کد خبر : ۳۴۴۶۹۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ترس از آینده شغلی اصلی ترین دلیل افسردگی دانشجویان است

یک روانشناس گفت: ترس از آینده شغلی و نبود بازار کار مناسب برای بعضی رشته های تحصیلی دانشجویان باعث افسردگی آنان و ابتلا به انواع بیماری های روحی و روانی شده است.

ترس از آینده شغلی اصلی ترین دلیل افسردگی دانشجویان است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، علی خادمی با بیان اینکه دانشجویانی که دچار افت تحصیلی و بیماری های روحی می شوند، به رشته خود بی علاقه اند و به اجبار وارد دانشگاه شده اند گفت: متاسفانه به دلیل فشار خانواده ها به فرزندانشان، جوانان دانشجو با بی علاقگی وارد دانشگاه می شوند و نمی توانند آنطور که باید به تحصیل در رشته خود بپردازند.

خادمی با اشاره به اینکه میزان افسردگی بین دانشجویان افزایش یافته است ؛ وجود فضایی بدور از استرس و عدم تحمیل فشار های بیرونی به جوانان را در رابطه با رشته و تصمیم گیری برای آیندشان پیشنهاد کرد و آن را راهی برای کنترل و کاهش افسردگی دانشجویان آینده دانست.

این روانشناس به بیان مصداقی پرداخت و تصریح کرد: رشته هایی مانند پزشکی که نیازمند دارا بودن شرایط روحی و روانی در فضای بیمارستان و تحمل سختی و مشقت فراوان است، مناسب هر فردی نمی باشد و همه افراد توانایی حضور در این رشته را ندارند و نمیتوانند آن را با روحیات خود هماهنگ کنند، لذا خانواده ها باید روحیه فرزندان خود را در نظر بگیرند و اجبار آنها را به تحصیل در رشته های اینچنینی که علاقه ای نیز به آن ندارند، تشویق نکنند.

خادمی خاطر نشان کرد: با وجود اینکه همه موارد اشاره شده در بروز افسردگی در بین دانشجویان نقش دارند اما نمی توان از شرایط نامناسب تربیتی دانشجویان و عدم آمادگی آنان توسط خانواده برای مواجهه با فضای بیرون و مشکلات پیش رو در جامعه و بروز آن در خوابگاه ها چشم پوشی کرد که در نهایت باعث افسردگی یا پناه بردن آنها به مصرف مواد مخدر و گرفتاری در چنگال اعتیاد می شود.

دانشیار گروه روانشناسی دانشگاه آزاد واحد ارومیه در پایان افزود: اساتید نقش موثری در بهبود روند زندگی دانشجویان دارند چراکه آنها روزانه با دانشجویان مختلفی سرو کار دارند و به نحوی جزو خانواده آنان محسوب می شوند و باید راهنما و سرمشق مناسبی برای آنان باشند.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

آینده شغلی

،

افسردگی دانشجویان

ثبت نظرات
captcha