کد خبر : ۳۴۴۶۶۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

افزون بر427 هزارمتر مربع جایگاه دام علیه تب کریمه سم پاشی شد

مدیرکل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: 427 هزار و 26 مترمربع از محل های نگهداری دام این استان با انجام برنامه ریزی های لازم برای مقابله با عوامل بیماری تب کریمه کنگو از ابتدای امسال تاکنون سمپاشی شد.

افزون بر427 هزارمتر مربع جایگاه دام علیه تب کریمه سم پاشی شد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، دکتر مهدی حسینی با بیان اینکه تنها راه مبارزه و ریشه کنی بیماری های دام، سم پاشی محل نگهداری و سطح بدن دام هاست اظهار داشت: سمپاشی این مدت نسبت به مدت مشابه سال قبل با 316 هزار و 298 متر مربع رشد 35 درصدی را نشان می دهد.
وی افزود: بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو به شدت واگیر است به طوری که از طریق گزش کنه و همچنین تماس با تماس با گوشت و خون حیوان آلوده قابل انتقال است.
مدیر کل دامپزشکی سیستان و بلوچستان گفت: سمپاشی علیه بیماری تب کریمه کنگو در این مدت بر روی 176 هزار و600راس دام این استان نیز انجام شده است.
وی بیان کرد: تب کریمه کنگو یک بیماری خونریزی دهنده است که مخزن آن ه داران کوچک مانند انواع موش، جوجه تیغی، سنجاب، خرگوش و ناقل بیماری نیز کنه ها هستند.
حسینی اظهار داشت: بیماری تب کنگو در حیوانات مانند گاو، گوسفند، شتر، بز و شترمرغ فاقد علایم اختصاصی بیماری بوده و در انسان ها از طریق گزش مستقیم کنه ها، تماس با خون و ترشحات حیوانات آلوده و همچنین از طریق افراد بیمار، احتمال آلوده شدن وجود دارد.
وی توصیه کرد که شهروندان از مصرف گوشت، آلایش خوراکی و فرآورده های خام دامی که در خارج از کشتارگاههای مجاز ذبح می شود و یا فاقد بازرسی دامپزشکی است، جدا خودداری کنند
استان سیستان و بلوچستان به سبب موقعیت خاص جغرافیایی، شرایط اقلیمی و قرار گرفتن در همسایگی دو کشور افغانستان و پاکستان ظرفیت و توانمندی زیادی در تامین گوشت مورد نیاز کشور را دارد.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

تب کریمه

،

سم پاشی

ثبت نظرات
captcha