کد خبر : ۳۴۴۶۲۴
زمان انتشار :
facebook telegram twitter google+ cloob Yahoo print

پایگاه خبری محیط زیست ایران

دو سوم جمعیت کرمانشاه فاقد تصفیه خانه فاضلاب هستند

شهر کرمانشاه با یک میلیون نفر جمعیت از سیستم فاضلاب مطلوبی برخوردار نیست، یک تصفیه خانه دارد که برای یک سوم جمعیت این شهر تعبیه شده و دو سوم جمعیت این شهر فاقد تصفیه خانه هستند.

دو سوم جمعیت کرمانشاه فاقد تصفیه خانه فاضلاب هستند

به گزارش پایگاه خبری محیط زیست ایران، اغلب فاضلاب های شهر کرمانشاه روباز است، بوی بد و نامتبوع فاضلاب، مشام هر رهگذری را در اطراف رودخانه های «قره سو» و «آبشوران» آزار می دهد چرا که بخشی از فاضلاب شهر به این 2 رودخانه سرازیر می شود.
کرمانشاه جزو شهرهایی است که از نظر سیستم فاضلاب وضعیت نامطلوبی دارد و اصلاح و بهسازی آن نیز اعتبارات کلانی می خواهد که باید از ردیف اعتبارات ملی تامین شود.
هشت سال جنگ تحمیلی و درگیری مستقیم شهر کرمانشاه در این جنگ، ایجاد، تقویت و توسعه زیرساخت های شهری از جمله آب و فاضلاب را به تعویق انداخت و موجب شد که این زیرساخت های اصلی و مهم در کرمانشاه مانند دیگر شهرهای کشور توسعه نیابد.
فاضلاب روباز و بوی بد آن سلامت مردم این شهر را هم تهدید می کند و می طلبد مسئولان ذیربط پیگیر تامین اعتبارات مورد نیاز برای اصلاح و ساماندهی شبکه فاضلاب شهر باشند.

** 800 میلیارد تومان برای اصلاح و نوسازی نیاز است
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه در گفت و گو با خبرنگار گفت: 800 میلیارد تومان برای تکمیل شبکه جمع آوری، ساخت 2 تصفیه خانه فاضلاب و تکمیل و ساخت ایستگاه های پمپاژ و خطوط انتقال در شهر کرمانشاه نیاز است.
رضا داوودی با اشاره به جمعیت یک میلیون نفری شهر کرمانشاه اظهار داشت: اکنون یک تصفیه خانه در این شهر فعال است که برای 324 هزار نفر جمعیت طراحی شده و نزدیک به 770 هزار نفر از جمعیت این شهر اکنون فاقد تصفیه خانه هستند.
او دیگر مشکل شهر کرمانشاه را ورود فاضلاب به رودخانه های آبشوران و قره سو دانست و گفت: برای ساماندهی فاضلاب شهر کرمانشاه نیازمند اعتبار هستیم اما اکنون سالانه حدود سه تا 6 میلیارد تومان برای این منظور اعتبار اختصاص داده می شود که با این میزان اعتبار امکان ساماندهی فاضلاب این شهر وجود ندارد.
او ساماندهی سیستم فاضلاب شهر کرمانشاه را نیاز به تنوع مالی دانست و تصریح کرد: پروژه فاضلاب شهر کرمانشاه اولویت اول کشور برای استفاده از تسهیلات بانک سرمایه گذاری زیربنایی آسیا (AIIB) قرار گرفته که در این رابطه بازدیدهایی از سوی کارشناسان این بانک از وضعیت فاضلاب شهر کرمانشاه انجام شد.
وی گفت: تمام مقدمات و اقدام های لازم انجام شده و مستلزم مذاکرات نهایی وزارت امور اقتصادی و دارایی با مسئولان این بانک هستیم.
به گفته او ، قرار است در این راستا 200 میلیون دلار اعتبار برای ساماندهی سیستم فاضلاب شهر کرمانشاه اختصاص یابد.
او گفت: بازپرداخت این تسهیلات توسط دولت تضمین شده و همچنین تامین این تسهیلات مصوبه شورای اقتصاد را دارد.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری استان کرمانشاه در ادامه گفت: پیگیری های زیادی از سوی استاندار کرمانشاه و نمایندگان مجلس انجام شده و جلسات و مذاکرات فراوانی از سوی مسئولان در سطح ملی برای دریافت این تسهیلات صورت گرفته است.
به گفته او ، با توجه به میزان اعتبار سالانه این شرکت در حوزه فاضلاب تنها می توانیم حداکثر سالانه 10 کیلومتر از شبکه فاضلاب را اصلاح و بازسازی کنیم.
معاون بهره برداری شرکت آب و فاضلاب شهری کرمانشاه در ادامه این گفت و گو با اشاره به اینکه هم اکنون هشت تصفیه خانه فاضلاب در استان در مدار بهره برداری قرار دارد، گفت: این تعداد در شهرهای کرمانشاه، سرپل ذهاب، گیلانغرب، قصرشیرین، اسلام آبادغرب، کنگاور، بیستون و شماره یک پاوه واقع شده است.
به گفته داودی ، اکنون 6 تصفیه خانه نیز در هرسین، شماره 2 پاوه، روانسر، جوانرود، تازه آباد و سرمست در دست اجراست.
وی اضافه کرد که تصفیه خانه های شهرهای پاوه و هرسین در سال 97 و سایر شهرها در سال 98 وارد مدار بهره برداری می شود.
وی همچنین گفت: تصفیه خانه های شهرهای صحنه، سنقر و کلیایی و کرندغرب نیز از محل اعتبارات دفتر رهبر معظم انقلاب تامین اعتبار شده و امسال کلنگ زنی می شود.
وی تصریح کرد که هشت تصفیه خانه استان کرمانشاه توسط دفتر رهبر معظم انقلاب تامین اعتبار شده که پنج مورد در دست ساخت است و سه مورد دیگر هم امسال کلنگ زنی می شود.
استان کرمانشاه با 2 میلیون نفر جمعیت دارای 32 شهر و 2 هزار و 622 روستا است.

کلید واژه :

کرمانشاه

،

تصفیه خانه فاضلاب

ثبت نظرات
captcha