کد خبر : ۳۴۴۷۱۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

جوش صورت عقیمی در مردان از عوارض آلودگی هواست

رییس انجمن تغذیه ایران ضمن تشریح عوارض و مضرات آلودگی هوا، گفت: به منظور پیشگیری از آسیب های ناشی از آلودگی هوا، باید از نظر تغذیه ای بدن خود را از مواد آنتی اکسیدان غنی کنیم تا ضرر ناشی از تنفس آلاینده های هوایی به حداقل برسد.

جوش صورت عقیمی در مردان از عوارض آلودگی هواست

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر جلال الدین میرزای رزاز ، درباره تاثیرات آلودگی هوا بر انسان گفت: آلودگی هوا به طرق گوناگونی می تواند آثار زیان بار درازمدت و کوتاه مدتی بر سلامت انسان ها بگذارد. تاثیر آلودگی هوا بر افراد مختلف، متفاوت است. آسیب پذیری برخی افراد در برابر آلودگی هوا بسیار بیشتر از سایرین است. کودکان کم سن و سال و سالمندان بیشتر از دیگران از آلودگی هوا آسیب می بینند.

وی افزود: بر اساس مطالعات اپیدمیولوژیک بیشترین تاثیر آلودگی هوا بر اساس ایجاد استرس اکسیداتیو در بدن است. چنانچه برخی بیماری ها مانند آسم، بیماری قلبی و ریوی در مواقع آلودگی هوا تشدید می شوند، معمولا میزان آسیب ها بستگی به میزان قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی زیان بار دارد؛ یعنی مدت تماس با آلاینده ها و غلظت مواد شیمیایی مهم است.

رزاز درباره عوارض آلودگی هوا گفت: حساسیت چشم ها، بینی و حلق، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی مانند برونشیت و ذات الریه، سردرد، تهوع و واکنش های آلرژیک نیز از عوارض کوتاه مدت این مشکل زیست محیطی هستند. همچنین آثار درازمدت آلودگی هوا می تواند بیماری مزمن تنفسی، سرطان ریه، بیماری قلبی و حتی آسیب به مغز، اعصاب، کبد و کلیه ها را شامل شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه عقیمی ناشی از کاهش شمار اسپرم در مردان نیز از عوارض آلودگی هوا شناخته شده می شود، گفت: آلودگی هوا نه تنها در تشدید آسم نقش دارد، بلکه بزرگترین عامل خطر در ایجاد این بیماری محسوب می شود.

تبعات آلودگی هوا در دیابتی ها

رزاز یکی از عوامل موثر در بروز جوش صورت را آلودگی هوا معرفی کرد و افزود: آلودگی هوا برای بیماران دیابتی مرگ بار است. آلودگی هوا در فرایند کنترل جریان خون در دیابتی ها اختلال ایجاد می کند. در تحقیقات انجام شده، مشخص شده است که آلودگی هوا در بروز چاقی نیز نقش دارد و مرگ زودرس در نواحی آلوده شهرها به اثبات رسیده است.

وی گفت: اخیرا عنوان شده است که در گیاهان، آلاینده ها توان گیاهان را برای مقابله با بیماری ها و حشرات کاهش می دهند و در رشد آنها تاثیر منفی می گذارند. در همین راستا بسیاری از درختان در بزرگراه های شهر تهران به علت انباشت لایه ای از ذرات آلاینده بر شاخ و برگ آن ها، در حالت نیمه مرگی هستند.

رییس انجمن تغذیه ایران افزود: با بررسی مکانیسم اثر آلاینده ها بر بدن به این نتیجه می رسیم که تنفس موادی نظیر اوزون، نیتروژن دی اکسید و ذرات غبار و یا ترکیبات سوخت بنزین، باعث از بین رفتن انواع ترکیبات آنزیمی و غیر آنزیمی با کارکرد آنتی اکسیدانی در بدن می شوند و در نتیجه مواد اکسیدان به راحتی به ارگان های بدن انسان آسیب می رساند.

وی ادامه داد: به منظور پیشگیری از این آسیب، باید از نظر تغذیه ای بدن خود را از مواد آنتی اکسیدان غنی کنیم تا ضرر ناشی از تنفس آلاینده های هوایی به حداقل برسد. آنتی اکسیدان های مفید برای بدن را می توان از طریق مواد غذایی تامین کرد.

آنتی اکسیدان های کاهنده مضرات آلودگی هوا

رزاز درباره آنتی اکسیدان های مفید برای بدن و منبع تغذیه ای هر یک از آنها گفت: آنتی اکسیدان هایی مانند ویتامین E در روغن گیاهی، روغن دانه ها، حبوبات، سبزیجات سبز و تخم مرغ و ویتامین C در میوه ها، مرکبات، توت و سبزیجات (بروکلی، فلفل شیرین، گل کلم، کلم بروکسل و کلم پیچ) می توان تامین کرد. همچنین ویتامین D موجود در نور خورشید، شیر غنی شده، ماهی و روغن ماهی و فولات(B۹) در سبزیجات برگ دار، حبوبات، نخود فرنگی، برخی میوه ها و خرچنگ نیز از دیگر آنتی اکسیدان هایی هستند که می توانند از ضرات آلودگی هوا در بدن را کاهش دهند.

وی افزود: سلنیوم در غلات، محصولات حیوانی بخصوص احشاء (دل و جگر) و غذاهای خوراکی، روی در پروتئین حیوانی، حبوبات، آجیل، دانه آفتابگردان و کدو تنبل و اسید چرب غیر اشباع نظیر امگا- ۳ و امگا- ۶ در روغن ماهی، ماهی و صدف، روغن کانولا و سویا از دیگر آنتی اکسیدان های موجود در مواد غذایی هستند.

رییس انجمن تغذیه ایران گفت: فلاونوئیدها در سیب، لیمو، پرتقال، سیب زمینی، گل کلم، چای، ریشه ها، ایزوفلاونوئیدها در حبوبات، سویا، لوبیا، لپه، عدس و لیگنان در دانه های روغنی(دانه کتان، سویا، کلزا)، حبوبات، سبزیجات و میوه ها دسته دیگری از آنتی اکسیدان های کاهنده مضرات آلوگی هوا هستند.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

آلودگی هوای تهران

،

ازن

،

کاهش عمر

،

افزایش بیماری های تنفسی

،

بحران آلودگی هوا

،

هوای آلوده عمر کودکان

،

جوش صورت عقیمی

،

معرض هوای آلوده و سمی

ثبت نظرات
captcha