کد خبر : ۳۴۴۶۳۸
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

استقرار نظام یکپارچه در استانداردسازی ضروری است

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد گفت: باتوجه به اینکه نبود یک نظام یکپارچه در استانداردسازی مشکل این بخش است می طلبد که در زمینه استقرار این نظام یک گام جدی و اساسی برداشته شود.

استقرار نظام یکپارچه در استانداردسازی ضروری است

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، مسلم بیات روز پنجشنبه در همایش استانداردهای بین المللی و چهارمین انقلاب صنعتی و مراسم گرامیداشت روز جهانی استاندارد در اراک بیان کرد: استانداردها به عنوان یک شاخص مرز بین کالاهای بی کیفیت و با کیفیت را مشخص می کند و به همین دلیل استانداردها دارای اهمیت است.

وی ادامه داد: استانداردها مستنداتی هستند که الزامات، مشخصات و راهنمایی های لازم را در اختیار مردم قرارمی دهند تا مردم بتوانند به طور پیوسته از این اسناد استفاده کرده و مطمئن شوند مواد، کالاها، فرآیندها و سیستم ها برای هدف مورد نظرشان قابل اطمینان است.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران اضافه کرد: افراد باید مطمئن باشند که برای تمامی اقداماتی که انجام می دهند در تمامی دنیا استانداردهایی وجود دارد که در صورت توجه به این موارد و استفاده از این مهم می توانند زندگی آرام، مطمئن و ایمنی را داشته باشند.

بیات عنوان کرد: استانداردها در تمامی زمینه ها دارای اهمیت است و می تواند به ما کمک کند تا  وسیله ای را برای زندگی کنیم که بتواند اطمینان و آرامش را به ما هدیه کند.

وی توضیح داد: خوشبختانه ایران در بین ۱۶۲ کشور که عضو سازمان استاندارد جهانی است دارای جایگاه ۲۲ می باشد که این جایگاه بر اساس اظهار نظر کمیته های ناظر اعلام شده، همچنین در عالی ترین هیئت مدیره ایزو تحت عنوان TNB از ۱۵ نفری که از ۱۶۲ کشور دنیا حضور دارند یکی از این اعضا ایرانی است که برای ما یک افتخار است.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: استانداردها به خودی خود نمی توانند سلامتی را برای ما به ارمغان بیاورند در واقع چیزی که به استاندارد بها می دهد و باعث می شود ما از فواید آن استفاده کنیم اجرای صحیح آنها در تولیدات و ارائه خدمات است.

بیات خاطر نشان کرد: به همین منظور نخستین مسئله مهم در این حوزه قانون مداری و اجرا و تن دادن به این قوانین تحت عنوان استانداردها است زیرا اگر بخواهیم از فواید استانداردها به خوبی برخوردار شویم و اثرگذاری این موارد را در زندگی مشاهده کنیم لازمه این است که نظام استانداردسازی را در کشور ایجاد کنیم.

وی گفت: در این زمینه باید از طراحی تا تولید و فروش و خدمات پس از فروش این مهم را مورد توجه قرار دهیم اما به این به معنای این نیست که تمامی این موارد در یک سازمان متمرکز شود بلکه باید نظام یکپارچه ای را ایجاد کنیم تا هر وزارتخانه، دستگاه و واحد تولیدی در این نظام یکپارچه نقش خود را متناسب با استانداردها ایفا کند.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران بیان کرد: این مهم باید در استانداردهای ملی توسط سازمان ملی استاندارد مانیتور شود، متاسفانه هم اکنون یکی از نقیصه های موجود این است که نظام استانداردسازی در کشور ناقص است و در این زمینه باید فرهنگ سازی های لازم انجام شود.

بیات عنوان کرد: باید نظام استانداردسازی از ابتدا تا انتها به درستی اجرا شود و لازمه این مهم این است که هر بخشی مکلف باشد با ساز و کارهایی قوانین استاندارد را به درستی انجام دهد که عدم استقرار نظام یکپارچه استاندارد سازی یکی از مهم ترین مشکلات و نواقص در این بخش است.

وی تصریح کرد: در این زمینه در قانون جدید که در اواخر سال ۹۶ ابلاغ و تایید شده این نقیصه دیده شده و سازمان ملی استاندارد در تلاش است تا این نظام را با تمامی دستگاه های اجرایی انجام دهد زیرا فرهنگ ایمنی و استاندارد به شکل درست در کشور ما توسعه پیدا نکرده و نگاه ما به این حوزه یک نگاه لوکس است.

معاون ارزیابی کیفیت سازمان ملی استاندارد ایران اظهار داشت: هنوز به اهمیت و ضرورت استاندارد در بسیاری از بخش ها آگاه نیستیم اما خوشبختانه استان مرکزی جزو ۵ استان برتر و نخست کشور در زمینه فعالیت در این حوزه است که اقدامات بسیار خوبی را تاکنون توانسته انجام دهد.

بیات با بیان اینکه در پیام امسال و سالروز جهانی استاندارد، تاکید ویژه ای به انقلاب صنعتی شده، خاطر نشان کرد: در انقلاب اول با اختراع ماشین بخار، در انقلاب دوم بهره گیری از انرژی ها و تولید انبوه و گذر از مرحله سنتی به صنعتی، در انقلاب سوم ورود کامپیوترها و در انقلاب چهارم به سیستم های فیزیکی سایبری توجه ویژه شده است.

کلید واژه :

استقرار نظام یکپارچه

،

استانداردسازی

،

نظام یکپارچه

ثبت نظرات
captcha