کد خبر : ۳۴۴۶۲۷
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

پساب 1200 شهر قابلیت پیش فروش به بخش صنعت را دارد

معاون وزارت نیرو در امور آب پیش بینی کرد که با قابلیت پیش فروش پساب هزار و 200 شهر از مجموع یک هزار و 400 شهر به بخش صنعت، به تدریج وابستگی واحدهای این بخش به آب های تمیزتر در ایران کاهش خواهد یافت .

پساب 1200 شهر قابلیت پیش فروش به بخش صنعت را دارد

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، عباس سروش چهارشنبه شب در نشستی با عنوان« سازگاری باکم آبی استان یزد» با اشاره به نقش صنعت در ایجاد و حفظ اشتغال و بهره وری تأکید کرد: با این وجود، بیش از نیمی از آب تحویلی به این بخش شرب است که علاوه بر کاهش ، باید به قیمت واقعی از پساب شهرها تأمین شود.
وی افزود: برای تأمین آب و با توجه به تداوم پدیده خشکسالی در کشور باید در این ارتباط فکری کرد که لازمه این کار ، تکمیل طرح های آمایش سرزمین است .
معاون وزیر نیرو در ادامه تصمیم گیری دراین ارتباط درباره آینده صنایع را ضروری عنوان کرد و ادامه داد: در طرح های آمایش سرزمین هم باید توجه به صنایع کم آبخواه یا نزدیکی صنایع به آب در اولویت باشد، ضمن آنکه استفاده از منابع آب های متعارف و غیرمتعارف در وزارت نیرو بر اساس معیارهای خاصی صورت می گیرد .
سروش در ادامه بابیان اینکه طرح های انتقال آب از زاگرس همچنان ادامه دارد، گفت: در مورد گزینه ها اختلاف نظرهایی وجود دارد و با توجه به اینکه این طرح ها علاوه بر هزینه بر، زمان بر نیز است باید با دقت بیشتری ، در این مورد تصمیم گیری شود.
وی تأکید کرد: از سوی دیگر نمی توان برای اجرای این طرح ها صرفاً به منابع دولتی متکی بود بااین حال تا پایان آذرماه تکلیف مشخص خواهد شد که یکی از آن ها مبدأ خط دوم آب انتقالی به یزد است.
این مسئول درباره شرایط یزد هم اظهار داشت: نسبت به اصلاح شبکه و استفاده از پساب در استان کارهای خوبی صورت گرفته و یزد جزو مناطق پیشرو در این خصوص است به گونه ای که می توان این طرح ها را به عنوان الگوی در کشور استفاده کرد.
همچنین رئیس امور آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان برنامه و بودجه با اشاره به شرایط خشکسالی در یزد یادآور شد: باید در ارزیابی ها به افت سالانه 50 سانتیمتر از سطح آب سفره های زیرزمینی در این منطقه توجه جدی شود.
فرخ مسجدی بابیان اینکه یزد از مناطق پیشرو در مدیریت مصرف آب است، افزود: با توجه به پیشینه مردم استان و قناعت آن ها، غیر از این نخواهد بود که یزد در توجه به مسأله آب پیشگام باشد.
وی در ادامه به نبودن تفاهم در بحث سهم مصرف آب در صنایع و راندمان پایین آب در بخش کشاورزی یادآور شد: از سوی دیگر باید برای جلوگیری از هدر رفت بخشی از آب شرب در شبکه توزیع نیز برنامه ریزی کرد.
رئیس امور آب سازمان برنامه وبودجه ادامه داد: برنامه های دولت در مسیر حفظ آب موجود است و در سازمان مرکزی نیز اولویت اول تأمین آب شرب شهروندان است و بودجه خوبی برای این بخش و سازگاری باکم آبی در نظر گرفته شده است.
مسجدی بابیان اینکه دولت سال آینده برای تأمین آب شرب اهتمام ویژه ای خواهد داشت، خاطرنشان کرد: 2 طرح عمده برای تأمین آب شرب استان یزد مدنظر است که یکی از این طرح ها انتقال آب از خلیج و دیگری هم از سرشاخه های کارون است که در حال پیگیری است.
وی ادامه داد: تأمین آب از بهشت آباد از لحاظ محیط زیستی ، منابع آب و هزینه های بالا با مشکلاتی مواجه شده ولی تأمین آب از سرشاخه های کارون در حال پیگیری است، امیدواریم زودتر به نتیجه برسد.
معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفا ، رئیس امور آب، کشاورزی و محیط زیست سازمان برنامه و بودجه و نیز رئیس و اعضای کمیسیون آب و کشاورزی مجلس شورای اسلامی دیروز چهارشنبه برای شرکت در هفتمین اجلاس ملی منابع آب ایران و بازدید از طرح های در دست اجرای یزد به این استان سفر کردند.
استان یزد بر پایه سرشماری آبان ماه سال 1395، یک میلیون و 138 هزار نفر جمعیت دارد که 85 درصد در 21 شهر و بقیه در روستاها و آبادی ها زندگی می کنند.
بیش از 60 درصد آب مصرفی یزد از منابع خارج استان تأمین می شود.

کلید واژه :

فاضلاب

،

پروژه فاضلاب

،

مصرف فاضلاب تصفیه شده

،

کشاوری

،

ضوابط زیست محیطی

،

استفاده مجدد

،

آب های برگشتی

،

پساب

،

فاضلاب

ثبت نظرات
captcha