کد خبر : ۳۴۴۶۴۶
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

سطل های هوشمند زباله در شهر قزوین نصب می شود

رییس کمیسیون محیط زیست و خدمات شهری شورای اسلامی شهر قزوین گفت: به منظور تفکیک زباله و حفاظت از محیط زیست، طرح سطح های زباله هوشمند به صورت پایلوت در برخی مناطق شهر قزوین عملیاتی می شود.

سطل های هوشمند زباله در شهر قزوین نصب می شود

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، سیده منیره قوامی افزود: این اقدام به منظور حفظ محیط زیست و سیما و منظر شهری، با جانمایی مخازن هوشمند در زیرزمین در برخی مناطق از جمله مینودر اجرا خواهد شد.
وی اضافه کرد: البته جانمایی این سطل ها در مناطقی که تاسیسات زیربنایی آسیب نبیند امکان پذیر است و نمی توان در همه مناطق اجرایی کرد.
قوامی ادامه داد: این سطل ها به صورت دوقلو به منظور جداسازی و تفکیک زباله تر و خشک توسط جوانان نخبه قزوینی ساخته شده است.
وی با بیان اینکه در ماه های گذشته یک نمونه از این سطل ها در برج های جام جم جانمایی شد، گفت: قرار است سازمان مدیریت پسماند شهرداری نسبت به مکان یابی این سطل ها در برخی مناطق واجد شرایط اقدام کند تا در ماه های آینده اجرا شود.
قوامی خاطرنشان کرد: با اجرای این طرح انتظار می رود بسیاری از مردم در جداسازی زباله تر و زباله خشک اهتمام بیشتری بورزند و امکانات سطل های هوشمند جدید در صورت اجرای موفقیت آمیز و استقبال مردم می تواند در پیشرفت طرح تفکیک زباله از مبدا جهش ایجاد کند.
سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین در خصوص مصوبات یک هفته گذشته پارلمان محلی نیز گفت: در یکی از نشستها، مصوبه شورای عالی معماری و شهرسازی مبنی بر ساخت 2 یا سه طبقه روی زیرزمین در بافت های فرسوده مورد بحث و بررسی قرار گرفت.
قوامی اظهار داشت: این مصوبه که مجوز ساخت تنها دو طبقه بدون پیلوت را در این بافت ها داده است صرفه اقتصادی برای سازنده ندارد و موجب نارضایتی و شکایات مردمی به شهرداری شده است.
وی یادآور شد: شورای عالی معماری و شهرسازی تمام بخش های بافت فرسوده را تاریخی می داند در حالی که ما نه بافت تاریخی، بلکه تک پلاک های تاریخی داریم.
قوامی ادامه داد: متاسفانه شهرداری باید پاسخگوی شکایات و مسایلی باشد که خود هیچ نقشی در تصویب آن نداشته اما باید به آنها رسیدگی کند.
وی ادامه داد : در جلسه اخیر صحن علنی شورای شهر همچنین لایحه عوارض پذیره به جهت ساده سازی محاسبات و شفاف سازی برای شهروندان با طرح و بررسی در شورا و با در نظر گرفتن نظرات اعضای شورای شهر مبنی بر تغییر برخی از تبصره های آن مورد تصویب قرار گرفت.
قوامی اظهار داشت:در این خصوص مصوباتی از سال 89 و 92 وجود داشت که برای تسهیل و شفاف سازی بیشتر به صحن شورا آمد و تمام اعضای پارلمان محلی تلاش کردند که چندان افزایشی نسبت به قبل نداشته باشد.
سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین با بیان اینکه در خصوص این موضوع چند هفته بحث و بررسی شده است گفت: در مصوبه جدید فرمول های محاسبات تغییر کرده و برای استخر، سونا، جکوزی و سرایداری عوارض پذیره ایجاد شده و با نظر اکثریت اعضای شورا، سالن ورزشی و بازیگاه کودک از پرداخت این عوارض حذف شده است.
این عضو شورای اسلامی شهر قزوین همچنین در خصوص شیوه نامه کمک به مساجد نیز اظهار داشت: در بودجه سال 97 شهرداری کمک 25میلیارد ریالی به مساجد پیش بینی شده است که با توجه به لزوم تهیه یک شیوه نامه متقن و مشخص به منظور جلوگیری از اعمال سلیقه، این شیوه نامه تهیه و طی چند جلسه بررسی شد.
قوامی گفت: بر اساس این شیوه نامه قرار شد کمیته ای مرکب از معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار، شهردار، رییس سازمان فرهنگی ورزشی شهرداری، 2 تن از اعضای شورا، رییس ستاد اقامه نماز و مدیرکل اوقاف و امور خیریه تشکیل و مصوبات آن با اکثریت آرا در شورای شهر قابل اجرا است.
وی افزود: البته هنوز شورای شهر در خصوص 2 تن از اعضای شورا برای عضویت در این کمیته تصمیمی نگرفته است.
سخنگوی شورای اسلامی شهر قزوین لایحه مربوط به احداث شهرک ترافیک و کمک به حوزه های زیرساختی این شهرک را از دیگر مصوبات شورای شهر در هفته گذشته عنوان کرد و گفت: با توجه به اینکه رعایت قوانین راهنمایی و رانندگی بخشی از حقوق شهروندی است و عدم رعایت این قانون همه ساله باعث خسارات فراوان جانی و مالی می شود ورود شهرداری در بحث آموزش در این حوزه امری ضروری به نظر می رسد و همین نگاه موجب ارایه این لایحه و تصویب آن در صحن شورا جهت آموزش این قوانین به کودکان شد.
قوامی اظهار داشت: این شهرک با سرمایه گذاری بخش خصوصی در زمینی به مساحت 1200 متر در خیابان نواب شمالی احداث شده است که می تواند روزانه پذیرای 100دانش آموز استان قزوین باشد و با اجرای برنامه های متنوعی مانند نمایش در سالن آمفی تئاتر، آموزش تئوری، کاردستی و بازی های ترافیکی به صورت عملی به آموزش کودکان می پردازد.
وی افزود: با تصویب این لایحه مقرر شد تا مبلغ 300میلیون ریال به عنوان کمک هزینه زیرساختی شامل تعمیر و نگهداری مجموعه، اختصاص یافتن دو دستگاه اتوبوس جهت حمل و نقل رایگان کودکان از مدرسه به شهرک ترافیک و پرداخت 50 درصد از هزینه بلیط برای مدارس کم برخوردار هزینه شود.
قوامی افزود: البته این کمک ها تا سقف 450 میلیارد ریال برای یک سال تحصیلی اختصاص یافت و در صورتی که نتایج قابل قبولی ارایه شود برای سال های آتی نیز مصوبات جدیدی در نظر گرفته خواهد شد.

کلید واژه :

سطل های هوشمند زباله

،

قزوین

،

زباله

ثبت نظرات
captcha