کد خبر : ۳۴۴۶۴۲
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

وقتی ماسک نانویی وطنی واردات را هم فیلتر می کند

یک شرکت دانش بنیان در کشور با استفاده از نانو الیاف موفق به طراحی و تولید ماسک های تنفسی با قابلیت 99 درصدی فیلتر هوا شده است، کیفیت مناسب این محصول و همچنین افزایش قیمت دلار در چندماه اخیر واردات این محصول را غیراقتصادی کرده است.

وقتی ماسک نانویی وطنی واردات را هم فیلتر می کند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، کوشا بنی مهد یکی از مدیران این شرکت دانش بنیان به عنوان مبتکر تولید نسل جدید ماسک های تنفسی با استاندارد n99 با فیلتر نانو الیاف، در گفت و گو با خبرنگار گروه علمی اظهار داشت: در واقع این ماسک ها به منظور حفاظت هر چه بیشتر در مقابل انواع ذرات آلاینده، ریزگردها و باکتری ها است.
وی با بیان این که این شرکت دانش بنیان فعالیت خود را در زمینه تولید محصولات ماسک های تنفسی با تکنولوژی نانو سال 1388 آغاز و سال 1393 محصولات خود را به بازار عرضه کرد، افزود: محصول ما درحقیقت نسل جدید ماسک های تنفسی است به طوری که از قابلیت فیلتراسیون فوق العاده بالاتری برخوردار است و می تواند ذرات را تا سه دهم میکرون 300 نانو متر با بازدهی 99 درصد فیلتر کند.
این فعال عرصه دانش بنیان به طول عمر چهار برابری ماسک تولیدی این واحد نانویی نسبت به ماسک های معمولی اشاره کرد و یادآور شد: این ماسک ها همچنین از قابلیت فیلتر باکتری ها تا 98 درصد برخوردار است و مورد تایید و دارای استاندارد های داخلی و بین المللی از جمله وزارت بهداشت، سازمان انرژی اتمی، ستاد توسعه فناوری نانو و آزمایشگاه نلسون امریکا است.
بنی مهد همچنین گفت: ما در حوزه بهداشت سه نوع ماسک تنفسی تولید کرده ایم که ماسک بزرگسالان، ماسک کودکان و همچنین یک نوع ماسک است که علاوه بر فیلتراسیون ذرات، از قابلیت فیلتراسیون مواد شیمیایی و بخارات نیز برخوردار است.
وی با یادآوری تولید ماسک صنعتی هفت لایه نانو الیاف کربن دار مدل NTP-403 برای محیط های صنعتی با آلودگی بالا افزود: این ماسک علاوه بر لایه های محافظ معمول در ماسک ها از یک لایه کربن اکتیو برای حفاظت در برابر بخارات و گازها و همینطور از یک لایه نانو الیاف برای 100 برابر کردن فیلتراسیون برخوردار است.
این مدیر فعال در شرکت دانش بنیان نانوتارپاک تصریح کرد: درحال حاضر این ماسک ها با توجه به نیاز روزافزون کشور در مقابله با آلودگی هوا چه در کلان شهرهایی چون تهران، اصفهان، مشهد و تبریز و همچنین در شرایط بحرانی ریزگردهای خوزستان و مناطق غرب کشور با تولید انبوه در کشور در حال توزیع است.
بنی مهد با بیان این که واردات ماسک های مشابه تولیدی به دلیل تولیدات با کیفیت داخلی متوقف شده است افزود: واردات این محصول با افزایش قیمت دلار به شکل فعلی دیگر منطقی به نظر نمی رسد و این برای ما یک فرصت ایجاد کرده است.
وی درعین حال گفت: البته این خیلی کوته بینانه است که ما افزایش قیمت دلار و قطع واردات را یک فرصت بدانیم چرا که با افزایش دلار از طرفی قدرت خرید مردم نیز کاهش خواهد یافت و به مصرف کالاهای ارزان اما بی کیفیت روی می آورند.
این فعال عرصه دانش بنیان ادامه داد: با کاهش قدرت خرید مردم البته واحدهای تولید کننده محصولات غیراساسی ضربه می خورند لذا برای حفظ قدرت خرید مردم و گردش صحیح اقتصاد، بازار باید از ثبات لازم برخوردار باشد.

کلید واژه :

آلودگی هوای تهران

،

ازن

،

کاهش عمر

،

افزایش بیماری های تنفسی

،

بحران آلودگی هوا

،

هوای آلوده عمر کودکان

،

ماسک تنفسی

،

نانویی

،

کودکان

،

معرض هوای آلوده و سمی

ثبت نظرات
captcha