کد خبر : ۳۴۴۶۵۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

مراسم بی نظیر اربعین

مراسم بی نظیر اربعین

روزنامه کیمیای وطن روز یکشنبه در ستون سرمقاله خود مطلبی با عنوان " مراسم بی نظیر اربعین" به قلم مظفر حاجیان منتشر کرد.

مراسم بی نظیر اربعین

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، در این مطلب آمده است: اربعین حسینی، نقطه آغازی برای تزریق خون حسین در کالبد جامعه اسلامی است. راهپیمایی و پیاده روی اربعین قدمتی به طول تاریخ کربلا دارد و در چند سال گذشته به یک مناسک باشکوه و بی نظیر دینی و مذهبی و سیاسی تبدیل شده است.
روایات زیادی در این زمینه نقل شده است که ثواب این حرکت زیارتی را از همه اعمال دیگر مستثنی می کند. امروز بیش از 14 قرن از شهادت حسین بن علی علیه السلام و 72 تن یار با وفایش می گذرد .
در این مدت موانع زیادی در مسیر این راهپیمایی به وجود آورده اند؛ اما به لطف خدا تمامی موانع سبب توجه بیشتر و عظمت بیش از پیش این اقدام مهم شده است ؛ اقدامی که نه امروز بلکه در تمامی تاریخ این همایش و نمایش اقتدار ، ترس به دل مخالفان اسلام انداخته و آنان را به شدت نگران کرده است و می کند. تردیدی نیست که این سفر نوعی سیر و سلوک توأم با ریاضت است که انسان را برای مدت کوتاهی از تعلقات دنیایی جدا می کند و انبساط و معنویتی کم نظیر برایش به ارمغان می آورد.
در این سیر و سلوک برخورد مردم عراق با زائران اربعین بسیار شایان تأمل و بزرگداشت است؛ مردمی که هر آنچه دارند در راه پذیرایی رایگان و مخلصانه از حجم انبوه زائران و میهمانان به کار می گیرند ؛آنچه در هیچ جای دنیا دیده نشده و نمونه و مشابهی ندارد و در دنیای امروز که انسانیت قربانی روابط سرد و منفعت محور است ، یک معجزه انسانی به شمار می رود؛ زیرا هر سال حتی فقرای عراقی تلاش می کنند پس اندازی داشته باشند و در این روزها آن پس انداز را برای پذیرایی از میهمانان ایثار کنند.
آیین پرشور و شعور اربعین دارای ویژگی های منحصر به فردی است که به بعضی از آنها اشاره می کنیم.
اولین ویژگی، جهان شمولی این حرکت عظیم است؛ زیرا از اقصی نقاط عالم در این راهپیمایی حضور می یابند. شاید گفته شود در مراسم حج نیز مسلمانان همه کشورها حاضر می شوند ، اما این تفاوت وجود دارد که اینجا حضورش مستحبی است و آنجا واجب، اینجا 20 میلیون نفر بدون سازماندهی خاصی شرکت می کنند و آنجا عده ای بسیار کمتر و با سازمان خاص؛ از طرفی اکنون به دلیل حاکمیت منحرف سعودی حضور در حج تبدیل به مراسمی کم رنگ و کم محتوا شده و یک بخش اصلی آن که برائت از مشرکان است با شرکت تمامی حجاج عملی می شود و اجازه داده نمی شود فریاد مسلمانان بر ظالمان هماهنگ شود؛ اما در مراسم اربعین جمعیت آزادانه شعار « هیهات منا الذله »می دهند و شیاطین و مستکبران را به چالش می کشند و هیچ مانعی برای هم صدایی وجود ندارد.
ویژگی دوم که انحصار به این پیاده روی دارد،حرکت فرا مذهبی است؛ زیرا این آیین فقط مختص به مذهب شیعه نیست؛ بلکه شمار زیادی از اهل سنت و نیز پیروان ادیان مختلف مانند مسیحی، آشوری ، صائبی و ... از نقاط مختلف جهان در این آیین مقدس شرکت می کنند . فرا مذهبی و فرا دینی بودن اربعین به دلیل جهانی بودن شخصیت امام حسین(ع) و حادثه کربلاست؛ شخصیتی که وجدان های بیدار را در هر زمان و مکانی مجذوب خود کرده و در دل عاشقان شعله ای برافروخته است که هرگز خاموش نمی شود.
دیگر ویژگی این است که این همایش چند میلیونی نماد باشکوه وحدت مسلمانان است که با وجود فتنه انگیزی و جنگ های فرقه ای و خشونت کور گروه های تکفیری ـ تروریستی که در منطقه وجود دارند، صفوف یکپارچه و میلیونی اربعین شکل می گیرد و چالشی بزرگ علیه این جریان های انحرافی و حامیان آن ها محسوب می شود.
چهارمین ویژگی اربعین را باید در آثار سیاسی آن دانست . اربعین ، بزرگ ترین همایش و نمایش قدرت مسلمانان به ویژه شیعیان است. اربعین، عرض اندام فرهنگ مقاومت در برابر ظلم و ستم قلمداد می شود. اربعین در شرایطی که منطقه شاهد قطب بندی و صف آرایی میان محور مقاومت و جبهه سازش است ، پیام های آشکار سیاسی به دوست و دشمن ارسال می کند. مراسم اربعین سلطه گری و توسعه طلبی غرب و اشغالگری و جنایات رژیم صهیونیستی را در منطقه به چالش می کشد؛ به همین دلیل است که رسانه های استکباری و صهیونیستی از کنار این همایش با ابهت و میلیونی، غالبا با سکوت و بی تفاوتی عبور می کنند.
اکنون پس از 40 سال از انقلاب اسلامی باید اربعین را باز تولید آن دانست .در راهپیمایی اربعین همان شعارهای انقلاب مردم ما سر داده می شود.ظلم ستیزی، عزت و آزادگی ،احیای هویت و اقتدار و وحدت مسلمانان و ایستادگی درمقابل ظلم و ستم و استکبار،این شعارها نقش محوری ایران و آرمان های انقلابی آن را برجسته می کند و این ، ویژگی انحصاری دیگر اربعین است.
زیارت و پیاده روی اربعین، یک سفر معنوی است که آثار اخلاقی بی شماری در بر دارد. زائر امام حسین(ع) در این روزها سبک تازه ای از زندگی را تجربه می کند؛ زیرا همه شئونات و مناسبات در این روزهاحول محور سیدالشهدا(ع) شکل می گیرد. در چنین شرایطی معرفت و محبت زائر به ابی عبدالله فزونی می یابد و با تأسی به امام به مقام ایثار و فداکاری و بذل و بخشش نسبت به دیگران نائل می شود.
دیگر ویژگی بی نظیر این راهپیمایی، ظرفیت شگرف رسانه ای است؛ در حالی که تبادل اطلاعات در بستر رسانه و وسایل نوین ارتباط جمعی تحولات چشمگیری را در جهان امروز ایجاد کرده است، مراسم اربعین به عنوان یک پدیده بی نظیر از تجمع میلیونی انسان ها، از ظرفیت شگرف رسانه ای برخوردار است. افزون بر رسانه های رسمی، هر زائر اربعین می تواند حامل خبر و پیامی اعم از مکتوب، صوتی یا تصویریبرای دیگران در اقصی نقاط دنیا باشد. ظهور شبکه های اجتماعی در فضای مجازی، چنین امکانی را به خوبی فراهم کرده است؛ رسانه ای که 20 میلیون نفر مسئولیت آنرا دارند و تک تک زائران در آن دخیل اند ؛ از طرفی اعضای خانواده آنها نیز بر این جمعیت عظیم اضافه می شوند که وسیع ترین و گسترده ترین رسانه در آن تعریف می شود؛ بنابراین تردیدی نیست که رسانه های دشمنان در محدود سازی بازتاب این رویداد بزرگ اسلامی و جهان شمول راه به جایی نخواهند برد. این ویژگی ها اربعین را منحصر به فرد می کند و هیچ کس نمی تواند مشابهی برایش مثال بزند.
 

منبع ایرنا

کلید واژه :

مراسم بی نظیر اربعین

،

اربعین

ثبت نظرات
captcha