کد خبر : ۳۴۴۷۰۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

25 روز هوای پاک اصفهان در سال 97

رئیس اداره امور آزمایشگاه های اداره کل حفاظت محیط زیست اصفهان گفت : کلانشهر اصفهان در هفت ماه سال جاری 25 روز هوای پاک برخوردار بوده است.

25 روز هوای پاک اصفهان در سال 97

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، بابک صادقیان با بیان این که این شهر در همین مدت در سال گذشته هوای پاکی را تجربه نکرد، افزود : اصفهان سال جاری 176 روز هوای سالم و 14 روز هوای ناسالم برای گروه های حساس داشت است و سال گذشته در همین مدت، 199 روز هوای ناسالم و 15 روز هوای ناسالم داشته است.
به گفته وی امسال یک روز هوای ناسالم برای عموم در شهر اصفهان ثبت شده که نسبت به سال گذشته در همین مدت تغییری نکرده است.
صادقیان برنامه طرح جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر اصفهان، توزیع بنزین یورو چهار ، اقدام های جدی معاینه فنی خودروها، پایش فعالیت های واحدهای صنعتی و نصب فیلترینگ را به همراه برخی از عوامل طبیعی در بهبود وضعیت کیفی هوای اصفهان مهم برشمرد.
وی خاطرنشان کرد : این کلانشهر از یک سو به دلیل شرایط جوی و اقلیمی و از سوی دیگر به لحاظ تمرکز واحدهای صنعتی جزو کلان شهرهای آلوده کشور است که در ارتباط با افزایش تعداد روزهای پاک تاکنون نسبت به سال گذشته رشد خوبی داشت.
شاخص کیفی هوا ( Air Quality Index ) معیاری است که غلظت ترکیبات مختلف آلاینده موجود در هوا نظیر منوکسید کربن، دی اکسیدگوگرد، ترکیبات نیتروژن دار، ازون و ذرات معلق ( ذرات کوچکتر از 10 میکرومتر و ذرات کوچکتر از 2.5 میکرومتر) را که دارای حدود مجاز متفاوت با واحدهای مختلف است را تبدیل به یک عدد بدون واحد می کند و وضعیت آلودگی هوا را نمایش می دهد.
شاخص کیفی هوا از صفر تا 50 هوای پاک، 51 تا 100 هوای سالم، 101 تا 150 ناسالم برای گروه های حساس، 151 تا 200 ناسالم برای عموم، 201 تا 300 بسیار ناسالم و 301 تا 500 خطرناک است.
اصفهان و شهرهای اطراف آن به سبب تردد انبوه انواع خودرو، استقرار صنایع خرد و کلان و نیز همجواری با مناطق کویری، در زمره آلوده ترین مناطق کشور به شمار می روند.
از مجموع افزون بر پنج میلیون نفر جمعیت استان دست کم 2 میلیون نفر شهرستان اصفهان سکونت دارند.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

آلودگی هوای قم

،

ازن

،

کاهش عمر

،

افزایش بیماری های تنفسی

،

بحران آلودگی هوا

،

اصفهان

ثبت نظرات
captcha