کد خبر : ۳۴۴۶۴۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

اولین مصالح ساختمانی بیولوژیکی جهان ساخته شد

ساخت آجر سازگار با محیط زیست از ادرار انسان

دانشمندان با استفاده از یک فناوری موفق شده اند با ادرار انسان یک آجر بسازند که پتانسیل تولید مواد ساختمانی سازگار با محیط زیست را دارد.

ساخت آجر سازگار با محیط زیست از ادرار انسان

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، و به نقل از گیزمگ علوم مدرن در حال یافتن راه هایی است که از مواد زائد بدن انسان استفاده کند. محققان اخیرا از ادرار انسان برای شارژ تلفن های همراه، وسایل نقلیه هیدروژنی و حتی آجرهای بیولوژیکی استفاده کرده اند.

در حال حاضر یک تیم از دانشگاه کیپ تاون یک آجر توسعه داده است که گفته می شود اولین آجر بیولوژیکی جهان است و با ادرار انسان ساخته می شود و توانایی استفاده در نیازهای مختلف را دارد.

این تکنولوژی بر اساس یک فرآیند طبیعی مشابه با شکل گیری صدف دریایی به نام "ته نشینی کربنات میکروبی"( microbial carbonate precipitation) عمل می کند. دانه های شن و ماسه با باکتری ها تجمیع می شوند و یک آنزیم به نام "اوره آز" تولید می کنند.

وقتی اوره آز در معرض ادرار قرار می گیرد، یک ترکیب درون آن را می شکند که اوره را شکل می دهد و این آن واکنش شیمیایی است که کلسیم کربنات را برای تشکیل آجر مذکور تولید می کند.

مهندسان دانشگاه کیپ تاون در طول چند ماه گذشته در حال آزمایش این فرآیند برای تولید مواد مختلف با شکل و استحکام متفاوت بوده اند و سرانجام موفق به تولید آجرهای مقاوم شدند.

دکتر "دیلون رندال" که در این در سمت چپ تصویر قرار دارد، تحقیقاتی را انجام داد که با آزمایش دستورهای مختلف، منجر به ساخت آجر ساخته شده با ادرار انسان شد.

تیم سازنده می گوید می توان آجرهایی با قدرت های متفاوت و بر اساس نیاز مشتری تولید کرد. این محصول همچنین دارای مزایای زیست محیطی قابل توجهی است؛ زیرا در دمای اتاق شکل می گیرد، در حالی که تولید آجرهای رایج نیاز به کوره هایی با دمای ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد دارد سبب تولید کربن دی اکسید و نهایتا آلودگی هوا می شود.

این تکنولوژی دارای توانایی تولید چیزی بیشتر از آجرهای سازگار با محیط زیست است. تیم سازنده، ادرار به عنوان "طلای مایع" توصیف می کند، چرا که دارای مقادیر زیادی نیتروژن، فسفر و پتاسیم است که می توان از آنها استفاده کرد و به عنوان مواد اولیه برای ساخت محصولات مختلف تجاری مورد استفاده قرار داد.

رندال می گوید: کار ما مثالی از هر چیز که خار آید، یک روز به کار آید، است. نه تنها راجع به ادرار، بلکه از سایر زائدات نیز می توان استفاده های مختلفی کرد. بستگی به نحوه تفکر و خلاقیت شما دارد.

کلید واژه :

ساخت آجر سازگار با محیط زیست

،

ادرار انسان

،

آجر

،

ادرار

ثبت نظرات
captcha