کد خبر : ۳۴۴۶۹۱
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

با کنترل دیابت فشار خون و اصلاح شیوه زندگی پیشگیری از نیمی از سکته های مغزی

مدیرگروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه نیمی از سکته های مغزی قابل پیشگیری هستند، گفت: کنترل دیابت، فشار خون و اصلاح شیوه زندگی تا میزان زیادی از بروز سکته مغزی در جامعه پیشگیری می کند.

با کنترل دیابت فشار خون و اصلاح شیوه زندگی پیشگیری از نیمی از سکته های مغزی

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر کوروش قره گزلی به بهانه روز جهانی سکته مغزیبا بیان اینکه خوشبختانه به علت برخی آگاه سازی ها و کنترل عوامل خطر، آمار بروز سکته مغزی نسبت به سال های گذشته کاهش یافته است، گفت: با این حال آمار بروز سکته مغزی در شهرها و کشورهای مختلف بسته به فرهنگ و سطح بهداشت جامعه متغیر است. به عبارت دیگر سبک زندگی و رعایت اصول بهداشتی و سلامتی در بروز سکته مغزی نقش پررنگی دارد.

وی با اشاره به دیابت و فشارخون به عنوان خطرناک ترین فاکتورها در بروز سکته مغزی، اظهار کرد: اگرچه در بیشتر کشورها برنامه های گسترده ای برای کنترل دیابت و فشارخون اجرا شده، با این حال آمار بروز سکته مغزی هنوز بالا و بین ۱ تا ۲ در هزار نفر تخمین زده می شود.

وی با اشاره به نقش موثر سبک زندگی سالم در جلوگیری از بروز سکته مغزی و کاهش آمار آن در جامعه، عنوان کرد: آموزش عمومی و آگاه سازی جامعه در ترویج سبک زندگی سالم و در نتیجه کاهش احتمال بروز سکته در افراد جامعه از اهمیت بالایی برخوردار است. در این راستا مهم ترین ابزار قابل استفاده برای افزایش سواد سلامت جامعه رسانه های عمومی و صدا و سیما است که خوشبختانه در دسترس پزشکان و مسئولان حوزه سلامت قرار دارد.

مدیر گروه مغز و اعصاب دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، افزود: به عنوان نمونه آگاه سازی عمومی جامعه در رابطه با رعایت سبک زندگی سالم، رعایت برخی اصول اولیه سلامت مانند عدم مصرف دخانیات، جلوگیری از افزایش وزن، کنترل فشار خون، دیابت و ورزش مستمر تا میزان زیادی به کنترل سکته مغزی در جامعه کمک می کند؛ مساله ای که به سهولت با اطلاع رسانی های عمومی از طریق رسانه ها قابل کنترل است.

راه های کنترل و پیشگیری از بروز سکته مغزی

وی با بیان اینکه عوامل موثر در بروز سکته مغزی به دو دسته قابل کنترل و غیرقابل کنترل تقسیم می شوند، عنوان کرد: عواملی همچون سن و ژن جزو عوامل غیرقابل کنترل هستند. به عنوان نمونه با افزایش سن احتمال بروز سکته بالاتر می رود و در رابطه با ژن نیز در برخی خانواده ها بروز سکته مغزی شایع بوده که باید با مراقبت بیشتر، بروز آن را کنترل کرد.

قره گزلی با اشاره به برخی از فاکتورهای خطرساز ولی قابل کنترل در بروز سکته قلبی، عنوان کرد: فشار خون، دیابت، وزن بالا، استعمال دخانیات و بی تحرکی برخی از عوامل خطرساز بوده که با کمی برنامه ریزی قابل کنترل است.

این عضو هیات علمی دانشگاه با بیان اینکه در صورت درمان سریع و به موقع می توان از بروز بسیاری از عوارض سکته قلبی جلوگیری کرد، افزود: در خصوص برخی از سکته های مغزی که به علت انسداد شریانی سرخرگی و یا شاهرگی ایجاد می شود، در صورت تشخیص، درمان و تزریق  به موقع دارو در زمان طلایی یعنی حداکثر ۳ تا ۴ ساعت پس از بروز، می توان از عوارض سکته و معلولیت های ناشی از آن جلوگیری کرد. البته این مساله درباره سکته های وریدی یا خونریزی های شدید و در سنین بسیار بالا صدق نمی کند.

قره گزلی در خاتمه با بیان اینکه بروز سکته در مردان شایع تر است، افزود: با این حال، امروزه با کنترل دیابت، فشار خون و اصلاح شیوه زندگی می توان تا میزان زیادی بروز سکته مغزی را کنترل کرده و آمار مرگ و میر ناشی از آن را کاهش داد.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

نترل دیابت

،

فشار خون

،

اصلاح شیوه زندگی

،

سکته های مغزی

ثبت نظرات
captcha