کد خبر : ۳۴۴۷۱۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

نخستین نیروگاه اتمی شناور جهان به بهره برداری رسید

نخستین نیروگاه اتمی شناور جهان که «آکادمیک لومونوسوف» نام دارد و راکتور آن را شرکت دولتی روس اتم راه اندازی کرده است در روسیه به بهره برداری رسید.

نخستین نیروگاه اتمی شناور جهان به بهره برداری رسید

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بامداد شنبه ، یک مقام شرکت روس اتم بدون ذکر نام به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه در این باره گفته است: راکتور این نیروگاه ساعت 17 و 58 دقیقه روز جمعه به وقت مسکو راه اندازی شد.
نیروگاه اتمی شناور آکادمیک لومونوسوف اولین نیروگاه اتمی شناور قابل جابجایی جهان با دو کاربرد تولید برق و آب شیرین است که روز نهم اردیبهشت ماه گذشته به آب انداخته شده بود.
این نیروگاه هسته ای در کارخانه کشتی سازی بالتیک سن پترزبورگ ساخته شده است.
گفتنی است، نیروگاه لومونوسوف با 150 متر طول مجهز به راکتور با توان تولید 70 مگاوات برق است که نیاز شهرهایی با جمعیت بیش از 100 هزار نفر را تامین می کند.
اجرای این طرح در سال 2008 با ویژگی اصلی شناور بودن آغاز شد، به گفته منابع روسی این نیروگاه می تواند به هر منطقه ای منتقل شود بنابراین برای مناطق دوردست و سخت گذر کارآیی زیادی دارد و می توان از آن در خاور دور و در مناطق شمالی روسیه استفاده کرد.
بارگذاری راکتورهای این نیروگاه شناور هر 36 ماه یک بار انجام می شود و دارای 70 خدمه، 35 تا 40 سال عمر و 21.5 تن وزن است و توانایی تولید 240 هزار متر مکعب آب شیرین را دارد.
ساخت نیروگاه اتمی شناور، 21.5 میلیارد روبل (حدود 300 میلیون دلار) هزینه روی دست روس ها گذاشته است و پنج میلیارد روبل (حدود 83 میلیون دلار) هم برای ساخت تاسیسات ساحلی آن هزینه شده است.
نیروگاه اتمی شناور برای تامین انرژی شهرهای بندری و جزیره ای، کارخانه های بزرگ صنعتی، تاسیسات نفت و گاز و تولید آب شیرین ساخته شده است.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

نیروگاه اتمی شناور جهان

،

نیروگاه اتمی شناور

،

نیروگاه اتمی

ثبت نظرات
captcha