کد خبر : ۳۴۴۶۷۳
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

ارکیده Eichhoia Crassipes یا سنبل آبی water Hyacinth مهاجم زیبا ولی خطرناک آبگیر آستارا

گیاه مهاجم سنبل آبی در آبگیر سفیر امید آستارا مهمان زیبا ولی خطرناک است و تکثیر چشمگیر آن در روزهای گذشته باعث به شماره افتادن نفس جانداران این پهنه آبی شده و حالا جمع آوری این گیاه به دغدغه همگانی دوستداران طبیعت و دستگاه های عضو شورای پدافند غیرعامل این شهرستان تبدیل شده است.

ارکیده Eichhoia Crassipes یا سنبل آبی water Hyacinth مهاجم زیبا ولی خطرناک آبگیر آستارا

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران پیش از این نیز تکثیر گیاه سنبل آبی در رودخانه محمود آباد وجود داشت که پس از انتشار خبر رویش گل سمی سنبل آبی بر سطح رودخانه های شهر محمودآباد در پایگاه خبری محیط زیست ایران، شهرداری این شهر به جمع آوری این گل سمی اقدام کرد و همچنین رودخانه چمخاله لنگرود نیز توسط قرارگاه زیستی پدافند غیرعامل پاکسازی شده بود.تصاویر ورود فاضلاب به رودخانه محمود آباد که مسبب آلودگی آب و رشد گیاه سنبله آبی گویای تهاجم این گیاه میباشد.

همچنین به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، گیاه سنبل آبی (water Hyacinth) یا ارکیده آبی با نام علمی (Eichhoia Crassipes) گیاهی آبزی و شناور از خانواده غلافیان بومی مناطق گرمسیری آمریکای جنوبی است که در آب های شیرین زندگی کرده و در خارج از زیستگاه خود به عنوان گیاهی مهاجم شناخته می شود.
سنبل آبی طبق گزارش برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد، مهمترین گیاه مهاجم آبزی دنیا است که تنوع زیستی بسیاری از کشورهای دنیا را با خطر مواجه کرده و این گیاه با برگ های گسترده، ضخیم، براق و تخم مرغی شکل 10 تا 20 سانتی متری که به اندازه یک متر در ارتفاع بالا تر از سطح آب رشد می کند، دارای ریشه های ارغوانی سیاه و ساقه راست است و 8 تا 15 گل جذاب را بر روی خود دارد.
جمع آوری سنبل آبی از هفته گذشته با تشکیل کارگروه ویژه به دستور فرماندار آستارا در آبگیر سفیر امید این شهر آغاز شده و این طرح با همکاری دستگاه های متولی همچنان ادامه دارد.
فرماندار آستارا گفت: گیاه سنبل آبی باید هرچه سریعتر در آبگیر آستارا جمع آوری تا از تکثیر آن به سایر مناطق آبی جلوگیری شود.
یونس رنجکش افزود: گیاه سنبل آبی باعث بر هم خوردن اکوسیستم منطقه می شود و هیچ کوتاهی در این زمینه قابل قبول نیست و مسئولان دستگاه های متولی باید اقدامات جدی در این زمینه انجام دهند.
وی اضافه کرد: اقدامات پیشگیرانه در این زمینه اهمیت دارد و شهرداری، محیط زیست، شیلات و سایر دستگاه های متولی باید برنامه ریزی دقیقی در این حوزه داشته باشند.
وی ادامه داد: از تشکل های مردمی و فعالان محیط زیست گیلان درخواست می شود تا هر چه سریعتر با همکاری سایر دستگاه های اجرایی در این زمینه مشارکت داشته باشند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست آستارا نیز گفت: سنبل آبی در آبگیر بلوار سفیر امید آستارا مشاهده و با تلاش کارکنان حفاظت محیط زیست، جمعیت هلال احمر، شهرداری و دوستداران طبیعت بخش بیشتری از آن از نقاط آبگیر جمع آوری شد.
محمد رضا روشنی بیان کرد: این علف هرز با قدرت بالای پالایش محیط اطراف، فلزات سنگین نظیر جیوه و سرب را از فاضلاب واحدهای صنعتی جذب می کند و نگهداری آن برای تزئین منزل و مغازه، مضر است.
وی ادامه داد: این گیاه از طریق بذر، ساقه و افتادن در طبیعت رشد می کند و باید برای ریشه کنی، بطور مرتب پایش شود و مهمترین دلیل تکثیر و انتقال آن در برخی استان ها فروش آن است.
روشنی یادآور شد: سنبل آبی در تالاب استیل آستارا مشاهده نشده و مطابق مصوبه شورای پدافند غیر عامل آستارا، برای اطلاع رسانی مضرات آن به روستانشینان، برای دهیاران دوره آموزشی برگزار شد.
مسئول گروه مردم نهاد همیاران طبیعت آستارا نیز گفت: گروه همیاران طبیعت در راستای اهداف و وظایف سازمانی خود در زمینه اطلاع رسانی، آگاهی بخشی و همچنین مشارکت در جمع آوری این گیاه مهاجم از سطح آبگیر در حد توان تلاش کرده است.
مریم توشه افزود: سنبل آبی رشد بسیار سریعی دارد و هر گیاه آن هزاران دانه در سال تولید می کند و دوام برخی دانه ها تا 28 سال هم می رسد و همین موضوع باعث می شود در برخی مناطق، جمعیت این گیاه طی دو هفته، حدود دو برابر شود.
وی اضافه کرد: به علت رشد سریع، تعداد دانه های زیاد و زیبایی ظاهری گل های این گیاه، به تازگی به عنوان گیاهی زینتی خرید و فروش و در منازل، کنار گیاهان آپارتمانی دیده می شود.
وی ادامه داد: سنبل آبی به دمای هوای پایین حساس است و در زمستان دوام نمی آورد، اما در تابستان گل های زیبایی می دهد و سنبل آبی گیاه بومی منطقه آمازون در آمریکای جنوبی است که از طریق حمل و نقل دریایی وارد حوضه آبی کشور ما شده که در صورت کنترل نشدن، دریاچه ها، تالاب ها و برکه ها را به طور کامل پوشش می دهد.
این فعال محیط زیست گفت: سنبل آبی به طور چشمگیری جریان آب را کاهش می دهد، باعث افزایش تعرق آب تا 80 درصد می شود و همچنین جلوی رسیدن اشعه نور خورشید به گیاهان و موجودات آبزی را می گیرد.
توشه افزود: ریشه های این گیاه جاذب آلاینده ها، فلزات سنگین و مواد سمی فاضلاب صنعتی است و اگر در محیطی که فاضلاب کارخانه های صنعتی به آن وارد می شود، رشد کند؛ سرطان زا و سمی خواهد بود.
وی ادامه داد: با توجه به اینکه فاضلاب صنعتی به محل وجود سنبل آبی در آبگیر سفیر امید آستارا سرازیر نمی شود بنابراین خطری در زمینه بیماری سرطان شهروندان را تهدید نمی کند.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعیت در دو بخش و 62 روستا در غرب استان گیلان واقع شده و دارای تالاب و پنج رشته رودخانه است.

کلید واژه :

تکثیر گیاه سنبل آبی

،

آستارا

،

سنبل آبی

،

تصفیه فاضلاب با سنبل های آبی

،

جمع آوری سنبل آبی

ثبت نظرات
captcha