کد خبر : ۳۴۴۷۱۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سرطان ریه؛ آوار مرگ روی نفس های زندگی

بارها و بارها پزشکان برای دوری از ابتلا به سرطان توصیه هایی کردند که گوش هیچ کس بدهکارآنها نیست و تازه وقتی به سراغ عزیزترین هایمان می آید؛ با تعجب دنبال علت آن می گردیم؛ زمانی که برای انجام هر کاری بسیار دیر شده است.

سرطان ریه؛ آوار مرگ روی نفس های زندگی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، جهان امروز در کنار تمام مشکلات و معضلاتی که دارد، در حال جنگ با بیماری هایی است که هر روز قربانی بیشتری می گیرد. 

هر چه زمان بیشتر پیش می رود، بیشتر اسامی بیماری هایی را می شنویم که برایمان عجیب و غریب است؛ اما سرطان بیش از یک دهه است که فراگیر و بلای جان افراد شده است. 

کارشناسان بهداشتی می گویند، هرکسی ممکن است مبتلا به سرطان شود و در این بین عواملی وجود دارند که ریسک بروز آن را تقویت می کنند. 

سبک زندگی ناسالم، چاقی، بی تحرکی، استعمال دخانیات، مصرف الکل و ژنتیک از مهم ترین عواملی هستند که در تحقیقات مختلف و نشست خبری های متعدد به عنوان فراهم کردن زمینه بروز سرطان از آنها یاد می شود. 

در بین تمام سرطان هایی که تاکنون شناخته شده، سرطان ریه کشنده ترین سرطان است که در بسیاری از کشورها شایع است و هر سال هزاران هزار قربانی می گیرد. 

در این گزارش به آمار سرطان ریه در کشورهای مختلف و عوامل بروز آن می پردازیم به این امید که تغییر سبک زندگی خطر بروز بیماری های مهلک را کاهش دهد. 

1. آمریکا 

* ابتلا 234 هزار نفر در سال 2018

برآورد انجمن سرطان آمریکا در ارتباط با سرطان ریه در سال 2018 به شرح زیر است:

از ابتدای سال جاری تا ماه سپتامبر، بیش از 234 هزار  و سی نفر به سرطان ریه مبتلا شده اند؛ 121 هزار و 680 مورد از این تعداد در مردان و حدود 112 هزار و 350 مورد نیز در زنان رخ داده است.

* مرگ 154 هزار نفر در اثر سرطان ریه

براساس داده های موجود، از ابتدای سال جاری تاکنون، 154 هزار و 50 نفر در اثر ابتلا به این سرطان جان باخته اند؛ آمارها گویای آن است که بیش از 83 هزار و 550 مرگ در مردان و حدود 70 هزار و 500 مورد از مرگ ها در زنان رخ داده است. 

* سرطان ریه کشنده تر از سرطان سینه و روده 

محققان مرکز کنترل و پیشگیری از امراض آمریکا می گویند: سرطان ریه  به مراتب علت اصلی مرگ و میر در اثر تمام سرطان ها بین زنان و مردان است؛ این سرطان بیش از تمام سرطان های دیگر، حتی سرطان روده و سینه جان افراد را می گیرد. 

* خطر در کمین افراد بالای 45 سال 

نتیجه بررسی ها نشان می دهد، شمار قابل توجهی از این سرطان در افراد بالای 45 سال رخ می دهد؛ بنابراین افراد پایین تر از این سن کمتر در معرض خطر هستند اما اگر زمینه بروز را داشته باشند، باید مراقبت کنند. 

* سرطان ریه خطرناک تر از ایدز در مبتلایان به "HIV"

پژوهش های کارشناسان بهداشتی در ایالات متحده نشان داده است، بیش از 40 درصد مبتلایان به "HIV" سیگار می کشند و آنها بیش از اینکه ممکن باشد در اثر این بیماری جان خود را از دست بدهند، ممکن است ابتلا به سرطان ریه جان آنها را بگیرد. 

* افزایش 500 درصدی مرگ زنان در اثر سرطان ریه 

داده ها نشان می دهد، بین سال های 1960 تا 1990، مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در زنان سیگاری بیش از 500 درصد افزایش یافته است.

.2 انگلیس

* از هر 13 نفر یک نفر در معرض سرطان ریه 

براساس آماری که مؤسسه سلامت انگلیس منتشر کرده است، یک نفر از هر 13 مرد و یک نفر در هر 15 زن در معرض ابتلا به سرطان ریه قرار دارند. 

  * مرگ روزانه 98 نفر در اثر سرطان ریه 

براساس آماری که سایت مؤسسه بهداشتی انگلیس منتشر کرده است، در این کشور با جمعیت کمتر از 60 میلیون نفر، سالانه بیش از 44 هزار و 500 نفر و به عبارتی روزانه حدود 98 نفر در اثر ابتلا به این سرطان می میرند. 

* سرطان ریه شایع ترین سرطان 

نتایج تحقیقات دانشگاه لندن نشان داده است، سرطان ریه شایع ترین علت مرگ ناشی از سرطان در انگلیس است که 21 درصد از آمار مرگ و میرها را به خود اختصاص داده است.

در سال 2016 بیش از 19 هزار 300 مرد و حدود 16 هزار و 300 زن انگلیسی در اثر سرطان ریه جان خود را از دست دادند. 

* افزایش 87 درصدی مرگ زنان در اثر سرطان ریه

آمارهای وزارت بهداشت انگلیس بیانگر آن است، مرگ و میر زنان این کشور در اثر سرطان ریه با بیش از 87 درصد افزایش مواجه بوده است و این در حالی است که در مردان با کاهش مواجه هستیم.                                

3. هند 

* سرطان ریه اپیدمی این روزهای هند 

براساس آمار منتشر شده در سایت «ncbi.nlm.nih.gov»، در سال جاری بیش از 400 هزار مورد ابتلای جدید به سرطان ریه در هند رخ داده است.

* افزایش شمار مرگ در اثر سرطان در هر دو جنسیت 

آمارهای وزارت بهداشت هندوستان حاکی از آن است که 6.9 درصد از تمام موارد ابتلا به سرطان ها در این کشور مربوط به سرطان ریه است؛ مرگ و میر در اثر این سرطان نیز شامل 10 درصد از تمام مرگ و میرهای ناشی از سرطان می شود. 

* سرطان ریه عامل یک سوم مرگ ها در هر 100 هزار نفر 

براساس داده های موجود از سوی انجمن سرطان شناسی هند، حدود 28.9 درصد از تمامی مرگ ها در هر 100 هزار نفر، به سرطان ریه مربوط می شود. 

3. چین

* ابتلای 781 هزار نفر به سرطان ریه در هر سال 

با  توجه به مرکز ملی سرطان (NCC)، در مجموع 781،000 بیمار مبتلا به سرطان ریه هر سال تشخیص داده می شوند.

* افزایش شمار مبتلایان زن 

داده های وزارت بهداشت نشان می دهد، سرطان ریه به میزان قابل توجهی در زنان خانه دار افزایش یافته است؛ محققان علت این امر را نبود تهویه مناسب در آشپزخانه های منازل چینی می دانند.

تحقیقات متعددی نشان داده، قرارگیری در معرض دود پخت و پز و روغن و امثال این ها با افزایش ریسک بروز سرطان ریه همراه است؛ حتی اگر این افراد سیگار استعمال نکنند.

* افزایش 43 درصدی مرگ و میر زنان در اثر سرطان ریه

هندوستان تایمز نوشته است، نتایج تازه ترین بررسی های محققان نشان می دهد، مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در میان زنان تا سال 2030، با 43 درصد افزایش رو به رو خواهد بود. 

این یافته ها که براساس تجزیه و تحلیل داده های 52 کشور به دست آمده است، پیش بینی می کند، در کشورهای ثروتمند بالاترین نرخ مرگ و میر اتفاق افتد و بالاترین رقم در کشورهای اروپایی و اقیانوسیه و پس از آن در آمریکا و آسیا خواهد بود.

 * دخانیات عامل افزایش سرطان ریه در زنان 

براساس پژوهش ها، شیوع دخانیات در بین زنان یکی از مهم ترین علل افزایش نرخ مرگ و میر زنان بر اثر سرطان ریه است.

* سنّ پایین تر؛ ریسک بیشتر ابتلا به سرطان ریه

مصرف سیگار هنوز هم مهم ترین عامل خطر ابتلا به سرطان ریه محسوب می شود؛ خطر ابتلا به سرطان ریه با افزایش مقدار و مدت تماس با دود تنباکو افزایش می یابد و هر چه سن شروع مصرف سیگار پایین تر باشد، خطر ابتلا بیشتر است.

* دخانیات علت اول مرگ و میر زودرس در جهان                                                                 طبق مقاله منتشرشده در مجله «The Lancet» انگلستان، «علیرغم تلاش های انجام شده در سطح جهان برای کنترل تنباکو، همچنان سیگار در شماری از کشورها موجب دغدغه و نگرانی است».

طبق این گزارش، بیش از نیمی از مرگ های ناشی از سیگار کشیدن در سال 2015 در کشورهای چین، هند، روسیه و ایالات متحده اتفاق افتاده است.

* آلودگی عامل بروز سرطان ریه 

سازمان جهانی بهداشت می گوید: شواهد تجربی نشان می دهد که احتمال خطر ابتلا به سرطان ریه در اثر آلودگی هوا در فضای سرپوشیده مربوط به سوختن چوب، زغال چوب، کود یا مانده محصول برای پخت وپز و گرم کردن بیشتر است.

 * زنان مراقب باشند

خطر سرطان ریه در زنانی که در معرض دود زغال در فضای سرپوشیده هستند دو برابر بیشتر است؛ این خطر حدود 2.4 میلیون زن را در سراسر دنیا تحت تأثیر خود قرار داده است.       

* شیوع سرطان ریه

در سراسر دنیا، سرطان ریه شایع ترین سرطان از لحاظ شیوع و مرگ و میر به شمار می رود؛ در سال 2008، 1.61 میلیون مورد جدید و 1.38 میلیون مرگ و میر ناشی از سرطان ریه گزارش شد.

بالاترین نرخ ها در اروپا است؛ جمعیتی که احتمال ایجاد سرطان ریه در آن ها بیشتر است افراد بالای 50 سال هستند که سابقه کشیدن سیگار دارند.

بر خلاف میزان مرگ و میر در مردان، که از بیش از 20 سال پیش در حال کاهش است، نرخ مرگ و میر ناشی از سرطان ریه در زنان در طول دهه های گذشته افزایش یافته است و اخیراً در حال تثبیت است؛ در آمریکا، خطر مادام العمر ابتلا به سرطان ریه در مردان 8 درصد و در زنان 6 درصد است.

* پیشگیری 

محققان سی دی سی باور دارند، پیشگیری، مقرون به صرفه ترین روش برای کاهش گسترش سرطان ریه است؛ با آنکه در اغلب کشورها مواد سرطان زای صنعتی و خانگی مورد شناسایی قرار گرفته و استفاده از آن ها منع گردیده است، کشیدن تنباکو هنوز بسیار فراگیر است.

* حذف تنباکو

حذف کشیدن تنباکو یک هدف اصلی در پیشگیری از سرطان ریه می باشد و توقف سیگار کشیدن یک ابزار پیشگیرانه مهم در این فرایند به شمار می رود.   

* کاهش ریسک سرطان ریه با مصرف انگور

نتایج یک بررسی جدید نشان می دهد، مولکول موجود در پوست و دانه انگور موسوم به «رزوراترول» می تواند با سرطان ریه مقابله کند.

محققان دانشگاه ژنو سوئیس در پژوهش های خود توانستند با استفاده از «رزوراترول» از سرطان ریه ناشی از سیگار که در موش ها ایجاد کرده بودند، پیشگیری کنند.

محقق ارشد این مطالعه می گوید: «رزوراترول یک ترکیب آنتی اکسیدانی است که با از بین بردن رادیکال های آزاد، از بدن افراد در برابر بیماری های مزمن محافظت می کند».

 رزوراترول در انگور قرمز، بلوبری، کشمش، توت سفید، شراب قرمز و بادام زمینی یافت می شود؛ غنی ترین منبع این آنتی اکسیدان انگور قرمز است.

کلید واژه :

سرطان ریه

ثبت نظرات
captcha