین افزایش قطار های مترو و اتوبوس به اجرا در خواهند آمد.
دولت همچنین قصد دارد در صورت قرار گرفتن آلودگی هوا در سطح قرمز و بسیار سمی اقدامات فوری مانند تمیز کردن دائم خیابان ها، آب پاشی معابر، ممنوعیت ورود کامیون ها به شهر، ممنوعیت فعالیت های ساختمان سازی و همچنین تعطیلی احتمالی مدارس را به اجرا درآورد.
علیرغم فشار دولت دهلی نو بر کشاورزان برای ترک این عادت، یک اتحادیه کشاورزان در ایالت پنجاب اعلام کرده است که کشاورزان هیچ چاره ای جز آتش زدن زمین های کشاورزی ندارند.
وزارت محیط زیست هند پروژه ای تحت عنوان «طرح عملیات جامع» با نام اختصاری کَپ تهیه کرده است که با تکمیل آن به مبارزه با آلودگی هوا در کلانشهر دهلی خواهد رفت.
در این طرح که قبلا پیش نویس آن در ماه مارس (فروردین ) نهایی شده بود، بخش هایی با مهلت تعیین شده جهت اجرا در نظر گرفته شده ومسائلی چون نظارت بر کیفیت هوا، آتش زدن مزارع، مدیریت ترافیک و کنترل انتشار قید شده است. دادگاه عالی محیط زیست و وزارت محیط زیست نیز جلسه ای بر روی مسائلی همچون سیاست سختگیرانه استفاده از پارکینگ عمومی وارتقا سیستم حمل نقل عمومی تاکید ویژه کردند.
در اردیبهشت ماه سال جاری، سازمان جهانی بهداشت در تازه ترین گزارش خود در مورد کیفیت هوا در کلان شهرهای با جمعیت بیش از 14 میلیون نفر، دهلی نو را آلوده ترین شهر جهان اعلام کرد و شهر مومبای هند نیز در رتبه چهارم جهان قرار گرفت. جمعیت 17 میلیون نفری دهلی نو تاثیرات آلودگی هوا را افزایش می دهد.
پایتخت هند در سال های متوالی به عنوان آلوده ترین شهر جهان معرفی شده است. درحالی که اقداماتی در این شهر برای کنترل آلودگی انجام شده است اما برای کنترل آلودگی در سایر مناطق هند اقدامی صورت نگرفته است.
یک موسسه آمریکایی به نام 'تاثیرات سلامت' قبلا درگزارشی اعلام کرد در سال 2018 بیش از نیمی از مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در جهان در هند و چین اتفاق خواهد افتاد.
در خصوص هند، این موسسه اعلام کرد که استفاده از سوخت های فسیلی و جامد مهمترین عامل بروز بیماری می باشد. در سال 2015 بیش از 267 هزار نفر در هند به دلیل استفاده از سوخت های فسیلی و جامد جان خود را از دست داده اند. این آمار 25 درصد از آمار کل مرگ و میر ناشی از ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا را در هند تشکیل می دهد.
پزشکان می گویند ذرات معلق کمتر از 2.5 میکرون در هوا از طریق جریان خون وارد قلب می شود و باعث بروز بیماری های قلبی ،حمله های قلبی و فشار خون می شود.
به گفته مقامات بهداشتی هند، آلودگی هوا باعث آسیب دائمی به ریه ها و مرگ 1.3 میلیون نفر در سال دراین کشور می شود.
هند کشوری است که به دلیل توسعه صنعتی از سوخت های دیزلی به مقدار فراوان استفاده می کند ،یکی از راهکارهای دولت هند برای مبارزه با آلودگی هوا ، استفاده حداقلی از سوخت دیزلی است.
گرد وغبار،ترافیک،دود ناشی از سوخت های فسیلی آلاینده و جمعیت زیاد، دهلی نو پایتخت هند را در ردیف آلوده ترین شهرهای جهان قرار داده است.
دولت دهلی نو در ماه نوامبر سال گذشته به دلیل آلودگی شدید هوا مجبور شد بیش از 1800 مدرسه را در این شهر به مدت سه روز تعطیل کند.

کلید واژه :

آلودگی شدید هوا

،

پایتخت هند

،

هند

،

تدابیر دولت هند

،

آلودگی شدید هوا

،

مه غلیظ

،

دهلی

ثبت نظرات
captcha