کد خبر : ۳۴۴۶۷۰
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

آسیب های کبدی مصرف الکل

رییس شبکه هپاتیت ایران گفت: مصرف الکل به هر مقدار می تواند برای کبد مضر باشد و خطر مصرف الکل در زنان شدیدتر است.

آسیب های کبدی مصرف الکل

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر سید موید علویان به مضرات مصرف الکل بویژه در بیماران مبتلا به هپاتیت سی، اشاره و اظهار کرد: مصرف الکل نه تنها سبب آسیب کبدی می شود، بلکه با درمان هپاتیت سی نیز تداخل دارد.  مصرف الکل تولید چربی را در کبد افزایش داده و این موضوع به آسیب کبدی و سیروز منجر می شود. باید توجه کرد که مصرف الکل منجر به تداخل در نوسازی کبد می شود.

وی با بیان اینکه هرچه مقدار بیشتری الکل مصرف شود، خطر آسیب کبدی هم بیشتر خواهد بود، افزود: نوع الکل مصرفی ارتباطی به ایجاد ضایعه ندارد، بلکه همه مشروبات الکلی مضر هستند و در صورت ادامه مصرف الکل، امکان تجویز دارو جهت کنترل هپاتیت سی وجود ندارد.  بنابراین همه نوع مشروب الکلی و مصرف آن به هر مقدار برای کبد مضر است.

رییس شبکه هپاتیت ایران همچنین گفت: اثرات مصرف الکل و ابتلا به هپاتیت سی خطر آسیب کبد را دوچندان می کنند. در بیماران مبتلا به هپاتیت مزمن سی که الکل می نوشند، خطر بروز سیروز (تنبلی کبد) و سرطان کبد بیشتر و زودتر است. همچنین خطر مصرف الکل در زنان شدیدتر است.

علویان با بیان اینکه مصرف الکل حتی در مقادیر کم، مضر است، گفت: واقعا مصرف الکل به هر مقدار می تواند برای کبد مضر باشد. باید دقت کرد که مصرف الکل خطر مسمومیت با استامینوفن را هم افزایش می دهد.

 

منبع ایسنا

کلید واژه :

آسیب های کبدی

،

مصرف الکل

ثبت نظرات
captcha