کد خبر : ۳۴۴۶۹۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

تشخیص آرتریت روماتوئید با کدام آزمایش های خون ممکن است

آرتریت روماتوئید اختلال خودایمنی است که با بروز التهاب در مفصل ها ظاهر می شود.

تشخیص آرتریت روماتوئید با کدام آزمایش های خون ممکن است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، پزشک عارضه آرتریت روماتوئید را از طریق معاینات جسمی، انجام آزمایش خون یا مطرح کردن پرسش هایی از بیمار درباره علائم بیماری تشخیص می دهد.

پزشکان ممکن است برای تشخیص این بیماری انجام آزمایش خون را به منظور بررسی وجود چندین ترکیب سیستم ایمنی و التهابی که معمولا در بدن بیماران مبتلا به آرتریت روماتوئید وجود دارد، توصیه می کنند.

، سایت مدیکال نیوز تودی نوشت: از جمله آزمایشات خونی که در تشخیص عارضه آرتریت روماتوئید کمک کننده است می توان به موارد زیر اشاره کرد:

تست anti-CCP: در این آزمایش یک نوع اتوآنتی بادی موسوم به anti-CCP مورد بررسی قرار می گیرد که در بدن ۶۰ تا ۸۰ درصد از افراد مبتلا به آرتریت روماتوئید مشاهده می شود.

تست ANA: دراین آزمایش سطح بالای آنتی بادی های ضد هسته (ANA) مورد بررسی قرار می گیرد. ANA ترکیب هایی هستند که می توانند به هسته سلول حمله کند و آن را از بین ببرند.

تست پروتئین واکنشی سی (CRP): در این آزمایش وجود CRP که کبد در واکنش به التهاب در بدن تولید می کند، مورد ارزیابی قرار می گیرد. وجود پروتئین واکنشی سی نشان دهنده التهاب در هر نقطه از بدن است اما برخی از مشکلات پزشکی از قبیل چاقی و آلودگی نیز می توانند CRP در خون را افزایش دهند.

سرعت رسوب گلبول قرمز (ESR): این آزمایش حدود یک ساعت طول می کشد و در آن سرعت ته نشین شدن گلبول های قرمز نمونه خون گرفته شده از بیمار در لوله آزمایش مورد ارزیابی قرار می گیرد. بالا بودن سرعت رسوب گلبول قرمز نشانه وجود التهاب در بدن است.

فاکتور روماتوئید (RF): دراین آزمایش سطح RF که همچون آنتی بادی در مقابل با گاما گلوبولین در خون عمل می کند، ارزیابی می شود. مثبت بودن آزمایش RF می تواند نشان دهنده خطر ابتلا به بیماری آرتریت روماتوئید باشد.

اوریک اسید: اوریک اسید فراورده زائدی است که میزان آن در افراد مبتلا به نقرس (نوع دیگری از آرتریت التهابی) بالاست. همچنین وجود میزان بالایی از این ماده می تواند نشانه خطر ابتلا به عارضه آرتریت روماتوئید باشد.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

تشخیص آرتریت روماتوئید

،

آزمایش های خون

،

آرتریت روماتوئید

ثبت نظرات
captcha