کد خبر : ۳۴۴۷۲۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

حذف فلزات سنگین از آب با نقاط کوانتومی تولیدشده از چمن

محققان دانشگاه ولی عصر رفسنجان به فناوری ساخت نقاط کوانتومی کربن نورتاب از چمن دست یافتند که از آن می توان برای حذف رنگ های آلی و فلزات سنگین از آب استفاده کرد.

حذف فلزات سنگین از آب با نقاط کوانتومی تولیدشده از چمن

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، ، دکتر محمد ثابت، عضو هیأت علمی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان با تأکید بر اینکه در بسیاری از روش های سنتز نانوذرات از مواد شیمیایی گران قیمت و خطرناک استفاده می شود، گفت: با توجه به اینکه سنتز نانوذرات از مواد شیمیایی منجر به آلودگی های زیست محیطی می شود، در طرح حاضر بر آن شدیم تا یک روش ارزان و سبز را جهت تولید نقاط کوانتومی کربن معرفی کنیم.

وی با بیان اینکه در این روش از چمن به عنوان ماده  اولیه استفاده شد، ادامه داد: روش معرفی شده در این پژوهش علاوه بر اینکه کم هزینه است و آلودگی زیست محیطی ایجاد نمی کند، از سرعت قابل قبول و بازدهی بالایی نیز برخوردار است.

ثابت خاطرنشان کرد: از آنجایی که نقاط کوانتومی کربن ابعادی نانویی داشته و از نسبت سطح به حجم بالایی برخوردار هستند، قادرند یون های فلزی مضر از جمله یون سرب و کادمیم را با بازدهی بالایی جذب و از محیط آبی حذف کنند. ضمن آنکه این نانوذرات به دلیل برخورداری از خاصیت فتوکاتالیستی قوی توانایی تخریب بسیاری از آلاینده های موجود در فاضلاب و پساب را حتی تحت تابش نور مرئی دارند.

مجری طرح یادآور شد: در این پژوهش پس از سنتز نقاط کوانتومی از سه دسته آزمون "مشخصه یابی" جهت شناسایی نانوذرات سنتز شده، "میکروسکوپی" جهت بررسی اندازه و مورفولوژی ذرات و "عملکردی" جهت ارزیابی کارایی نقاط کوانتومی کربن در جذب و تخریب آلاینده های آبی استفاده شد.

به گفته وی به دلیل شدت بالای نورتابی این نانوذرات، می توان از آن  در تولید نمایشگرهای LED نیز بهره برد.

این محقق با اشاره به نتایج به دست آمده از این طرح، گفت: نتایج این کار تحقیقاتی نشان داد نقاط کوانتومی سنتز شده از چمن می توانند بسیاری از رنگ های آلی نظیر اسید "بلو"، اسید "رد"، ایوسین Y و متیل اورنژ را تا 100 درصد تخریب کنند. حتی بعضی از رنگ ها بدون تابش نور فرابنفش و تنها با تابش نور مرئی به طور کامل تجزیه شدند که نشان از فعالیت بالای فتوکاتالیستی آنها است. همچنین به دلیل اندازه  بسیار ریز ذرات سنتز شده (کمتر از 10 نانومتر)، آنها توانستند یون سرب را با بازده 75 درصد از محلول آبی جذب کنند که به صورت بالقوه توانایی بالای آنها در حذف میکروارگانیسم ها و فلزات سنگین از آب را نشان می دهد.

این تحقیقات از سوی محمد ثابت عضو هیأت علمی و کامران مهدوی دانشجوی کارشناسی رشته  شیمی دانشگاه ولی عصر (عج) رفسنجان اجرایی و نتایج آن در مجله  Applied Surface Science با ضریب تأثیر 4.439 منتشر شد.

کلید واژه :

حذف فلزات سنگین

،

نقاط کوانتومی

،

چمن

،

فلزات سنگین

ثبت نظرات
captcha